DANİMARKALI KIZ

danimarkalı kız

DANİMARKALI KIZ

Danimarkalı Kız, 2015 İngiliz-Amerikan yapımı bir filmdir. Konusu ve özgünlüğü ile birçok izleyicide güzel intiba bıraktı. Peki birkaç alanda Oscar ödül adaylığına da sahip bu filmde ne anlatılıyor?
Başlamadan önce belirtmek istiyorum ki bu senaryosu tamamen kurgu olan bir film değil. Tarihe ilk transseksüel olarak geçen Einar Wegener’in gerçek hikayesinden esinlenerek yazılan, aynı adlı romanın sinemaya uyarlanması.

Filmde bazı dönüşüm süreçleri ayrıntılı olarak belirtilmiş olmasa da dramatik açıdan oldukça etkileyici olduğu söylenebilir.
Filmde kimlik farkına varma süreci Einar ve kendisi gibi ressam olan eşi Gerda’nın sanatıyla başlıyor. Gerda portre resmi için bir kadın modele ihtiyaç duyuyor. Einar bunu eğlenceli bir hale getiriyor ve eşi Gerda için kadın model kılığına giriyor. Kadın kıyafetleri giyen, kadın hareketleri sergileyen yeni modelimiz ‘Lily’ yani Einar’ın yapay kadınlık rolü, burda bir farkına varma süreci başlatıyor. Film boyunca Einar’ın kadın rolünü daha çok sevdiğini fark ediyoruz. Femine edilmiş hali gün geçtikçe Einar’ın daha yakın hissettiği hali oluyor. Einar içindeki kadınlık dürtüsünün farkına varıyor ve Lily gün geçtikçe güçlenerek Einar’ın varlığını yok ediyor. Lily erkek bedenini kendisiyle bağdaştıramıyor ve ondan kurtulma çabalarına giriyor. Transseksüel yönelimi ve farkına varış sürecini filmde gerçekçi bir şekilde izleyebiliyoruz.

Film genel olarak izleyici kitlesi tarafından beğenildi ve ‘Yılın En İyilerinden’ sıfatına layık görüldü. Gerçek bir hikayeden uyarlanmış bu film, cinsel kimlik karmaşası sürecini olabildiğince anlatmaya çalışmış.

Farkındalık açısından beni oldukça etkileyen bu filmi izlemenizi öneririm. İyi seyirler!😊

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir