Gece Terörü Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir ?

gece-terörü

Gece terörü, sağlıklı bir uyku kendi içerisinde REM uykusu ve REM dışı uykusu olarak iki farklı türden oluşur. REM, Rapid Eye Movement yani hızlı göz hareketleri anlamına gelir. Bu dönemde görülen rüyalar genellikle hatırlanır. REM uykusunda bireyin vücudu hareketsizdir ve solunum ile kalp atışı oldukça hızlıdır. REM dışı uykusu , derin REM dışı uyku ve yüzeysel REM dışı uyku olarak ikiye ayrılır. Derin REM dışı uyku, uykunun en derin evresidir. Bu evrede solunum ve kalp atışı yavaş ve düzenlidir, göz hareketi neredeyse yoktur. Bu evrede uykudan uyanmak oldukça zordur. Yüzeysel REM dışı uykudan uyanmak kolaydır, uykunun başlangıcında bu dönemden sonra derin uykuya geçilir. Gece terörü hastalığı derin REM dışı uyku döneminde ortaya çıkar. Rüyalardan farklı olarak gece terörü bir dönemden diğer döneme geçişlerde ani korku veya uykudan uyanma ile ortaya çıkar. 

Uyku bozuklukları birçok alt kategoriye ayrılmakla beraber gece terörü hastalığı bunlardan birisidir. Bireyin uyku düzenini bozan ve parasomnia olarak da adlandırılan gece terörü hastalığı; uykuya dalarken, uyku esnasında, uyku aşamalarında ve uyanma sırasında ortaya çıkabilen anormal hareketleri, davranışları, algıları, duyguları ve hayalleri içerir. Genelde beş ay ile altı yaş arasındaki çocukların %80’lik kısmında en az bir kez parasomnia hastalığı görülür. Gece terörü hastalığı ergenlik çağından sonra azalma gösterir. Gece terörü birkaç farklı şekilde gözlemlenebilir. REM uykusu dışında gözlenen parasomnia, uykuda yürüme (uyurgezerlik) ile ortaya çıkarken REM uykusunda ise kabuslar ve uyku felçleri olarak kendini gösterir.

Gece uyku terörü belirtileri

-Uyku terörü 1,5 – 10 yaş arası çok sık görülmektedir. 

-Uykunun ilk yarısında olduğundan gecenin erken saatlerinde olmaktadır. Çocuk uyuduktan 2 – 3 saat sonra korku içerisinde bağırarak veya ağlayarak, yatağının içinde oturur. Gözleri açıktır, ancak bakışlar boş ve donuktur. Bu süreç 30 saniyeden 3 dakikaya kadar sürebilir.

-Uykunun ağır kısmında olduğundan sabah çocuk bunu hatırlamaz veya çok az hatırlar (eğer uyandırılmazsa). Çok yorgun olunduğu zamanlarda artış gösterebildiğinden gündüz uykusu önerilebilir.

-Yine programlı uyandırma da bazen işe yarayabilmektedir. Bu aileleri çok kaygılandırır ancak tedavisi kolaydır.

-Uykusuzluk sonucunda kişinin dikkat ve öğrenme süreçlerinde problemler olur ve hafıza kaybı görülebilir.

-Gece uyku terörü, çocukların gelişme okul ve sosyal hayatları olumsuz etkilenir. Bu yüzden tedavisi kolay olan uyku bozukluklarında tanı alınabilmesi için çocukları bir uzmanlara götürmek önerilmektedir.

Gece Terörünün Nedenleri

En önemli nedeni uyku eksikliği ve ona bağlı nedenlerdir. Yeterince uykularını alamayan çocuklar bu ataklara yatkındır. Ortalama olarak 3 yaşın altındaki çocuklar için gün boyunca 13- 14 saat uyku gereklidir. Yemek ve ara uykularının günlük programında yaşanan herhangi bir eksiklik de bu atakları tetikleyebilir. Uyku eksikliğinin sebep olduğu yorgunluk ve stres bebeklerdeki bu ataklardan sorumludur.

Gece Terörünü Neler Tetikler?

Aşırı yorgunluk, stres, ateş, antibiyotik gibi ilaç kullanımı, yatağından farklı bir yerde uyuma(yerini yadırgama) gibi faktörler gece terörü yaşanma olasılığını artırır. 

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinteresthttps://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter : https://twitter.com/etkinpsikoloji

Tuğçe YILMAZ’ın Diğer Yazıları

 • Gece Terörü Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir ?
  Gece terörü, sağlıklı bir uyku kendi içerisinde REM uykusu ve REM dışı uykusu olarak iki farklı türden oluşur. REM, Rapid Eye Movement yani hızlı göz hareketleri anlamına gelir. Bu dönemde görülen rüyalar genellikle hatırlanır. REM uykusunda bireyin vücudu hareketsizdir ve solunum ile kalp atışı oldukça hızlıdır. REM dışı uykusu , derin REM dışı uyku ve
 • Kardeş Kıskançlığı ve Çocuk
  Kardeş Kıskançlığı ve Çocuk Kıskançlık, insanın gelişimi düşünüldüğünde hangi yaşta olursa olsun insanın en temel ve baş edilmesi en zor duygularından birisidir. Herkes bu duyguyu farklı seviyelerde yaşar. Kardeşler arasında da kıskançlık her zaman yaşanan bir durumdur. Çünkü her çocuk anne ve babasının ilgisini, sevgisini, zamanını bir başkası ile paylaşmak istemez. Çocuk, her zaman anne
 • Oyun ve Oyuncağın Çocuk Gelişimdeki Etkileri
  Oyun, çocuğun deneyimleyerek kendi kendine öğrenmesini sağlayan, eğlenmek amacıyla ve içsel olarak güdülenen, bazen kuralları belirlenmiş ve bilinen, bazen de kendiliğinden gelişen ve mutluluk, coşku, heyecan, merak duygularını da içinde barındıran davranışlardan oluşan bir aktivitedir. Aileler, öğretmenler ve sağlık çalışanları çocuklar için uygun oyun ortamları yaratmalı, oyun için gerekli malzemeleri sağlamalı, onlara fırsat vermeli ve

One thought on “Gece Terörü Nedenleri ve Belirtileri Nelerdir ?

 • Mayıs 15, 2021 tarihinde, saat 9:48 am
  Permalink

  Güzel bilgilere ihtiyacimiz olduğu icin katilmak ve faydalanmak istiyorum

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir