AİLE İÇİ ŞİDDET

  Aile içi şiddet

  Aile içi şiddet fiziksel veya psikolojik olabilir ve her yaştan, cinsiyetten, ırktan veya cinsel yönelimden herhangi birini etkileyebilir. Bir partneri korkutmak, fiziksel olarak zarar vermek veya kontrol etmek için tasarlanmış davranışları içerebilir. Ve her ilişki farklı olsa da, aile içi şiddet genellikle bir eşin diğeri üzerinde çeşitli şekillerde kontrol sahibi olmaya çalıştığı eşit olmayan bir güç dinamiği içerir.


 
  Hakaret, tehdit, duygusal istismar ve cinsel zorlama aile içi şiddeti oluşturur. Bazı failler, kurbanlarına istediklerini yapmalarını sağlamak için çocukları, evcil hayvanları veya diğer aile üyelerini duygusal kaldıraç olarak bile kullanabilir. Aile içi şiddet mağdurları, öz-değerlilik, kaygı, depresyon ve zaman alabilen genel bir çaresizlik hissi ve genellikle üstesinden gelmek için profesyonel yardım bu durumu azaltabilir.
 
Şiddet Türleri
Fiziksel Şiddet: Tokat atmak, yakın mesafede el kol hareketleri yapmak, yumruklamak, bıçak ya da silah ile yaralamak ev/iş eşyalarına zarar vermek.
 
Sözel (Duygusal) Şiddet : Aşağılayıcı sözler söylemek, susturmak, karşı çıkmak, zaafları ile alay etmek, suçlamak, küfür etmek, alay etmek, küçük düşürmek, yüksek sesle bağırmak, eşini hizmetçisi imiş gibi kullanmak, eşin özgüvenini yitirmesine neden olmak.
 


Cinsel Şiddet : Doğum kontrol yöntemi kullanma hakkını engelleme ya da cinsel yolla bulaşan hastalıklara karşı korunma önlemlerini reddetme, zorla düşük yaptırtma, eşi istemediği halde zorla cinsel temas.
 


Ekonomik Şiddet : Evin masraflarını karşılamamak, kadının iş ve meslek  sahibi olmasını engellemek, çalışıyor ise işten ayrılmaya zorlamak, çalışan eşin (kadının) elinden parasını almak, paranın ve mal/mülkün kontrolünü elinde bulundurmak, kadının para istemesini beklemek, paranın nereye harcandığını kontrol etmek.

Ayrıca Göz At

DOKTOR OLMAYAN KOLUM AĞRIYOR

DİKTATÖRÜN YAŞAMINA PSİKANALATİK YAKLAŞIM

Pandemi Döneminde Sosyal Etki ve Uyma Davranışı

PANDEMİDE TUTUM VE TUTUM DEĞİŞİMİ

Alan Baddeley’in Çok Bileşenli Çalışma Belleği Modeli

BELLEK TÜRLERİ ve BELLEK TÜRLERİNİN BEYİNDEKİ YERLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir