İzleyiciler Neden İzler ?

izleyiciler_neden_izler?

   2019 yılında Emine Bulut eski eşi Fedai Baran tarafından kızının önünde bıçaklanarak öldürüldü. Olay kalabalık bir ortamda gerçekleşmesine, saldırı anı kayıt altına alınmasına rağmen olaya tanık olan çoğu kişi yardım etmemiştir. Peki bu insanlar neden yardım etmemiştir ? Bazı psikologlar bu ve buna benzer korkunç olaylarda insanların neden yardım etmediğine şaşırmışlar ve buna neden olan faktörleri araştırmak için deney yapmışlardır. 

   Psikologlar katılımcılara kişisel sorunlarla ilgili bir tartışmaya katılacaklarını söylediler. Katılımcıların farklı büyüklükteki tartışma gruplarında olacaklarını, utangaçlığı önlemek için de farklı odalarda mikrofon ve kulaklık kullanarak iletişim kuracaklarını söylediler. 

   Deneklere sayısı 2 ile 5 arasında değişen grupların ses kaydı dinletildi ve bu ses kaydının ilerleyen bölümlerinde bazı kişilerin yardıma ihtiyacı olduğu anlaşılıyordu. Katılımcılar bu ses kayıtlarını gerçek sanıyordu. Kişi sayısı az olan tartışmalara tanıklık eden denekler yardım talebinde bulunmasına karşın kişi sayısı çok olan tartışmalardaki çoğu denek olaydan etkilenmesine rağmen yardım talebinde bulunmamıştı. 

   Araştırma sonucu gruptaki kişi sayısının çokluğu ile yardım talebinde bulunma sayısının ters orantılı olduğunu göstermektedir. Tartışmaya tanık olan kişi sayısı az olduğunda birey kendini büyük bir baskı altında hissetmekte ve yardım etmek zorunda olduğunu düşünmektedir. Tanık sayısı çoğaldıkça bu baskı azalmakta, birey başka birinin yardım edeceğini düşünmekte ve o yardımı engellemek istemediği için bir şey yapmamaktadır. Bu durumda kalabalık ortamlarda güvende olmadığımızı göstermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir