2 Yaş ve Bu Yaşın Çocuğunuzun Hayatındaki Önemi

2 yaş, çocuğunuzun yaşantısındaki kritik dönemlerden biridir. Gelişim evrelerinde bu dönem, çocukların bebeklik döneminden çıkıp kendilerini birey olarak kabul ettirmeye çalıştıkları dönem olarak görülmektedir. Bu dönem bireyselleşmenin ilk adımı olarak 18. ile 36. aylar arasında yaşanır. 2 yaşın önemi, bir çocuğun benzersiz bir birey olma duygusunu yani “bu benim ve ben bunu yapıyorum” hissini geliştirdiği yaş olmasındadır. “Ben” kelimesi çocuğunuzun repertuarına katılmış olur. Anneye bağımlı olarak geçirilen ve tek başına var olmanın imkansız olduğu bebeklik döneminin ardından yürümeye başlayarak kendi hareket özgürlüğünü kazanmasıyla birlikte ben kelimesini de kullanmaya başlayan çocuğunuz kendisinin ayrı bir birey olduğunun farkına varır. Bu farkındalıkla ben merkezli bir döneme girerek varlığını tüm çevresine kanıtlamaya çalışır. Kendilerini dünyanın merkezinde gördükleri bu dönemde çocuklar bencil ve dürtüsel davranışlar sergileyebilir. Bu davranışların sebebi çocuğun kendisini ortaya koyma çabasıdır. Çocuk için ayrı bir birey olmanın göstergesi farklılıktan geçer ve bu farklılık süreciyle birlikte hayır kelimesinin gücünü keşfetmeye de başlar. Bu dönemde inatlaşma, ısrarcı davranma ve isteklerini zorla kabul ettirme çabaları oldukça yoğun görülebilir. Olumsuz kelimeler sıklıkla gündemlerinde olabilir.

BU YAZIYI OKUYANLARIN EN ÇOK TERCİH ETTİĞİ DİĞER YAZI

Bu olsumsuz tepkiler karşısında onunla inatlaşmayın, çünkü bu inatlaşma ve öfkelenme henüz onun kontrol edebileceği bir düzeyde değildir. Çocuğunuzun bu davranışları karşısında sakin kalmak, onun verdiği içgüdüsel tepkilere mantık çerçevesinde yaklaşmak, çocuğunuzun zihinsel ve duygusal gelişimi üzerinde pozitif etki bırakacaktır. Duygusal yaklaşımdan uzak durmaya ve kimin otorite olduğunu göstermeye çalışmamak önemli bir noktadır. Bu durum ebeveynin önceden hayır dediği bir duruma sonradan evet demesi gerektiği anlamına gelmez. Tutarlı olunması gerekir, önceden hayır denen bir durum evete çevrilmemelidir. Bu tutarlılık esnasında verilen hayır cevabının nedeninin açıklanması hem çocuğunuzun kendisini değerli hissetmesine imkan sağlayacak hem de inatlaşmaların azalmasına yardımcı olacaktır. 

Bu dönem çocuğunuzun gelişimi için çok önemli olmakla birlikte çoğu ebeveyn için zorlayıcı da bir süreçtir. Bu sürecin geçici olduğunu ve çocuğunuzun sosyal – psikolojik gelişiminin bir parçasısı olduğunu unutmamak gerekir.

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinterest https://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter : https://twitter.com/etkinpsikoloji

AYRICA GÖZ AT

Oyun ve Oyuncağın Çocuk Gelişimdeki Etkileri

AİLE İÇİ ŞİDDET

Sevgi Üzerine

NARSİSTİK AŞKIN YAKALAMASI ZOR 5 MANİPÜLASYONU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir