DENEYİMLERİN SORUNLARA KARŞI BAKIŞ AÇISI VE ÇÖZÜME DOĞRU İLK ADIM

DENEYİMLERİN SORUNLARA KARŞI BAKIŞ AÇISI VE ÇÖZÜME DOĞRU İLK ADIM

Yaşamımızın her aşamasında karşılaştığımız sorunlar ruh halimizde huzursuzluk yaratabilir. Elbette ki huzursuzluğun derecesi sorunun bizde uyandırdığı belirtilere göre değişmektedir. Her insan karşılaştığı sorun karşısında farklı tepkiler verebilir çünkü her insanın geçmişine farklı deneyimler konuk olmuştur. Bir derdimiz olduğunda ve bunu rahatlamak adına kendimize yakın hissettiğimiz birine anlattığımızda “Buna mı üzüldün?”, “Takma kafana!”, ”Bu çok basit bir sorun, etrafta senden daha dertli insanlar var” gibi cümleler işiterek karşı tarafın kötü bir niyeti olmasa bile kendimizi daha da huzursuz hissedebiliriz. İşte karşımızdaki kişinin verdiği bu tepkiler o kişinin geçmişten günümüze kadar yaşadığı farklı deneyimlerden ve karşılaştığı sorunları çözme becerisinden kaynaklanır. Dolayısıyla size çığ gibi görünen bir sorun karşınızdaki kişiye bir kar tanesi gibi görünebilir.

Her insan kendisini çevresinden daha iyi tanıdığı gibi tanımaya da devam etmelidir. Her geçen gün hayatımıza farklı tecrübeler katarak hayatımızı şekillendiririz, bunu sorunlar ve onlara uyguladığımız çözümlerle gerçekleştiririz. Problemlerin üstesinden gelmenin en etkili yolu öncelikle bir problemin olduğunu kabul etmek ve onu tanıyarak çözüme doğru yola çıkmaktır.

Sorunları tanımanın bir yolu deneyimlediğiniz problem hakkında araştırma yapmaktır. Örneğin; hayatınızda “kaybetme korkusu” yaşadığınızı farkına vardınız ve bu konu hakkında araştırma yaparak korkunun nedenlerini listeleyebilir bu durumdan kurtulmak üzere neler yapılabileceği hakkında birtakım fikirler edinebilirsiniz. Böylelikle sorunu tanımaya yönelik ilk adımı atmış olursunuz. Bazı sorunlar elbette bir anda çözülmez ancak atmış olduğunuz bu ilk adım sayesinde tıpkı bir düşmanınızı tanırmış gibi problemlere dair çözüm stratejileri edinebilirsiniz.

Bir sorunun çözümünde uygulanan yöntem tıpkı ilaçlarda olduğu gibi her insanda farklı etkiler gösterebilir hatta zaman zaman fayda bile sağlamayabilir. Bu durum deneyim farklılıklarına ve sorunun sizde uyandırdığı etkiye bağlı olarak son derece normaldir ve çözüme ulaşmanıza asla engel değildir. Tıpkı Edison’un “Başarısız olmadım. İşe yaramayacak 10.000 yöntem buldum.” sözünden de ilham alarak karşılaştığınız zorlukları tamamen ortadan kaldıramasanız bile her geçen gün onlarla yaşamayı daha mümkün hale getirebilir gerekli ise bir uzmandan destek alabilirsiniz.

Sosyal Medyadan Bizi Takip Et

Ayrıca Göz At

son
https://etkinpsikoloji.com/kisisel-gelisim/kendini-kesfetmek/
https://etkinpsikoloji.com/kisisel-gelisim/vazgecmekten-vazgec/

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir