BENDE BİR SORUN VAR(!)

bende bir sorun var

BENDE BİR SORUN VAR(!)

Yaşadığımız herhangi bir olay sonucu, düşünce ve duygularımızın da etkisiyle zaman zaman kendimizi berbat hissedebiliriz. İçinde bulunduğumuz o an bizlere kaçınılmazmış gibi gelir. Zihnimizdeki kalabalık, konuşmaya başlamış ve kulaklarımız seslerin çoktan esiri olmuştur. Küçüklüğümüze dayanan yerleşik düşüncelerimizin etkisiyle, duygularımız bizlere geçmişte yaşadığımız bir anı o kadar gerçekçi bir şekilde yansıtır ki saldırıya geçen otomatik düşüncelere gerçek anlamda inanırız. Ancak şunu asla unutmamamız gerekir: Duygular sürekli değişime uğrar ve yaşadığımız acı, keder, hüzün, mutluluk hepsi geçici olup bir döngü içerisindedir. Tüm bunlar hayatın bir parçasıdır ve mutluluğun geçici olduğu gibi yaşanan her bir acının da geçici olduğunu kendimize hatırlatmamız gerekir.
Duygu Latince’de “hareket etmek” anlamına gelir ve bir olay sonucu düşüncelerimizin etkisiyle harekete geçer, davranışlarımıza yansır. Davranışlarımız da birikerek kişiliğimizi oluşturur. İşte bu yüzden düşüncelerimiz değiştikçe hayata olan bakış açımız ve hayatımız da değişecektir.
Yaşadığımız bir sorun karşısında kendimizi yargılamak veya suçlamak yerine kendimize şefkatle yaklaşıp o an hissettiğimiz duyguların altında yatan sebepleri aramak, kendimizi iyi ve kötü yönlerimizle bir arada değerlendirmek bizlere nitekim daha yararlı olacaktır. Bu aynı zamanda otomatik olarak kendimize vermiş olduğumuz “Seni olduğun gibi kabul ediyorum” mesajıdır. Buna ek olarak yaşadığımız acının, kederin ya da hüznün varlığını kabul edip o an ki duygularımızın sanki bir okyanusa akıyor ve değişime uğruyormuş gibi hayal edip seyretmek, aslında bizlere her anın geçiciliğini anımsatacak ve ruhsal açıdan yükümüzü hafifletecektir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir