Kardeş Kıskançlığı ve Çocuk

Kardeş Kıskançlığı ve Çocuk

Kardeş Kıskançlığı ve Çocuk

Kıskançlık, insanın gelişimi düşünüldüğünde hangi yaşta olursa olsun insanın en temel ve baş edilmesi en zor duygularından birisidir. Herkes bu duyguyu farklı seviyelerde yaşar. Kardeşler arasında da kıskançlık her zaman yaşanan bir durumdur. Çünkü her çocuk anne ve babasının ilgisini, sevgisini, zamanını bir başkası ile paylaşmak istemez. Çocuk, her zaman anne ve babalarından bir kardeşi olmasını ister. Kendisi ile oynayacak, arkadaşlık edecek kendisi gibi bir çocuk hayal eder. Fakat aileye yeni katılan bu üye ile çocuk bu durumun pek de hayalinde canlandırdığı gibi olmadığını çok geçmeden fark eder. Kardeşin dünyaya gelişi çocuk tarafından trajedi gibi algılanır. Kardeş kıskançlığının düzeyi ve şiddeti çocuğun yaşına, cinsiyetine ve kardeşin cinsiyetine göre değişmektedir. Evdeki hazırlıklar, annenin hamilelik ile ilgili yaşadığı güçlükler, baba veya ailenin diğer üyeleri tarafından coşkuyla yeni bebekten bahsedilmesi eklenince durum daha da zorlaşmaktadır.

Çocuklar kendisinin artık sevilmediğini veya daha az sevildiğini düşünmeye başlarlar. Bebeksi davranışlarına geri dönebilir. Sıkıntılı ve huzursuz oldukları, hırçın davranışlar sergileyebilirler. Özellikle okula giden çocuklarda okuldan kaçma, okula gitmemek için hasta olmadığı halde, karın ağrısı, baş ağrısı gibi şikayetler olabilir. Ya da evdeki kardeşe karşı fiziksel saldırılarda bulunabilir ve ondan hoşlanmadıklarını dile getirebilirler. Çocukların bir kısmı böyle karşıt tepkiler verirken bir kısmı ise içe kapanabilirler. Kardeşiyle hiç ilgilenmez veya annenin de ilgilenmesini engellemeye çalışır.
Kardeşler arası yaş farkı ne kadar az ise kıskançlığın şiddeti o derece büyük olur. Çünkü, 3-4 yaş öncesi, anneye duyulan yoğun ilgi dönemidir. Kimi zaman küçük kardeşin gelmesiyle beraber, anne ve babaların ilk çocuktan beklentileri artar; daha fazla sorumluluk almaları, başarılı olmaları yönünde baskılar ortaya çıkarken; diğer yandan da, kardeşi ile olan ilişkilerinde uyumlu ve olumlu hatta kardeşi ile ilgili sorumluluklara yardımcı olması beklenir. Olumsuz tutum ve yaklaşımlarından dolayı çoğu zaman suçlanır, cezalandırılır. Böylece çocuğun, bebeğe karşı hissettiği kızgınlık, kırgınlık, haksızlığa uğradığı duyguları öncelikle anne babasına daha sonra da kardeşine doğru yönelir.

ÇOCUKLARDA KARDEŞ KISKANÇLIĞI; KAYGI VE ÖFKE ETKİNLİĞİ

Kardeş kıskançlığına ebevyn önerileri:

Kardeş kıskançlığı anne-baba içinde zaman zaman baş edilmesi zor bir durum haline gelebilir. Bunun için bazı öneriler paylaştım;

  • Kardeş doğmadan önce evdeki çocuk bu duruma hazırlanmalıdır. Kardeş doğumu ile evde yaşanacak değişiklikler konusunda çocuk bilgilendirilmelidir.
  • Kardeşinin olmasının onun sevilmeyeceği veya daha az sevileceğini anlamına gelmediği söylenmelidir. 
  • Anne babanın olumlu yaklaşım içinde olmaları önemlidir.        
  • Ailenin kardeşi olduğunda çocuğu ana okuluna göndermesi çocukta artık istenmediği ve sevilmediği duygularını yaşamasına neden olabilir.
  • Bebekle ilgili yapılması gereken işlerin yanı sıra diğer çocukla da vakit geçirmeye çalışılmalıdır.
  • Kardeşler arasında kıyaslama yapmak veya birini diğerine övmekten kaçınılmalıdır.
  • Çocukla vakit geçirmek ve ona sorumluluk vermek çocuğun ihmal edildiği duygusunu yaşamamasına yardım edebilir. Özellikle bebeğin ihtiyaçları için çocuğa yaşına uygun görevler verilebilir.
  • Kardeşler arasında kıskançlık durumu ortaya çıktığında ve bununla ilgili sorun yaşandığında aile müdahaleci olmak yerine çocukların kendilerinin çözmesine izin vermeli ancak fiziksel saldırı durumu oluşursa gerekli önlemleri almalıdır.
  • Kardeşlerin birbirleri ile beraber vakit geçirecekleri ortamlar hazırlanmalı, uyumsuzluk gösteriyorlar diye birbirlerinden uzaklaştırılmamalıdırlar.
  • Her iki çocuğa da zaman ayırmanızın önemli olduğunu, kardeş kavgalarında fiziksel zarar verme olmadıkça araya girmemeniz, dolayısıyla taraf tutmamanız gerektiğini ,“sen büyüksün…” veya “sen küçüksün…” kelimeleri ile başlayan ifadeler yerine  tartışmalarda ikisine aynı yaklaşım da bulunabilinir.

AYRICA GÖZ AT

One thought on “Kardeş Kıskançlığı ve Çocuk

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir