Cinsiyet Disforisi

Cinsiyet Disforisi

 Cinsiyet disforisi (eskiden cinsiyet kimliği bozukluğu), belirgin cinsiyet ve rahatsızlık ile karşı karşıya kalmanın güçlü ve inatçı duygularıyla tanımlanır; Cinsiyet disforisi olan insanlar, karşı cinsin üyeleri olarak yaşamayı arzularlar ve genellikle diğer cinsiyetle ilişkili davranışları giyinir ve kullanırlar.. Örneğin, erkek olarak tanımlanan bir kişi bir kız gibi hissedip davranabilir. Bu uyumsuzluk kayda değer bir sıkıntıya neden olur ve bu sıkıntı sadece diğer cinsiyetten olma arzusuyla sınırlı değildir, fakat alternatif bir cinsiyetten olma arzusunu içerebilir.
 Vücudunuzun gerçek cinsiyetinizi yansıtmadığını hissetmek şiddetli sıkıntı ve depresyona neden olabilir. “Disfori” bir memnuniyetsizlik, kaygı ve huzursuzluk hissidir. Cinsiyet disforisi ile, erkek veya kadın vücudunuzdaki rahatsızlık o kadar yoğun olabilir ki, örneğin okulda, işte veya sosyal aktiviteler sırasında normal yaşamınıza müdahale edebilir.

Cinsiyet disforisine “cinsiyet kimliği bozukluğu” deniyordu. Ancak beden ve iç cinsiyet duygusu arasındaki uyumsuzluk zihinsel bir hastalık değildir. Bunun yerine, üzerinde durulması gereken şey onunla birlikte gelen stres, kaygı ve depresyon..
 Bu duruma “transseksüalizm” de denir. Ancak bu terim modası geçmiş. Bazıları saldırgan olduğunu düşünüyor. Şimdi “transseksüel” genellikle bedenini ve cinsiyetinin uyuşmadığını hisseden birini tanımlamak için kullanılır.


 Cinsiyet uyumsuzluğu, cinsiyet disforisi olan kişileri içerebilen daha geniş bir terimdir. Ama aynı zamanda ne sadece erkek ne de sadece kadın olduklarını düşünen insanları tarif edebilir. Gayri resmi olarak, her iki cinsiyeti veya her iki cinsiyeti de olmayan kişiler kendilerini “cinsiyetçi” olarak adlandırabilirler.
Cinsiyet disforisi eşcinsellik değildir. Cinsiyetinizle ilgili içsel hisleriniz cinsel yöneliminizle ynı değildir.
*Cinsiyet disforisi tanısı koymak için, bir kişinin en az 6 ay süren semptomları olması gerekir.

Çocuklarda, bu belirtiler şunları içerebilir:

• Bir erkeğin fiziksel özelliklerine sahip olmalarına rağmen gerçekten bir kız olduklarını veya bir kızın fiziksel özelliklerine sahip olmaları durumunda gerçekten bir oğlan olduğunu sürekli olarak söylemek
• Tanımladıkları cinsiyetin arkadaşlarını şiddetle tercih etmek
• Erkekler veya kızlar için tipik kıyafetleri, oyuncakları ve oyunları reddetmek
• Diğer erkeklerin veya kızların tipik olarak yaptıkları şekilde – ayakta dururken veya otururken – idrara çıkmayı reddetmek
• Cinsel organlarından kurtulmak ve gerçek cinsiyetlerinin cinsel organlarına sahip olmak istediklerini söyleyerek
• Bir kızın fiziksel özelliklerine sahip olmalarına rağmen, erkek olmak için büyüyeceklerine inanarak; ya da bir çocuğun fiziksel özelliklerine sahip olup olmadıklarına inanarak, büyüdüklerinde hala bir kadın olacaklar
• Ergenlik döneminde meydana gelen vücut değişiklikleri hakkında aşırı sıkıntı çekmek
Gelen gençler ve yetişkinler, belirtiler arasında şunlar olabilir:
 
• Gerçek cinsiyetlerinin bedenleriyle uyumlu olmadığından emin olma.
• Cinsel organlarından iğrenme. Cinsel organlarını görmekten veya dokunmaktan kaçınmak için duş almaktan, kıyafet değiştirmek veya cinsel ilişkiden kaçınabilirler.
• Cinsel organlarından ve diğer cinsel ilişki özelliklerinden kurtulma arzusu.
Çocuklar veya yetişkinler kendilerini düşündükleri cinsiyet gibi giydirip sunabilirler.
 
Teşhis Edilmemiş veya Tedavi Edilmemiş Cinsiyet Disforisi
 
 Tanı ve tedavi önemlidir. Cinsiyet disforisi olan kişilerin zihinsel sağlık durumları daha yüksektir. Bazı tahminler, cinsiyet disforisi olan kişilerin %71’inin yaşamları boyunca başka bir akıl sağlığı teşhisine sahip olacağını söylüyor. Buna duygudurum bozuklukları, anksiyete bozuklukları, şizofreni, depresyon, madde bağımlılığı, yeme bozuklukarı ve intihar girişimleri dahildir.

Tedavi
 
 Amaç, kişinin cinsiyeti hakkında ne hissettiğini değiştirmek değildir. Bunun yerine, amaç bu duygularla gelebilecek sıkıntılarla başa çıkmaktır.
Bir psikolog veya psikiyatristle konuşmak, cinsiyet disforisi için yapılan herhangi bir tedavinin bir parçasıdır. “Konuşma” terapisi, bu durumun neden olabileceği zihinsel sağlık sorunlarını ele almanın bir yoludur.

AYRICA GÖZ AT

One thought on “Cinsiyet Disforisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir