CİNSEL TERAPİ

cinsel-terapi

Cinsel Terapi

Cinsel terapi, cinsel sorunlar konusunda eğitim almış deneyimli psikiyatrist ve psikologlar tarafından cinsel sorunları olan birey ya da çiftlere uygulanan bir tür kognitif (bilişsel) davranış tedavisidir. Cinsel terapinin amacı kişilerin geçmişte karşılaştığı fiziksel ve psikolojik zorlukları aşmasına yardımcı olarak daha doyurucu bir ilişki ve cinsel yaşantıya kavuşmalarıdır.

Doyurucu bir cinsel yaşam sağlıklı ve doğaldır. Fiziksel ve duygusal yakınlık genel sağlık için gereklidir. Cinsel fonksiyon bozukluğu varsa, böyle doyurucu bir cinsel yaşantıya sahip olmak çok zordur. Örneğin evliliğin ya da ilişkinin devam etmesi için, zorla, ağrılı ya da keyif almadan gerçekleşen cinsel birliktelik, hem bireysel ruhsal sorunlara hem de zamanla ciddi ilişki problemlerine yol açabilir.

Cinsel İşlev Bozuklukları

Kişinin cinsel isteğini ve performansına yönelik tutumlarını etkileyebilecek etnik, kültürel, dinî ve sosyal yapısı göz önünde bulundurulmak kaydıyla, cinsel yanıt döngüsünü belirleyen sürecin bozulması ya da cinsel ilişkide ağrı ile karakterize durumların yaşanması “cinsel işlev bozuklukları” olarak adlandırılır. Cinsel işlev bozuklukları tekrarlayıcı bir biçimde cinsel fantezilerin ve cinsel etkinlikte bulunma isteğinin az olması ya da hiç olmamasıdır.

Cinsel işlev bozukluklarının ortaya çıkmasının nedenleri açısından çocukluk döneminde öğrenilen cinsellik algısı ve ilk cinsel deneyim çok önemlidir. Korku, sıkılganlık, suçluluk hissi, aşağılık duygusu, güvensizlik, yasak, suç ve günah gibi kavramlar cinselliği yaşamamıza ve ona bakışımızı değiştirecektir. Diğer bir deyişle, cinsel sorunların altında yatan nedenler ayıp, yasak ve günah inançları, korku, suçluluk duygusu, performans saplantısı, reddedilme korkusu ve aşağılık duygusudur.

Kişinin ruh ve beden sağlığı, cinsel yaşamını da etkiler. Fizyolojik ve psikolojik sağlık bir terazinin iki kefesi gibidir. Biri bozulursa diğeri de bozulur. İdeal olan durum ikisinin de dengede olmasıdır. Denge, evlilik hayatını da, cinsel ilişkiyi de sağlıklı ve mutlu kılar.

cinsel-terapi-nedir

En Sık Görülen Cinsel İşlev Bozuklukları

 1. Cinsel İsteksizlik – Cinsel İstek Azlığı ya da Yokluğu – Cinsel Soğukluk 
 2. Cinsel İlişkiden Tiksinme
 3. Kadınlarda Cinsel İlgi/Uyarılma Bozukluğu
 4. Erkeklerde Cinsel Doyumsuzluk
 5. Kadınlarda Cinsel Doyumsuzluk
 6. Cinsel İlişki Bağımlılığı
 7. İlişki Sonrası Sıkıntısı
 8. Sertleşme Bozukluğu
 9. Cinsel Organlarda/Pelviste Ağrı/İçe Girme Bozukluğu  
 10. Erkekte Orgazm Bozukluğu
 11. Kadında Orgazm Bozukluğu
 12. Vajinismus
 13. Denetimsiz (Erken) Boşalma, şeklinde sıralanabilir.

Cinsel terapinin tedavi ettiği cinsel işlev bozuklukları; vajinismus, denetimsiz(erken) boşalma, sertleşme bozukluğu, disparoni (kadında ağrılı cinsel ilişki) kadın ve erkekte cinsel istek bozukluğu, kadında uyarılma bozukluğu, kadın ve erkekte orgazm bozukluğudur.

Ancak ülkemizde yaşanan cinsel sorunlara göz attığımızda, cinsel eğitimsizlikten kaynaklanan sorunlar, cinsel bilgi eksikliği, cinsel deneyimin yetersiz olması, cinsellikle ilgili yanlış inanışlar, yetiştiriliş biçimi nedeniyle sağlıklı bir bedene ve psikolojik yapıya sahip bireylerde ya da çiftlerde cinsel sorunlar sık görülmektedir. Bu sebeplerle meydana gelmiş olan cinsel sorunlar da birkaç seans danışmalık verilerek tedavi edilebilmektedir.

BU YAZIYI OKUYANLARIN EN ÇOK TERCİH ETTİĞİ DİĞER YAZI

CİNSEL TERAPİDE NELER YAPILIYOR? 

Cinsel tedaviler, psikoterapi oturumları muayenehane veya hastanelerde yapılır. Cinsel terapi bu konuda eğitim almış, deneyimli psikiyatrist ve psikologlar tarafından uygulanır. Cinsel terapiye başvuran kişinin cinsel eşi varsa tedaviye cinsel eşiyle başvurması önerilir. Çünkü bu tedavi başarısını daha da artırmaktadır. Öncelikle her iki partnerle ayrı ayrı görüşülerek cinsel öykü ve cinsel sorun öyküsü alınır. Sorunun alanları belirlendikten sonra tedavi hedefleri çiftle beraber saptanır. Görüşmelerin sıklığı, süresi ve temel ilkeleri belirlenir. Cinsel bölgelerin anatomisi ve fizyolojisi, cinsel yanıtların işleyişi, yanlış cinsel inanışlar, cinsellik kavramı anlatılır. Daha sonra çeşitli ev ödevleri verilerek cinsel terapi uygulanır.

CİNSEL TERAPİDE NELER YAPILMAZ?

İstismara ve oyalamaya açık bir alan olan cinsel sorunların tedavisinde danışan ya da hasta özellikle şu unsurlara dikkat etmelidir. Cinsel tedaviler, psikoterapi oturumları muayenehane veya hastanelerde yapılır. Görüşmelerin sıklığı, süresi ve temel ilkeleri belirlidir. Tedavilerin bilimsel olarak kanıta dayanması gerekir. Tıbbın, psikiyatrinin ve cinsel terapilerin bilimsel standartlarına olduğu kadar etik kurallarına da uygun olmalıdır. Örneğin, cinsel sorunla başvuran bir hastada psikiyatristlerin muayenesi bedensel incelemelerden değil, davranış, düşünce ve duyguların incelendiği görüşmelerden oluşur. Bedensel bir sorunu olduğunu düşündüğü kişiyi ise kadın hastalıkları ve doğum uzmanı veya üroloji uzmanına  yönlendirmelidir. Psikolog veya hangi branştan olursa olsun doktorun yanında ya da mekânında  cinsel ilişki kurulmaz. Bilimsel olarak böyle bir tedavi yöntemi olmadığı gibi, bu durum tıp ahlakına uygun da değildir. 

BİZE KATIL!

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinterest https://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter : https://twitter.com/etkinpsikoloji

AYRICA GÖZ AT

KİŞİLİK BOZUKLUĞU

ANKSİYETE

BİPOLAR BOZUKLUK

MASAL TERAPİSİ

One thought on “CİNSEL TERAPİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir