KİŞİLİK BOZUKLUĞU

kisilik-bozuklugu

Kişilik bozuklukları şöyle bir dönüp hayatınıza baktığınızda ailenizle, arkadaşlarınızla veya diğer insanlarla ilişkilerinizde veyahut sosyal aktivitelerinizde ya da davranışlarınızda sorun yaşadığınızı düşünüyor musunuz? Eğer ki bu tarz sorunları yaşıyorsanız siz bir kişilik bozukluğuna sahip olabilirsiniz… işte bu yazımızda da kişilik bozukluğunun ne olduğunu kişilik bozukluğu türlerini öğreneceksiniz ve yazı sonunda da değerli vakit geçirebilmeniz için film ve kitap önerdim… o zaman gelin beraber bakalım: 

Kişilik ve Kişilik Bozukluğu Ne demek?

Kişilik Bozukluğuna geçmeden önce kişiliğin ne olduğunu bilmemiz gerekir. Kişiliği akademik bir dille söyleyecek olursak kişilik, bireyin hem biyolojik hem de ruhsal yapılarını birlikte ele almak demektir. Yani sizi başkalarından ayırt eden ilgileriniz, tutumlarınız, davranış biçimleriniz, yetenek ve becerileriniz gibi özelliklerin hepsi; aslında sizin kişiliğiniz sizin kimliğiniz demektir. Bunun yanında Kişilik Bozukluğu yukarıda da dediğim gibi bireyin sağlıksız düşünebilmesi, davranışlarında bir belirsizliğin olması, insanları algılayamaması ve ilişkilerinde zorlanması gibi eylemleri içermesidir. Kişilik bozukluğu yaşayan bir birey hem çevresiyle hem de iç dünyasında sıkıntılar yaşamaktadır. Şöyle bir soru sorabilirsiniz:

“Peki birey bu davranışlarının farkında mı?”

                              

Herkes için olmasa da vereceğimiz cevap “hayır”… çünkü birey sergilediği bu olumsuz davranışlarını kabul etmez ve bundan dolayı da karşısındakini suçlamakta ya da acımasızca kendini suçlama eğilimine girmektedir.

-Peki herkes aynı kişilik bozukluğuna mı sahip olur?

-Elbette ki hayır……………… hadi gelin bir de bunlara bakalım:

Kişilik Bozuklukları Türleri Nelerdir?

Genelde 3 küme şeklinde sınıflandırılır:

A Kümesi (Eksantrik) Kişilik Bozuklukları

Paranoid Kişilik Bozukluğu

Bu kişiler çevrelerine karşı çok tedirginlerdir ve güvensizlik duygusu içindedirler ve bundan dolayı çevrelerine karşı hep şüpheleri vardır. Sanki başkaları ona zarar verecekmiş ya da tehdit edecekmiş gibi olurlar.

Şizoid Kişilik Bozukluğu

Bu tip insanlar tamamıyla insanlardan uzak olmayı isterler. Ve sizin de tahmin edeceğiniz gibi yalnız olmayı isterler ve sosyal ilişki istemezler. Yalnız etkinlikleri tercih ederler, yalnız takılmayı severler… yani her şeyleri yalnız.

BU YAZIYI OKUYANLARIN EN ÇOK TERCİH ETTİĞİ DİĞER YAZI

Şizotipal Kişilik Bozukluğu

Sakın isim benzerliğinden Şizoid ile karıştırmayın!.. Bu gruptaki insanlar normal insanlar gibi düşünmezler, sıra dışı düşünceleri vardır çünkü. Bu tip insanlar farklı inançlara sahiptirler ve çoğunlukla batıl inançları vardır.

B Kümesi (Dramatik) Kişilik Bozuklukları

Antisosyal Kişilik Bozukluğu

Bazı insanlara “psikopat mısın sen?” deriz ya hah o kişiler bu bozukluğa sahip kişilerdir. Çünkü bu kişiler toplum kurallarını yok sayarlar, kimseye aldırış etmezler, sorumsuzdurlar… ve bu davranışlarından dolayı da ciddi suçlar işleyebiliyorlar ve yaptıklarından asla pişman olmazlar. Velhasıl hayatı kafalarına göre yaşarlar…

kisilik-bozukluklari-nedir

Histriyonik Kişilik Bozukluğu

Bu kişiler çok duygusaldırlar hatta fazla fazlasıyla duygusaldırlar. Bu bireyler çok dramatiklerdir ve çocukça tavırlar sergileyebilirler.

Narsistik Kişilik Bozukluğu

Tek kelimeyle anlatacak olursak genelde egolu kişilerdir bu kişiler. Abartılı bir üstünlük duyguları, empati eksiklikleri vardır ve sürekli dikkat çekmek ve hayranlık uyandırmak isterler.

Sınırda (Borderline) Kişilik Bozukluğu

Bu kişiler davranış ve duygularını yönetmede sıkıntı yaşarlar ve dengesiz bir ruh haline sahiptirler. Yani kötü bir benlik imajları vardır.

C Kümesi (Endişeli) Kişilik Bozuklukları

Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu

Bu bozukluğa sahip bireylere baktığınızda en bariz özellikleri mükemmeliyetçi özelliklerinin olmasıdır. Bu kişiler işlerinde kusursuz olmayı yeğlemektedirler ve hatayı asla kabul etmezler. Ve ayrıntılarla fazlasıyla meşgul olduklarından işlerini bitirmede zorluk yaşayabilirler.

Çekingen Kişilik Bozukluğu

Bu tip insanlar toplumsal durumlarda eleştirileceklerinden korkarlar ve mahcup düşme korkusuyla yakın ilişkiye girmek istemezler.

Bağımlı Kişilik Bozukluğu

Bu gruptaki kişiler kendilerini çaresiz hisseder, boyun eğerler ve tek başlarına karar veremeyeceklerini düşünürler. Bu insanlar başkalarının desteğini geri çekeceği düşüncesiyle başkalarının düşüncelerine katılamayacağını söyleyememe, ayakları üstünde duramayacakları düşüncelerine kapılırlar ve bir kişiye bağımlı olurlar.

Kişilik Bozukluğu Testi Ne Demek?

Kişilik bozukluğu testlerini geçerlilik, güvenirlilik ve objektiflik açısından ele aldığımızda bireyin kriterlerini tam anlamıyla gösteriyor diyemeyiz tabii ki, ama büyük bir oranda bu bozukluklara da cevap verdiği saptanmıştır. Kişilik bozukluğu testleri genelde anket ve soru listelerinden oluşmaktadır. Soru listeleri genelde bireyin zevklerini, tutumlarını, bazı davranışlara verdiği reaksiyonları araştıran ve bizzat yazarak cevap verilen cetvellerdir. Cevap şekillerinin çoğu evet, hayır, bilmiyorum şeklinde 3’lü likert tarzında olur. 

/10
3 oylar, 4.7 ortalama

KİŞİLİK BOZUKLUKLARI TESTİ

1 / 10

Aşağıdakilerden hangisi Kişilik Bozuklukları ile ilgili yanlış bir bilgidir?

2 / 10

Hangisi Paranoid Kişilik Bozukluğu ile ilgili özelliklerden biri değildir?

3 / 10

Aşağıdakilerden hangisi Şizotipal Kişilik Bozukluğu ile ilgili bir bilgidir?

4 / 10

Aşağıdakilerden hangisi Antisosyal Kişilik Bozukluğu ile ilgili özelliklerden biri değildir?

5 / 10

Aşağıdakilerden hangisi Sınırda Kişilik Bozukluğu ile ilgili bir bilgidir?

6 / 10

Aşağıdakilerden hangisi Histriyonik Kişilik Bozukluğu ile ilgili özelliklerden biri değildir?

7 / 10

Aşağıdakilerden hangisi Nasisistik Kişilik Bozukluğu ile ilgili özelliklerden biri değildir?

8 / 10

Aşağıdakilerden hangisi Bağımlı Kişilik Bozukluğu ile ilgili özelliklerden biri değildir?

9 / 10

Aşağıdakilerden hangisi Obsesif Kompulsif Kişilik Bozukluğu ile ilgili bir bilgidir?

10 / 10

Aşağıdakilerden hangisi Çekingen Kişilik Bozukluğu ile ilgili özelliklerden biri değildir?

Skorunuz

The average score is 49%

0%

Kişilik Bozuklukları Film Önerileri

1-) Dövüş Kulübü= Psikolojik sıkıntılarından kurtulabilmek adına grup terapilerine katılan ve insomnia hastalığından şikayet eden Jack’in hayatını ele alır.

2-) Sapık= Norman Bates adında bir otel sahibinin kişiliğinde sorunların olduğunu, annesine ve kuşlara karşı bir takıntısı olmasını ele alır. 

3-) Zindan Adası= İki polis memurunun Solando adlı bir akıl hastasının ortadan kaybolması üzerine tehlikeli akıl hastalarının tedavi gördüğü bir hastanede araştırma yapmalarını konu edinir.

4-) Persona= Psikolojik sorunlarına olmamasına rağmen kliniğe yatırılan ve sessizliğe gömülen bir kadının hikayesini ele alır.

5-) Sybil= Çocukluğunda yaşadığı tacizler nedeniyle çoklu kişilik bozukluğuyla mücadele eden genç bir kadının dramını anlatır.

6-) The Machinist= Bir yıldır uykusuzluk hastalığı çeken ve dinlenememekten ötürü vücudu bitkin düşen ve bundan dolayı kişilik bozukluğuna sahip olan Trevor’un hayatını ele alır.

Kişilik Bozukluğu Kitap Önerileri

1-) Çağımızın Nevrotik Kişiliği (Karen Horney)= Adından da anlaşılabileceği üzere Nevrotik kişilerden ve bu kişilerde görülen davranış bozukluğundan bahsediyor. 

2-) Takıntılarla Başa Çıkma (Christine Burdon-David A.Clark)= Obsesif Kompulsif Bozukluk tanısı olan hastalara ve takıntılı bir şekilde rahatsız edici düşünceleri olan kişileri ele alır.

3-) Bir Sosyopatın İtirafları (M.E. Thomas)= Antisosyal kişilik bozukluğu olan bir avukatın hayatını konu alır. 

4-) Takım Elbiseli Psikopatlar (Robert D. ve Paul Babiak)= Bu kitapta da antisosyal kişilik bozukluğu olan ve iş hayatında sosyopatik  özelliklere sahip insanların başarılarını konu alır.

5-) Narsizim Gerçek Benliğin İnkarı (Alexender Lowen)= Kitap narsizme ve narsist kişiliklere olan bakış açılarını değiştirmek için yazılmış. 

6-) Borderline Kişilik Bozukluğu Olan Birini Sevmek (Shari Y. Manning)= Bu kitapta Borderline kişilik bozukluğuna sahip birisi ile ilişki yaşamanın zorluklarından bahsederken okuyucuya çeşitli önerilerde sunar.

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinterest https://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter : https://twitter.com/etkinpsikoloji

AYRICA GÖZ AT

ANKSİYETE

ŞİZOFRENİ

MASAL TERAPİSİ

OYUN TERAPİSİ

PSİKODRAMA

6 thoughts on “KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir