ÇALMA HASTALIĞI

çalma-hastalığı

ÇALMA HASTALIĞI

Çalma hastalığı bireyin ihtiyacı olmadan ve parasal değeri çok düşük olan şeyleri çalma dürtüsüdür. Kleptomani, 1816 yılında İsviçreli Doktor Andre Mathey tarafından “akıl hastalığı” olarak ortaya atılmıştır. Kleptomani hastaları “kleptoman” olarak adlandırılmaktadır. Çalma hastalığı, ilk olarak kadınlarda belirgin olarak gözlemlenmiştir. Fakat, zamanla erkekler üzerinde de görülmeye başlanmıştır. Kleptomanlar genellikle, kalabalık yerlerde bulunan eşyaları çalmaya eğilimlidir. Bunlara örnek vermek gerekirse, alışveriş merkezleri ve marketler olabilir.

Hatta internet sayfalarından içeriklerin çalınması bile bu hastalığın örneklerinden olabilir.

Ama, bazı durumlarda, kişi ailesinin ya da arkadaşlarının da eşyalarını çalmaktadır. Ve kleptomanlar, çaldıkları şeyleri hemen geri verme eğilimindedir. Kleptomani, hırsızlık yapmaktan tamamen farklı bir durumdur. Hırsızlıkta, kişiler ihtiyaçlarını gidermek ve satmak için nesneleri çalarlar. Fakat, kelptomani de böyle bir durum söz konusu değildir. Hastalık görülen kişilerde, bu durum istemsizce ortaya çıkar ve dürtülerine karşı koyamazlar. Çalma atakları, bireysel ve plansız olarak gerçekleşir. Bu kişiler farklı söylemler içinde bulunabilirler. Mesela, “ben hırsızlık yapmadım”, “çaldıklarım maddi bir değere sahip değil.”, “gördüğüm şeyleri çalmak için aşırı arzu duyuyorum, bunun yanlış olduğunu bildiğim halde, çalıyorum, çaldıktan sonra pişman oluyorum.” Bu cümlelerin hepsi kleptomani rahatsızlığında görülebilir.

Çalma Hırsızlığına Eşlik Eden Hastalıklar

Bu hastalıkları psikolojik ve fiziksel olarak iki grupta inceleyebiliriz.

Psikolojik

Depresyon

Takıntı

Cinsel bozukluklar

Yeme bozuklukları

Kişilik bozuklukları

Madde bağımlılığı

Fiziksel

Epilepsi

Demans

Tümörler

çalma-hastalığı-belirtileri

Çalma Hastalığı Risk Faktörleri

Kleptomani çocuk ve ergenlikten başlayarak her yaş grubunda karşımıza çıkabilir. Çocukluk dönemine denk geldiği zaman, önemsiz kalır. Fakat, toplum içinde belli bir seviyeye gelmiş insanlarda görüldüğü zaman ciddiye alınır. Kimi zaman, bu kişiler üzerinde, kınama ve baskı uygulanabilir. Hatta kişinin “hırsız” muamelesi görmesine yol açabilir. Ve kişi, dışlanmayla karşı karşıya kalabilir. Bunların dışında, aile içerisinde obsesif kompulsif bozukluğu olan ya da madde bağımlılığı olan bireylere sahip olmak, kleptomani riskini arttırır. Bununla birlikte, bu kişilerde, başka bir psikolojik rahatsızlığın (anksiyete, bipolar bozukluk vs.) varlığı da kleptomani riskini arttırır.

Çalma Hastalığı Belirtileri

Çalma konusunda baskın dürtülerle karşı karşıya kalma ve bu durumu kontrol edememe

Gerginlik

Endişe

Uyarılma hissi

Çalmadan sonra suçluluk duygusu, pişman olma, utanma.

Dürtülerinin tekrarlanması

Döngünün tekrarlanması

BU YAZIYI OKUYANLARIN EN ÇOK TERCİH ETTİĞİ DİĞER YAZI

Çalma Hastalığı Tedavisi

Kleptomani tedavisi çok önemlidir. Çünkü, tedavi edilmediği takdirde, günlük hayatta duygusal, finansal, yasal birçok probleme yol açabilir. Kleptomani yüksek utanç duygusuna yol açsa da yardım almak ciddi derecede önemlidir. Ve kendi kendine tedavi edilmesi zor bir hastalıktır. Tedaviye başvurulmazsa, kleptomani sürekli devam eden ve uzun süren bir hastalık olarak kalacaktır. Fakat, bu konuda hakkında yapılan çalışmalara baktığımızda, hastalığın yaşla beraber azalabilme ihtimalini göz önünde bulundurabiliriz. Tedavisinde, psikoterapi ya da ilaç tedavisi kullanılabilir. Fakat, standartlaşmış bir tedavisi olduğunu söyleyemeyiz. Psikoterapi açışından, bilişsel davranışçı terapi hastalık için çok önemlidir.

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinteresthttps://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter : https://twitter.com/etkinpsikoloji

AYRICA GÖZ AT

ANKSİYETE

SİYASET PSİKOLOJİSİ

PSİKODRAMA

Tükenmişlik Sendromu

MASAL TERAPİSİ

BİPOLAR BOZUKLUK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir