İhtiyaçlar Hiyerarşisi

ihtiyaclar-hiyerarsisi

Biz insanlar yaşamımız boyunca birçok şeye ihtiyaç duyarız. Acıktığımızda yemeğe, susadığımızda suya, tehlikedeysek güvenli bir yere… Peki, bütün ihtiyaçlarımızın farkında mıyız? Farkında olsak bile bu ihtiyaçların arasında bir sıralama var mı? Evet, kesinlikle var. Düşünsenize paranız var ama sağlığınız yok. Dünyayı gezebilir misiniz? Ya da su, yemek gibi temel ihtiyaçlarınız olmadan arkadaşlık ilişkilerine önem verebilir miydiniz? Veremezdiniz, çünkü hayatta kalamazdınız. Bu da demek oluyor ki ihtiyaçlarımız arasında bir ilişki hatta hiyerarşi var.

     Peki, hangi ihtiyaçlarımız neden önemli? Neden kiminin öncelikleri varken diğerleri daha arka planda kalıyor? Bu soruları birçok psikolog düşündü, araştırma yaptı ama bildiğiniz gibi bu konunun merkezinden ‘İhtiyaçlar Hiyerarşisi’ kuramının sahibi Abraham Maslow var.

     Maslow’a göre insanların ihtiyaçları sınırsızdır. Bir ihtiyaç giderilse bile yeni bir ihtiyaç ortaya çıkacaktır. Bu ihtiyaçları giderme süresinde ise tamamen bir memnun olma durumu yoktur. Giderilmemiş ihtiyaç ise en büyük arzudur. Giderilen ihtiyaca karşı olan motivasyon ise azalmıştır. Yani elde edilmeyene büyük bir istek duyarken ,elde ettiğimizde istek azalır.

    Maslow, insanın en öncelikli ihtiyacının fizyolojik ihtiyaçlar olduğunu söyler ve bu söylediğinde haklıdır. Nefes almadan, yemek yemeden, uyumadan hayatta kalmamız mümkün değildir. Haliyle tüm bunlar olmadan diğer ihtiyaçlarımızın pek bir önemi yoktur.

  İkinci seviyede ise insanların güvende hissetmeye ihtiyacı olduğunu söylüyor Maslow. Bir canlı hayatta kaldıktan sonra tabii ki güvenli ve huzurlu bir hayat sürmek ister. Bu ihtiyaçlar; korunma, barınma, kural ve yasalara uyma gibi gereksinimlerdir. Eğer bu ihtiyaçlar sağlanırsa insan kaygısını yönetebilir. Unutmayalım ki insanlar tarih boyunca her zaman savunmada kalmış ve koruma içgüdüsüne sahip canlılardır.

ihtiyaclar-hiyerarsisi-nedir

 Üçüncü seviyede sosyal ihtiyaçlar olduğunu biliyoruz. Fizyolojik gereksinimlerin tamamlandığı ayrıyeten güvenli, huzurlu bir ortamın sağlandığı insanın sıradaki ihtiyacı; aidiyet ve sevgidir. Çünkü insan biyolojik bir canlı olmasının yanı sıra sosyal bir canlıdır. Tek başlarına yaşayamazlar, var olmak için başkalarına ihtiyaç duyarlar. Sevme ve sevilme, başkaları tarafından kabul görme, arkadaşlık kurma insanların sosyal ihtiyaçlarının başında gelmektedir.

Bir diğer seviyede insanlar saygı görmek ve değer görmek isterler. Bir başka şekilde söylemek gerekirse başarılı olmak ve bu başarıyı bir başkasına göstermek isterler. Toplumda iyi bir yere sahip olmayı, fark edilebilir olup, önemsenmeyi kim istemez ki? Üçüncü ve dördüncü seviye, insanın psikolojik ihtiyaçlarını kapsar.

Histriyonik Kişilik Bozukluğu

Beğenebileceğin bir yazı daha…

Maslow’a göre son seviyede insanlar, kendi kendini gerçekleştirmek isterler.  Yaptıkları işte en iyi olmaya ve hedeflerine ulaşmaya çalışırlar ve bu gerçekleştiğinde bundan büyük bir haz duyarlar. Maslow bunun önemini şu cümle ile açıklamıştır.  ‘‘Bir insan, olabileceğinin en üstü olmalıdır.’’ Mesleğimizde iyi olmak isteriz, iyi bir öğreticiysek öğretmen, resme ilgimiz varsa ressam olabiliriz. Sadece kariyer ile alakalı değildir bu isteklerimiz. Evlenince iyi bir eş olmak ister , çocuğumuz olunca da iyi bir ebeveyn olmak isteriz. Her zaman kendimize yeni hedefler koyup, peşlerinden gideriz.

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinterest https://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter : https://twitter.com/etkinpsikoloji

AYRICA DİĞER YAZILARA GÖZ AT

One thought on “İhtiyaçlar Hiyerarşisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir