KUM OYUNU TERAPİSİ

KUM OYUNU TERAPİSİ

KUM OYUNU TERAPİSİ

Son dönemlerin gözde terapi tekniği kum oyunu. Peki nedir kum oyunu terapisi?
Kum oyunu terapisi yaklaşık olarak 100 yıllık bir tarihe sahiptir. Özellikle çocukların duygusal ve davranışsal problemlerini tanıma ve tedavi etme amacıyla yaygın olarak kullanılır. Günümüzde sadece çocuklarda yararlanılan bir terapi tekniği değildir, aynı zamanda birçok yaş grubundan kişinin tanısı ve tedavisinde kullanılır. Özellikle çocuk ve yetişkinlerde  travmatik tüm deneyimlerde kullanılabilmektedir. Bunun yanında çocuklarda; öğrenme problemleri, yetişkinlerde; stres, anksiyete, depresyon durumlarında yarar sağlamaktadır.KUM OYUNU TERAPİSİ


Çocuk psikiyatristi Margaret Lowenfeld’in herhangi bir kuramdan bağımsız bir teknik olarak, terapi sürecinde çocuklarla minyatür figürler kullanmaya başlaması sonucunda Kum oyunu terapisinin altyapısı oluşmuştur.. Lowenfeld minyatür figürlerle yaptığı terapi tekniğinin çocuklar üzerindeki olumlu etkisini gözlemlemesi üzerine, bu tekniği “Dünya Tekniği” olarak tanımlamıştır.

Karl Jung’un öğrencilerinden Dora Kalff, Lowenfeld ile çalışmaya başlamıştır ve Jung kuramıyla Lowenfeld’in “Dünya Tekniğini” birleştirerek, yeni bir teknik ortaya çıkartmıştır. İşte bu noktada “kum oyunu” terimi ilk kez Dora Kalff tarafından kullanılmıştır.
Kum; deniz ve kara arasında bir bağlantıdır. Kum oyunu terapi yönteminde ise kum,  bilinçaltı ve bilinç arasında bir bağlantı olarak görülmektedir.

Kum oyunu terapisinde kum tepsisinde hem ıslak hem kuru kum kullanılmaktadır. Bunun yanında 600’e yakın minyatür  obje bulunmaktadır. Obje sayısı terapistin insiyatifine göre değişiklik gösterebilir. Minyatür objeler; hayvanlardan dinozorlara yarı insan objelerden binalara kadar her şeyi içerebilir. Danışan kum tepsisinde hangi oyuncakları kullanacağını ve nasıl düzenleyeceğini seçmekte özgürdür. Bu noktada danışanın kuma dokunma şekli ve seçtiği objeler terapiste danışanın iç dünyası hakkında bilgi verir.KUM OYUNU TERAPİSİ


Kum oyunu terapisinde seanslar 50 ile 60 dakika arasında değişmektedir. Seansın ilk 35-40 dakikasında kum ile oyun hakimken geri kalan kısmında danışanın oluşturduğu kum tepsisinin, danışan için taşıdığı anlam konuşulmaktadır. Her seansta değişik minyatür figürler kullanılacak diye bir şey yoktur bazı zamanlarda danışanın sadece kum ile oynaması da mümkün olabilmektedir.
Danışanlar, kum tepsisinde bir dünya yaratırlar. Burada Terapistin görevi, danışanın kum tepsisine anlamlar yüklemek yerine sorular yönelterek iç dünyasında nesnelerin ne anlama geldiğini değerlendirmeye çalışmaktır. Seans sırasında danışana tepside yansıtılan nesnelerin anlamları hakkında bilgi verilmez. Tepside ki sembollerin yorumlanma zamanı , travmaya bağlı olarak değişiklik gösterse de 4 ile 6 hafta sonra gerçekleşmektedir. Seans sonlandırmasına doğru kişinin seanslarda yaptığı tepsiler konuşulmaktadır hangi nesneleri nerede, nasıl ,kaç defa kullanmış bunlar değerlendirilmektedir.


Kum oyunu terapisinin en büyük özelliği; iyileşme sürecinin danışanın kendisinde olmasıdır yani kişi dönüşümünü kendisi sağlar. Tepsideki nesnelerin yorumlanması kısmında zaten kişi de bunu farkeder. Zaman içinde danışanın ruh sağlığında ki kaos durumu düzelirken tepsideki nesne sayısı değişmeyebilir.


Ama unutulmamalıdır ki, kum oyunu terapi tekniğini uygulayabilmek için kum oyunu terapisti olmak gereklidir. Bunun içinde  konu ile alakalı eğitimler alınmalıdır.

AYRICA GÖZ AT

Mindfulness

DÖVMENİN PSİKOLOJİSİ

PSİKOLOJİK MANİPÜLASYON ‘GASHLİGHTİNG’

Köpek Gibi Büyütülmüş Çocuk

Alan Baddeley’in Çok Bileşenli Çalışma Belleği Modeli

BELLEK TÜRLERİ ve BELLEK TÜRLERİNİN BEYİNDEKİ YERLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir