İnsan Beyninin Gizemi

İnsan Beyninin Gizemi

İnsan Beyninin Gizemi

Bu serinin amacı, sinirbilim ve/veya nöropsikoloji meraklısı olan ve bu alana yönelmek isteyip de nereden başlayacağını bilemeyen meslektaşlarımıza, meraklılarımıza yol göstermektir. Bu uzun bir serüven olacak o yüzden kemerlerinizi bağlayın.

    •İnsan Beyninin Gizemi•

İnsan beyninin gizemi başlangıç için çok güzel bir kitap. Aslında yıllar öncesinden başlayarak anlaşılır ve sürükleyici bir dille insan beyin araştırmalarının tarihsel bir özetini sunuyor. Kitap, ilk olarak  II. Henri’nin düelleosu ve ardından gelen nörolojik problemi ile başlayarak yumuşak bir giriş yapıyor. Daha sonrasında tanrıdan gelen bir emir ile suikast planını okuyor ve bir beyin hasarının bizleri neye dönüştürebileceğini öğreniyoruz. Kör bir gezgin olup dağlara tırmanıyoruz ve beynimizin bizim için yarattığı bir “duyusal göz” ile yolumuza devam ediyoruz. Renklerin tadını alabiliyoruz. Ünlü bir deneyden beklenmedik bir sonuç ile oksipital lobtaki nöronlarımızı keşfediyoruz. Üstelik kedilerle.. Birkaç sayfa sonra olmayan kolumuzu, bacağımızı hissediyoruz ve bazen de bundan acı duyuyoruz. Hayalet yumruğumuz bize sormadan kendini sıkıyor! Yolculuğumuza Papua Yeni Gine ile devam ediyor ve ölülerin beyninin yenmesi geleneğinin bir kabileyi nasıl toplu ölümlere sürüklediğini gördüğünüzde çok şaşırıyoruz. Sayfaları çeviriyoruz ve çevirdikçe duygularımızı öğreniyor ve korkunç deneylerden çıkan sonuçlar ile kendimizi ve diğer canlıları daha çok tanıyoruz. Sonrasında bir tanrısal öngörüye sahip oluyoruz.

Hem de bizi bazen titreten ve kasılmamıza sebep olan bir hastalık ile. Dostoyevski’yi tanıyoruz. Ve onun eserlerindeki olası tanrısal öngörünün nedenlerini. Biraz daha yürüyoruz ve artık dünyamızın sol tarafı yok oluyor. Sol diye bir şeyi hayatımızdan çıkarıyoruz. Ufak bir felç yüzünden hem de! Gidiyoruz gidiyoruz ve artık geçmişimizi tanıyamıyoruz. Yalanlar söylüyor ve bu yalanların gerçek olduğunu sanıyoruz! Bazı şeyleri unutuyoruz hem de hiç hatırlayamayacak halde. Bazen de hiçbir şeyi unutamıyoruz hatıralarımız ile boğuşuyoruz. Üstelik hepsi kafamızın içinde olup bitenler yüzünden.  Ve sonra, bir madene giriyoruz. Bir patlama oluyor ve artık tamamen değişiyoruz. Üstümüze koca bir bilim dünyası çöküyor. Farkında olmadan dünyaya büyük bir armağan bırakıyoruz. Kafatasımıza saplanan bir çubuk yardımı ile.

Bu kitapta, bilim tarihinin çok eski olmayan zamanlarında yapılan bilgisizce deneyler ve ameliyatların günümüz psikolojisine ve sinirbilimine ne kadar büyük ışıklar tuttuğunu öğreniyoruz. Yıllarca süren sahte ve hatalı teknikleri öğreniyor ve bunların nasıl yok olduklarına şahit oluyoruz. Franz Joseph Gall’ın Frenolojisini, Antonio Egas Moniz’in korkunç lobotomisini ve bununla gelen Nobel ödülünü gördüğünüzde bilime inancınız bir miktar kırılıyor fakat ona inanmaktan vazgeçmiyoruz.
İnsan Beyninin Gizemi, tarihin tozlu sayfalarındaki bilimi öğretiyor bize. Dünden bugüne birçok farklı vakaya şahit oluyor ve psikolojinin, sinirbilimin gelişimine şahit oluyoruz.

Ayrıca Göz At

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk

İNSANIN ANLAM ARAYIŞI

GÜNÜBİRLİK HAYATLAR

Üstün Dökmen – Ladesçi

AVCUNUZDAKİ KELEBEK

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir