Fazla Bilinmeyen Sendromlar

fazla bilinmeyen sendromlar

Dünyada hala keşfedemediğimiz birçok şey, öğrenemediğimiz birçok bilgi bulunuyor.Her gün yeni bilgiler öğrensek bile bazen hiç duymadığımız ya da yaşamamıza rağmen adını bilmediğimiz birçok psikolojik, fizyolojik rahatsızlıkları duyuyoruz. Bu yazıda da yakın çevremizde, filmlerde hatta kendimizde bile olabilecek bazı psikolojik rahatsızlıkları ele alacağız.

Kriptomnezi: İlk olarak psikiyatrist Théodore Flournoy tarafından kullanılmıştır. Önceden bilinen bir bilginin öğrenildiğini unutup tamamen orijinal, yeni bir bilgi zannetme durumudur. Hırsızlık/aşırma ile çokça karıştırılan kriptomnezi bir bilinçaltı oyunudur. Bilerek ya da isteyerek yapılmaz, farkındalık yoktur. Yazarlık gibi yaratıcılık gerektiren işlere sahip olan kişilerde daha çok görülür. Örnek olarak Nabokov’un Lolita adlı eseri bir süre boyunca çalıntı iddiasıyla anılmıştı.  Alman yazar Heinz von Lichberg’ın 1926’da yazdığı bir esere çok benzediği hatta tamamen aynı olduğu iddia edilmişti. Michael Maar ise romanı çaldığı için suçlamayarak tam da kriptomneziye uygun bir cümle kurmuştu. “Bu öyküyü yıllar önce okuyup, sonra kendi fikriymiş gibi yeniden keşfederek yazmış olabileceğini” belirtmişti.

Todd Sendromu: 1955 yılında genç yaştaki hastalarının çoğunun migren sonucunda uzuvlarının ve nesnelerin boyutlarında bozulmalar yaşadığını fark eden John Todd tarafından tanımlanmıştır.Gözlerle beyin arasındaki sinyaller tam ve doğru çalışmadığında olan bu sendrom aslında nörolojik bir hastalıktır. Hastalar boşluk, zaman ve vücut görüntülerini algılamakta sorun yaşarlar. Bu sendromun bir diğer adı da Alice Harikalar Diyarında Sendromudur. Alice Harikalar Diyarında adlı kitabın yazarı olan Lewis Carrol’da migren ağrıları çektiğini ve bu deneyimlerinin kitaba da yansıdığından söz etmiştir. Hastalar boşluk, zaman ve vücut görüntüsünü algılamada sorun yaşarlar. Sendrom kesin sebebi henüz bilinmiyor olsa da, nedenlerine yönelik farklı teoriler mevcut. 30 yıl boyunca, 28 migren hastasının takip edildiği bir çalışmada, 7 bireyin Alice Harikalar Diyarında Sendromu ile ilişkilendiren semptomları tecrübe ettikleri ortaya koyuldu. Yapılan bazı çalışmalar ise migren için kullanılan ilaçlardan kaynaklı olarak ortaya çıktığı düşünülen vakaların da var olduğunu ifade etmektedir.

Münchausen Sendromu: Bu sendroma sahip kişiler çevrelerindeki insanlardan ve sağlık görevlilerinden ilgi görmek için kendilerini hasta ederler ve bunun için sürekli uğraşırlar.

Kluver-Bucy Sendromu: İlk kez 1930’larda beyin cerrahı Paul Bucy ve Heinrich Kluver tarafından, iki taraflı temporal lobektomi yapılan maymunlarda davranış değişiklikleri görülmesi üzerine tanımlanan nöropsikiyatrik semptomları olan bir sendromdur. Bu sendromda temporal lobta iki taraflı lezyon vardır. Bu lezyonun en sık sebeplerinden biri Herpes Simplex isimli virüsün neden olduğu beyin iltihabıdır. Bunun dışında temporal lobun etkilendiği travma, burayı besleyen damarlarda tıkanıklık ya da kanamaya bağlı inme ya da Alzheimer sebep olabilir. 

Semptomlar şu şekildedir: yeme dürtüsünde artış ya da anormal yeme davranışları (toprak ya da tebeşir yeme vs.) hiperoralite (nesneleri tanımak için ağzına almak) ve hiperseksualite (cinsel dürtülerde artış ya da parafilik davranışlar gösterme) 

Paramnezi:  Çarpık anımsama olarak da bilinen bu sendrom kişinin bir konumun iki farklı yerde birden olduğunu düşünmesidir. Bu sendroma sahip kişiler bir lokasyonun kopyalandığını ve aynı anda başka yerlerde de bulunduğunu, başka yere taşındığını düşünür. 

Çözülmeli Füj: Diğer adıyla unutkanlık ve füj, kişinin kendi geçmişiyle bağlantı kuramaması durumudur. Beklenmedik bir şekilde kişi kim olduğunun farkında olmadan ve bulunduğu yere nasıl geldiğini bilmeden kendini bir yerlerde dolaşırken bulur.

Apotemnofili: Vücut bütünlüğüne ilişkin kişilik bozukluğudur. Bu kişiler herhangi bir uzvunun kendine ait olmadığını düşünürler ve o uzvun vardığından rahatsız olurlar. 

Cotard Sendromu: Bir diğer adıyla yürüyen ceset sendromudur. Bu sendroma sahip kişiler kendilerinin ölü ya da hiç var olmadığına inandığı nadir rastlanan bir nöropsikiyatrik rahatsızlıktır.

Fregoli Sendromu: Bu sendroma sahip kişiler tanıdıkları insanların başka insanların kılığına girdiğini düşünürler. Bu insanlar genelde hayatlarına dahil olan bir kişiye kafayı takarlar ve nereye giderlerse gitsinler hep onu görürler. Ender görülen bir nörolojik rahatsızlıktır.

Likantropi:  Kişinin kendisini kurt adam zannetmesi durumudur. Bu sendromun psikopatolojik olduğu düşünülmektedir. Bu kişiler hayvanlara dönüşebileceğine inanırlar ve hayvanların davranışlarına yönelik davranışlar sergiler.

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinterest  https://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter:  https://twitter.com/etkinpsikoloji

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir