İnsanın Fabrika Ayarları 1

İnsanın Fabrika Ayarları 1

İnsanın Fabrika Ayarları 1

Önce İnsanın Fabrika Ayarları kitabı hangi sorularımıza cevap oluyor kısaca bir özetlemeye çalışalım.
Canlılık nedir? Evrim gerçek midir? İnsan Fabrika ayarlarına nasıl dönebilir? Atalarımız doğada nasıl yaşamlarını sürdürüyorlardı? Şehirlerde kurduğumuz yaşamlar ne kadar “normal”? Şekere olan bu aşırı düşkünlüğümüz nereden geliyor? Doğadaki kıt kaynaklarla beslenmeye alışmış bir canlı, kendini besin bolluğu içinde bulursa neler olur? Bedenimizi ve zihnimizi nasıl beslemeliyiz? Hiperaktivite olarak lugatımıza geçen kavram aslında olması gereken midir? Başarı yüksek puan almaktan mı ibarettir?  Hangi tür egzersizler doğamıza uygundur? Beden zihni, zihin bedeni nasıl kontrol ediyor?

Bunun gibi bir çok soruya daha cevap bulabileceğiniz İFA1, daha önce hiç bakmadığınız bir açıdan gösterecek size hayatın gerçeklerini.

Fabrika Ayarlarımız
Çağımız gereği doğal bir alanda yaşama şansımız oldukça zor, fakat atalarımızdan gelen gen aktarımıyla özümüze yerleşmiş gerçekler var ve biz bunlardan çok uzak bir yaşam tarzı sürüyoruz. Hem bedenen hem zihnen sağlıklı ve verimli kalabilmemiz için, bu yeni çağda fabrika ayarlarımıza dönmeyi öğrenmemiz gerekiyor. Kitapta bunun için neler yapabileceğinizi göreceksiniz.
Doğamızda bulunan en temel özelliğimiz “Hareket”. Hareketsizlik; kilo, kanser, şeker hastalığı gibi metabolik sorunların yanında depresyon, bunalım ve yaratıcılığımızın azalması gibi bir çok “beyin temelli” probleme neden oluyor. Bunu belki de bir çoğumuz bilmemize rağmen ilk adımı atamıyor veya atsak bile devamını getiremeyebiliyoruz.

Bunun en büyük sebebi ise; şehirlerde kurduğumuz, insanın doğasına tamamen aykırı bu düzende, hareket etmeden her şeye ulaşabiliyor oluşumuz. Sevdiklerimize bile.
Nedir bu fabrika ayarları? Nasıl Uzaklaştık?
Sinan CANAN’ın fabrika ayarlarımızdan ne denli uzaklaştığımız hakkında çok güzel tespitleri var. Örneğin; Binlerce yıl önce doğa bize ne verirse onu yiyebilirken şimdi tarım sayesinde istediğimiz besinden istediğimiz kadar yiyebiliyoruz. Yine binlerce yıl önce hayatta kalmak için bir çok varyasyonu düşünmemiz gerekirken, şimdi düşündüğümüz tek şey, daha iyi bir ev için daha çok çalışmak.

insanın fabrika ayarları pdf

Peki tüm bunlar ne anlama geliyor? Taş devri yaşamına mı dönelim? Tabi ki hayır. Sinan CANAN, günümüzde imkanlarımız dahilinde yapabileceklerimizi, tamamen gerçekçi, yalın ve bilimsel kanıtlarla anlatıyor. Tüm bunların yanında harekete geçebilmeniz için gerekli motivasyonu nasıl sağlayabileceğinizi de “insanın fabrika ayarları”nda bulacaksınız.
Ayrıca kitapta, sağlıklı beslenmenin kısa yolu başlıklı 14 maddeden oluşan, rahatlıkla uygulayabileceğiniz çok faydalı bir bölüm var.
Özetle İFA1, kendi bedenimizi ve en önemlisi kendi zihnimizi bize öğretiyor. Nörolojinin, yediklerimizle ve bedenimizle doğrudan ilişkili olduğunu gösteriyor.

Son olarak kitabın içinden, çok dikkatimi çeken ve eğitim sistemimize de ışık tutacak bir bölümü paylaşmak istiyorum sizlerle:
“Eğitim sistemimiz öğrencilerin bütün gün bir yerde oturmasını ve büyük oranda hareketsiz kalarak bir şeyleri “bilişsel” açıdan öğrenmelerini gerektirdiği için olsa gerek, hiperaktivite ve dikkat bozukluğu gibi şikayetlerimizin ciddiyeti artıyor. Elbette klinik anlamda “aşırı hareketlilik” gibi bazı rahatsızlıklar gerçekten de var; bunlar sinir sistemindeki hareket ve dürtü kontrol sistemlerinin doğru çalışmamasından kaynaklanıyor. Ama bu klinik tabloların dışında, bugün 40 dakika boyunca bir sınıfta oturup sürekli derslere konsantre olabilsin diye çocuklarımızı ilaçla “uyuşturmayı” tercih ettiğimiz bazı garip uygulamalara da maalesef rastlayabiliyoruz. Başarıyı eğitim  -daha doğrusu yüksek puan alma- başarısına endekslemek gibi anlamsız bir ön kabul neredeyse herkesi sarmış durumda. Öğrencinin etrafında, sınavlardan alınacak notları her şeyin üzerinde görüp geri kalan tüm insani ihtiyaçları göz ardı edecek kadar gözünü karartmış bir “çevre” kültürüyle karşı karşıyayız.

Sadece buraya kadar özetlemeye çalıştığım pencereden, insanın biyolojik ayarlarına kabaca bir bakacak olursak; aslında kırk dakika boyunca kapalı bir ortamda, sabit bir yerde oturabilen ve bundan rahatsızlık duymayan bir insan çocuğunun “sorunlu” olabileceğinden şüphelenmemiz gerekirdi. Zira biyolojik olarak açıkça biliyoruz ki hareketsizlik, özellikle de çocuklar için, “fabrika ayarlarımızla” hiç de uyumlu değildir.” *(Sinan CANAN – İFA1)

İNSANIN FABRİKA AYARLARI PDF

https://docs.google.com/document/d/11SFYOzNinFWrNUdqSCtEOHi1Jntgt_QvsQ6omrVnvj4/edit?usp=sharing

Sinan CANAN’ın Diğer kitapları

Sinan Canan
insanın fabrika ayarları pdf
sinan canan
insanın fabrika ayarları kitap

AYRICA GÖZ AT

2 thoughts on “İnsanın Fabrika Ayarları 1

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir