HAYATI KOLAYLAŞTIRACAK 3 MADDE

HAYATI KOLAYLAŞTIRACAK 3 MADDEGünümüz dünyasında uğraştığımız, çabaladığımız birçok işimizin olması kaçınılmazdır. Sorumluluklarımız, rollerimiz, beklentilerimiz ve hedeflerimiz derken zaman gelip geçiyor. Bu, hayatımız boyunca sürecek bir çabalama olacağı için bu yolculukta kendimize nasıl davrandığımız, nasıl hissettiğimiz her şeyden önemli bir pozisyonda kalıyor.
Peki Ne Yapmalı?

  • Duygu ve düşüncelerini fark et. “Bu olay bana ne hissettirdi?” veya “Bu olay hakkında ne düşünüyorum?”  
    Sakince durup birkaç saniye nefes aldığımızda bu sorulara odaklanabiliriz. Söz konusu olan odaklanma içinde bulunduğumuz andan itibaren göstereceğimiz davranışları, söyleyeceğimiz sözleri ve atacağımız adımları fazlasıyla etkileyecektir. Yaşadığımız sürece her gün, her saat hatta her dakika bir olayla karşılaşabiliriz. Önemli olan, olup bitenlere ne şekilde tepki verdiğimizdir. Yaşanılan krizleri sakinliğimizi koruyarak ve akıllıca yönetebiliriz.
  • Olabilir demeyi öğren.
    İnsanın olduğu her yerde her şeyin mümkün olabileceğine inanıyorum. Bu yüzden yaşanılanları (sel, deprem, salgın vb. eğer olağandışı bir durum yoksa) normal görmek ve gözümüzde büyütmemek ilk adım olacaktır. Olabilir demek, bir şeylerin mümkün olduğunu düşünmek her şeyi kabullenmek değildir. İstediğim, her şeyi kabullenmeniz tabii ki değil. Ancak yaşadıklarımızı ne kadar normalleştirirsek stresi yaşama riskimiz azalır, hayata karşı motivasyonumuz artar, başarıya ulaşma ihtimalimiz artar, kendimize olan saygı ve kabulümüz artar, insanlara olan hoşgörümüz yükselir vb. birçok olumlu dönüş alabiliriz. Aksi halde her şeyi reddetmek, meydan okumak, kabul etmemek hem bizi hem de çevremizdeki insanları ruhsal ve bedensel açıdan olumsuz etkileyecektir.
  • Ders alın.
    Her davranışın bir sebebi vardır. Tanıştığımız, hayatımıza aldığımız bütün insanlardan öğrendiğimiz şeyler vardır. Zaman, iyi ya da kötü birçok tecrübe edinmemizi sağlar. Öğrendiklerimize tecrübe ismini veririz ve bu tecrübeler hayatımızın geri kalanında neyin nasıl olması gerektiğini fark etmemizi sağlar. Burada önemli olan tecrübe edindiklerimiz sayesinde kötüden uzaklaşabilmek ve iyiye yönelmek, iyiyi tercih etmektir.

Ayrıca Göz At

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir