Beyninize Zarar Veren Beklenmedik 10 Şey

Vücudumuzdaki diğer organlar gibi beynimiz de birtakım faktörlerden etkileniyor olabilir. Gündelik alışkanlıklarımızdan bazıları da bu faktörlerden olabiliyor. Bu alışkanlıklarımızın beyine ciddi zarar verdiğini söylesek yeridir.

Bunlardan bazıları;

İletişim Eksikliği

Yapılan bir araştırmaya göre günde 10 dakikalık bir iletişimin bile zihinsel yeteneği arttırdığı gösteriyor. Ailemizle, arkadaşlarımızla muhabbet etmek iletişim kurmak beyni uyandırır.

Fazla Şeker Tüketmek

Rafine şekeri fazla tüketmek bir süre sonra bağımlılığa neden olmaktadır ve beyin mr’larına göre şeker beyinde kokain ile benzer etki yaratıyor. kan şekerinin hızla yükselmesine ve aynı hızla düşmesine neden olmaktadır. Bu durum da konsantrasyonu düşürmektedir ve bilişsel işlevlerde yavaşlamaya neden olur. Bazı araştırmalar beyinde iltihaplanmaya neden olabileceğini ve bunun hafızada sıkıntılara neden olduğunu göstermektedir. 

Fast Foodlar

Çok fazla fast food tüketmek beyin hücreleri arasındaki bağlantıları ve bunun sonucunda kısa ve uzun süreli hafızanın oluşumunu olumsuz etkilemektedir. Ek olarak çok fazla şeker, abur cubur ve fast food yemek depresyona neden olabilmekte.

Kahvaltıyı Atlamak

Kahvaltı gibi önemli bir öğünü atlamak, kan şekeri seviyelerinde dengesizliğe ve ani düşüşe neden olur bu da beyin işleyişini olumsuz etkilemektedir. Araştırmalara göre düzenli kahvaltı yapan çocukların birçok dalda daha iyi performans sergilediği görülmüştür.

Beyin Egzersizi Eksikliği

Bilim insanlarına göre beyin üretkenliğinin en üst noktasına 16 ile 25 yılda ulaşır ve yavaş yavaş düşmeye başlar. Düzenli olarak beyin egzersizi (sudoku, bulmacalar,okuma vb) demans hastalığının ilk evresindeki insanlarda bile önemli ölçüde performansı artırabildiği gözlemlenmiştir. 

Yanlış Diyet

Şok diyetler, detokslar sadece vücudunuzu değil beyninizi de etkilemektedir. Ciddi sağlık sorunlarına neden olmakla birlikte beslenmedeki aşırı kısıtlamalar beyni ciddi anlamda etkilemektedir.

Egzersiz Eksikliği

  Spor yapmanın sadece vücudunuza fayda sağladığını düşünüyorsanız fazlasıyla yanılıyorsunuz. Fiziksel olarak yaptığınız tüm egzersizler beyninize de fayda sağlıyor. Hafıza ve beyin gelişimine de önemli ölçüde katlı sağlıyor. 

Dondurma

Bunu söyleyerek sizi biraz üzdük biliyoruz. Hemen hemen her yaştan insanın bayılarak yediği dondurma da dahil olmak üzere tüm soğuk içecek ve yiyecekler baş ağrısına neden olabilmektedir. Soğuğun kan damarlarını daralttığına dair bir görüş var. Vücudumuz hipotermiyi önlemek amacıyla beyine sıcak kan gönderiyor ve bu da kan damarlarının genişlemesine neden oluyor. 

Dehidrasyon

İnsan beyninin %78-80’i sudan oluşur. Beyine gerekli maddelerin verilmesinde de suyun çok önemli bir rolü vardır. Beynimiz en etkili şekilde çalışması için sudan yoksun olmaması gerekmektedir.

Uyku Esnasında Başı Örtmek 

Yorgan ya da battaniye ile başımızı örterek uyuduğumuzda aldığımız oksijen miktarını düşürürüz. Bu durumda da karbondioksit dolmuş havayı tekrar tekrar solumuş oluruz. Sonuç olarak beynimiz için oksijen eksikliğine neden olmaktadır. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir