Boşanma Sürecinin Çocuklar Üzerinde Psikolojik Etkisi

Boşanma Sürecinin Çocuklar Üzerinde Psikolojik Etkisi

Boşanma Sürecinin Çocuklar Üzerinde Psikolojik Etkisi. Boşanma en derinden çocukları etkiliyor. Boşanma sonrası çocukları yaşabileceği sorunlar çeşitlidir. Ebeveynlerin birinde kalma, bir ebeveynin olmadığı düzene alışma, arkadaş ortamında kendi farklı hissetme, üvey anne, baba ve kardeşlerle ilişkileri kurma çocukların yaşadığı sorunlardan bazılarıdır.   
 


 
     Çocukta yaşına bağlı olarak, içe kapanma, ağlama, üzüntü, bebeksi konuşma bu süreçte çocukta; madde kullanımı, evden kaçma, gibi durumlar görülebilmektedir. Boşanma sürecini en az  zararla atlatması gereken boşanma kararı alındıysa, sakince anlayabileceği cümlede açıklanması gerekir. Anne-baba güven verici sesle anlatılması, boşansalar bile  anne-babası olarak kalacağını kesin bir ifadeyle anlatılması sonrasında çoçuğun psikolojisinde daha olumlu sonuçlar elde edilmektedir. Sıkça yapılan hatalardan biri, hangi ebeveyn de kalacağına dair bir seçenek  sunmaktır. Çocuğa bu kararı bırakmamak gerekir. Bunun yerine adaletli bir çizelge oluşturulup çocuğun her iki ebeveyenle doyacağı bir rutin oluşturmaktır.  
 
 


      En önemlisi her iki aile de evde de çocuğa ait bir oda oluşturulmalı, ve anne-babasının yanında kalan çocuğun yanında aile büyüklerinin diğer ebeveyn hakkında kötü sözlerden kaçınması gerekir, zira çocuk ebeveyn kötü sözler edilen kişilerden nefret eder. Beklentiler de ortak bir karar alınması, çocuk zorla bir süreç de geçiyor olsa dahi sınırsız hoşgörü ile her istediği şeyi yapmamak gerekir. Her istediği alınan çocukta kuralsızlığın oluşmasını sağlar. Çiftler de boşanma durumunda hemen düşman olduğu anlamına gelmemektir, nasıl evlenirken medeni bir şekilde evleniliyorsa, ayrılırken de medeni bir şekilde olunması gerekmektedir. Çocuk için çatışmaya girilmemesi daha olumlu olacaktır.    
 


       Cinsiyete göre çocukların boşanma olayından etkilenmemeleri de  değişiklik gösterir. Yaş, beş-altı yaş civarı olarak göstermektedir. Bu yaş döneminde, kız çocuğunun babaya aşırı düşkünlük göstermesi, ve boşanmadan  dolayı babanın evden ayrılması, çocuğun bir çok psikolojik sorun yaşamasına neden olur.
 
      Erkek çocuğun boşanmadan  en çok etkilendiği yaş ise ergenlik çağına rastlanır. Bu dönem çocuğun babası ile özleşmesi ve paylaşımların çoğalması gereken bir dönem olduğu için, bu dönemde baba ile çocuğun ayrılması erkek çocuğunu olumsuz etkiler. (Çelik,2016) 
 


    Kimse boşanmak için evlenmiyor, her çocuk boşanmadan etkilenir, ama bunun ne seviye de belirleneceği anne-babaya bağlıdır. Boşanmayı açıkladıktan sonra normal olarak çocuk ilk korkmaya başlar. Diğer sık karşılaşılan özelliklerden biri de çocuklarda, kendine zarar verme, öfke, etrafa zarar verme, ya da anne-babaya sözel olarak zarar verme, bazen şiddeti öfkeye dönüşebiliyor.
 


     Bir çocuk bebeğinden hıncını çıkartacak kadar öfkesini ortaya koyabiliyor. Üzüntü en sık karşılaştığımız duygu halidir. En basiti, insan kalemini kaybettiği zaman bile üzülüyor. Çocuk, anne-babayla büyüyor ve birden o sıcak ortam bozuluyor, ve bu durumda çocukların üzülmemesini bekleyemeyiz. Suçluluk duygusu, okul öncesi çocuklar da boşanmalarının, kendinin sebep olduğunu düşünür. Ve burda anne-babanın payı çok büyüktür. Daha erken çocuklukta gerileme durumu vardır. Normal de çocuk altını ıslatmazken, parmak emmezken, bu davranışları yapmaya başlayabilir. Bu da çocukta aslında bir gerileme regresyondur. Psikolojik olarak sık karşılaşan problemlerden biridir. Boşanma Sürecinin Çocuklar Üzerinde Psikolojik Etkisi

AYRICA GÖZ AT

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir