Dövmenin Psikolojisi

dovme_psikolojisi

Dövmenin Psikolojisi dövme vücudun istenilen bölgesine, cilt altına bazı pigment maddelerinin enjekte edilmesi ile yapılan uygulamadır. Kısaca dövmenin geçmişinden bahsetmeden olmaz diye düşünüyorum. Keşfedilen en eski dövme yaklaşık olarak M.Ö. 3250’ye dayanır. En az 61 dövmeye sahip  ‘OTZİ’  lakaplı bir adamın vücudu, Alplerde ki bir buzulun altında bulundu ve Otzi bilinen en eski dövmeli adam olarak nitelendiriliyor.


  Dünyanın dört bir yanında dövme kavramı zamanla değişime uğradı. Herhangi bir mesleğe, gruba ve alt kültüre bağlılığı belirtmek adına birçok dövme tarzı ortaya çıktı. Bazı alt kültürlerde aitlik belirtisi olarak kabul edildi. Bu alt kültürlerden örnek olarak toplumda en bilinenlerden biri olan ‘çeteleri’ verebiliriz. Aklımızda direk çeteler ve olumsuz örgütler canlansa da daha az bilinen bir örnek göstermek istiyorum: Amerika’da 1900’lerin başında bazı donanma gemicileri yabancı topraklarda geçirdikleri zamanı temsilen vücutlarına kazınmış bir hatırayla gurur duyarak eve dönerlerdi. Yani dövmenin ifade ettiği aidiyet duygusu aslında sadece yararsız birlikler için geçerli değil denilebilir.

KİŞİLİK BOZUKLUKLARINI MERAK EDİYORSAN BU YAZIYI OKU!

  Bugünkü dövme sanatına psikolojik açıdan baktığımızda birçok araştırmayla karşılaşıyoruz. Birkaç tanesini bu yazıda inceleyelim:
 

•Yapılan bazı araştırmalarda dövmesi olan insanların daha kaygısız insanlar oldukları ortaya çıktı. İlerleyen yaşlarda dövmelerinin varlığının onları rahatsız edeceğini düşünmüyorlar ya da çoğunlukla bunun için endişe duymuyorlar. Dövme diyince  ‘eşsizlik’ kavramıyla da karşılaşıyoruz. Yine PSYCHOLOGYTODAY dergisinden Dr. Vinita Mehta, ‘dövmeli insanların genellikle olağanın dışında deneyimlere aç olduğu’ sonucunu elde ettiği bir anket yaptı. Benzeri olmayan deneyimler yaşamak ve vücutlarında benzeri olmayan izler taşımak arasında bir bağ var gibi görünüyor. PSYCHOLOGYTODAY dergisine göre dövme, yenilik ve kişinin kendini iyileştirmesini; daha iyi olmak için çabalamasını ifade ediyor.
 

dovmenin_psikolojisi

•Büyük ve fazla yer kaplayan dövmeler hakkında ise genel bir önyargı var: “Bu tarz dövmelere sahip insanlar öfkelidir ve şiddete eğilimlidir.”
  Anglia Ruskin Üniversitesi’nden Profesör Viren Swami tarafından yapılan bir araştırmaya göre dövmeleri daha büyük ya da fazla sayıda olan insanların daha saldırgan, şiddetli ve otoriteye karşı isyankâr olma olasılıklarının yüksek olduğu bulundu. Ancak kişilerin iç dünyalarının dışavurumunu sadece dövme tercihleriyle değerlendirmek yanlış bir kanıya varılmasına sebep olabilir.

Dövme Bağımlılık Mı ?

•Oldukça yanlış bilinen bir olgudan da bahsedebiliriz: ‘’Dövme bağımlılıktır.’’  
  Popüler kültür bunu düşündürse de dövme yaptırmak bağımlılık yaratan bir eylem değildir. Psikolog Viren Swami bunun bağımlılık yapıcı davranışların tam tersi bir davranış olduğu kanısında ve “Dövme bir insana pahalıya mal olabilir ve karar verme sürecine ihtiyaç duyulur. Belirli bir şeye bağımlı insanlar onları anlık mutlu edecek o şeye en kısa zamanda, en ucuz şekilde sahip olmaya çalışırlar. Dövme yaptırmak böyle değildir” diyor.
 
 •Dövmenin çağrıştırdığı bir diğer kavram ise ‘cinsel aktiflik’. Polonya’da yapılan bir araştırmaya göre dövmeli insanların daha genç yaşta cinsel ilişki yaşadıkları ortaya çıktı. Daha önce bahsettiğim gibi geleceğe karşı daha az risk hissetme ve vücudu güzelleştirdiği düşüncesi de kişinin cinsel hayatını dövmeyle bağlantılı olarak değerlendirirsek doğrudan etkiliyor diyebiliriz.

  Dövmeyle ilgili birçok araştırmanın sonucunu sizler için toparlamaya çalıştım. Son olarak şunu söyleyebilirim ki dövmeye sahip olması bir insanı ‘sıra dışı, garip, karmaşık, sapkın, kötü, psikolojik sorunları olan’ biri yapmaz. Dövmeye sahip olmak ya da olmamak bir tercihtir ve dövmelerin oluşturduğu önyargıları en aza indirmek bizi bireylerin tercihlerine karşı daha saygılı hale getirebilir.
Dövmeli ya da dövmesiz mutlu günler

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinteresthttps://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter : https://twitter.com/etkinpsikoloji

Ayrıca Göz At

Bipolar Bozukluk

Masal Terapisi

İnsanın Fabrika Ayarları 1

Zengin Baba Yoksul Baba

Guguk Kuşu

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir