DUYGUSAL ZEKANIZI GELİŞTİRMENİN 3 YOLU

duygusal-zeka

DUYGUSAL ZEKANIZI GELİŞTİRMENİN 3 YOLU

İş hayatında ve evde stresinizi azaltın.

Stresimizi azaltmak için neler yapıyoruz? Egzersiz yapmak ve zaman yönetimi tekniklerini kullanmak gibi stresi azaltmanın iyi bilinen yolları vardır, ki bunlar şüphesiz mükemmel başa çıkma mekanizmalarıdır. Bununla birlikte tekniklerin planlanması ve uygulanması genellikle zaman alır ve bu da stresimizi azaltma konusunda gecikmeye neden olabilir. Diğer yandan duygusal zekâmız ise çok daha hızlı bir şekilde geliştirilebilir ve stresimizi azaltmada oldukça etkili bir araç olabilir.

En basit şekliyle, duygusal zekâ a) kendi duygularımızı tanımlama, b) diğerlerinin duygularını tanımlama ve c) buna göre tepki verme yeteneğimize işaret eder. 

Neden duygusal zekamızı önemsemeliyiz? Araştırmalar yüksek duygusal zekaya sahip olan insanların, daha düşük stres seviyelerine sahip olduğunu göstermektedir. Ayrıca duygusal zekanın hem işyerinde hem de evde kritik bir başarı faktörü olduğunu gösteren çok sayıda araştırma vardır. Örneğin, yüksek duygusal zekaya sahip olan çalışanların, düşük duygusal zekaya sahip çalışanlara göre işlerinden daha memnun oldukları görülmüştür. Bu aynı zamanda işte daha iyi performans anlamına gelir. Duygusal zekâsı yüksek olan çalışanlar, düşük olan çalışanlara göre duygularını yönetme konusunda daha iyi performans göstermektedir. Hatta bazı çalışmalar duygusal zekâ ve ne kadar para kazandığımız konusunda yüksek bir korelasyon olduğunu gösteriyor!

Duygusal zekamızı geliştirmek ve stresimizi azaltmak için hızlıca üzerinde çalışmaya başlayabileceğimiz 3 yol var.

Duygusal Okuryazarlık Pratiği Yapmak

Duygusal olarak okuryazar olmak, hissettiklerimiz ve duygularımızın odağını doğru yere yönlendirmemize yardımcı olur. Düşüncelerimizi iki kelimelik cümlelerle ifade ederek duygusal okuryazarlık pratiği yapabiliriz (başkalarının duyması için yüksek sesle yapmak yerine, içsel olarak kendimizle yapmak en iyisidir). Örneğin, bir çalışma arkadaşınızın ya da aile üyenizin, yapmasını istediğiniz bir görevi tamamlaması çok uzun zaman alıyorsa, “Bu yaptığın çok saçma” şeklinde kendi kendinize düşünmek (ya da muhtemelen bunu o kişiye söylemek) size cazip gelebilir. Ancak bu sizi etkili bir iletişim kurma konusunda geriye çekecektir. Daha da kötüsü “sen” ifadesini sözlü olarak kullanmak, karşı tarafın savunmaya geçmesine neden olacaktır. Diğer yandan, bu düşünceyi “Sabırsız hissediyorum” şeklinde kendinize yönlendirirseniz, duygunun kökenine daha doğru bir şekilde ulaşırsınız ve bu duyguyu daha iyi düzenleyebilirsiniz. 

Duygusal okuryazarlığınızı geliştirmek için şu ipuçlarını deneyin:

  • İki kelimelik bir cümle ile duygularınızı ifade edin. 
  • “Sen” yerine “ben” ifadesini kullanın (Bu duygunuzu bir başkasına atfetmek yerine, duyguya sahip olmanızı sağlar).
  • İki kelimelik cümlelerinizde duygu kelimeleri kullanın (üzgün hissediyorum, öfkeli hissediyorum gibi).
  • Düşüncelerin duyguyu belirlediğini unutmayın. 

Empati Kurma Yeteneğinizi Geliştirin

Empati kurmak başkalarının nasıl hissettiğini fark etmek ve anlamak demektir. Empati göstermek önemlidir çünkü iş arkadaşlarımız ve aile üyelerimiz empatik davrandığımızı algıladıklarında, onlara adil ve saygılı davrandığımıza inanırlar. İş arkadaşları ve aile üyeleri ile etkileşimler söz konusu olduğunda, empati geliştirmek için aşağıdaki yolları izleyebilirsiniz:

  • Başkalarını dinlemek (konuşmalarını kesme isteğine direnmek).
  • Tavsiye vermek için yavaş davranmak (bazen sadece dinlemek yeterlidir).
  • Başkalarının bakış açılarını dikkate almak (“kendini onun yerine koymak”).

BU YAZIYI OKUYANLARIN EN ÇOK TERCİH ETTİĞİ DİĞER YAZI

Duygusal Kontrolü Geliştirmek

Duygusal okuryazarlık ve empati kurmak spesifikken, duygusal kontrolü geliştirmek daha geniş kapsamlıdır. Genel anlamda duygusal kontrol, kontrolümüzün olduğu durumlarda harekete geçmek anlamına gelir. Örneğin eğer bir iş arkadaşınız size kaba davranıyorsa, onun davranışlarını gerçekten kontrol edemezsiniz. Buna karşın, kendi davranışınızı kontrol edebilirsiniz. Üzerinde kontrol sahibi olduğunuz bir unsur nefesinizdir- evet doğru, nefesinizdir. Duygusal tepkinizi sakinleştirmenin bir yolu olarak derin nefesler almayı deneyin. Derin bir nefes aldığımızda şu andaki stresi azaltmamızda ve duygularımız üzerinde daha iyi kontrol sahibi olmamızda rol oynayan hem psikolojik hem de fizyolojik mekanizmalar vardır. 

Bir stres etkeni ile karşılaştığınızda geleceği düşünmeyi de deneyebilirsiniz. İleriyi düşünmek, kendinize basitçe “gelecek hafta veya yarın … ne kadar önemli olacak?” diye düşündüğünüz bir tekniktir.  Evet, iş arkadaşınız size kaba davranmış olabilir. Ancak kaba davranışları aynı şekilde kaba bir yanıt gerektirir mi? Muhtemelen hayır. Vereceğiniz kaba bir yanıt, sadece kendi itibarınızı zedeleyecektir. Duygusal kontrolünüzü geliştirmek, böyle bir durumun etkisini azaltmaya yardımcı olacaktır. 

Daha fazla duygusal kontrol geliştirmenin bir yolu olarak şu ipuçlarını deneyin:

  • Birkaç saniye boyunca derin nefes alın.
  • Bir mola verin (mümkün olduğunca kendinizi durumdan ayırın).
  • İleriyi düşünmeyi deneyin (Şu anki durum yarın ne kadar önemli olacak?)

Duygusal zekayı geliştirmek zaman ve pratik gerektirir. Sadece bu üç ipucunu kullanmak bizi bir gün içinde duygusal zekâ uzmanı yapmaz. Ancak, bu önerileri şimdi uygulayabilir ve olumlu sonuçları hemen görmeye başlayabiliriz. 

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinterest https://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter : https://twitter.com/etkinpsikoloji

AYRICA GÖZ AT

Bütünleşmeden Birleşmek

NEFES EGZERSİZİ

Aklımdan Çıktı

One thought on “DUYGUSAL ZEKANIZI GELİŞTİRMENİN 3 YOLU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir