Manipülasyon

manipulasyon

Manipülasyon, yönlendirme anlamına geliyor. Seçmek, eklemek, çıkartmak gibi şekillerle çeşitli bilgileri değiştirmek anlamlarına geliyor. Bu manipülasyonlar, manipüle edilen kişilerin hayatında radikal değişiklikler yaratıyor. Bu değişiklikler kimi zaman olumlu kimi zamansa olumsuz olabiliyor. Manipülasyon ve manipülasyon tekniklerine birçok alanın bakış açısıyla yaklaşılabilir ancak biz tabii ki manipülasyonun psikolojik tarafıyla ilgileneceğiz.

Psikolojik Manipülasyon Nedir?

Manipülasyonun çeşitli bilgileri değiştirmek ve kişiyi bir seçime yönlendirmek olduğu konusunda anlaşmıştık. Şimdi psikolojik manipülasyona değinelim. Öncelikle manipülasyonun sosyal psikolojinin ilgilendiği bir kavram olduğunu söyleyeyim.Psikolojik manipülasyon, insanları kendi bilgileri dışında veya istemedikleri, dilemedikleri halde etkileme, etki altında bırakma veya farklı alanlara yönlendirme anlamlarına geliyor. Bu yönlendirmek ve etkiler,kişinin davranışlarında, tutumlarında çeşitli değişikliklere ve farklılıklara neden oluyor. Tabii ki insanların değişen davranış ve tutumları sosyal psikologlar tarafından araştırılmış ve manipüle etmenin birden fazla tekniği olduğu ortaya koyulmuş. Daha sonrasında ise bu teknikler hakkında yeni araştırmalar yapılmıştır. 

NARSİSTİK AŞKIN YAKALAMASI ZOR 5 MANİPÜLASYONU

Başlıca Psikolojik Manipülasyon Teknikleri

  • Foot in the Door, kapıya ayak koyma tekniği (Freedman ve Frazer, 1966): Foot in the Door  tekniğinde başlıca amaç karşıdaki kişiye evet dedirtmektir. Önce küçük bir ricada bulunulur ve sonra asıl meseleye gelinir, karşıdaki bir kere evet dediyse ikinci soruya hayır deme olasılığı düşer. Tekniğin kullanım alanı oldukça geniş , politikadan tutun da kar amacı gütmeyen derneklere kadar hemen hemen her alanda kullanılabiliyor. Örneğin; bir siyasetçi mitinglerine katılan kişilerden sürdürdüğü kampanyaya destek olmak amaçlı bir rozet takmalarını isteyebilir. Hemen ardından, kampanya için para bağışında bulunmalarını talep edebilir.       
  • Low Ball, oltaya takma tekniği (Cialdini, 1978): satıcılar tarafından kullanılan bir tekniktir.Hedefe önce aradığı doğrultuda kabul edilebilir bir öneri sunulur.Kabul edildikten sonra sıra nispeten daha küçük önerilere gelir.Asıl öneriler doğrultusunda kabul edilen bu küçük istekler müşteri tarafından kolaylıkla kabul edilir.
  • Door In The Face, kapıyı çarpma tekniği (Cialdini, 1975): Etkili satış teknikleri gurubundan yüzüne kapıyı çarpma tekniği kapıya ayak koyma tekniğinin tam zıttıdır. Öncelikle müşterinin reddedeceği büyük bir teklif verilir ve hemen ardından daha küçük bir teklif (yani aslında sizin müşteriye satmak istediğiniz teklif) verilir.İki nedenle işe yarar: ilk olarak müşteri sizin ilk isteğinizi reddettiği için kötü hissedecektir ve telafi etmek için ikinci istediğinizi kabul etmeye eğilimli olacaktır. İkinci olarak, ilk büyük teklifinizle karşılaştırdığında, ikinci teklifiniz önemsiz gözükecektir.Yüzüne kapıyı çarpma tekniği sadece ikinci teklif birincinin hemen arkasından yapılırsa işinize yarar. Çünkü iki teklif arasındaki zıtlık çok güçlüdür.

PSİKOLOJİK MANİPÜLASYON ‘GASHLİGHTİNG’

Manipülasyon Kitap Örnekleri

Manipülasyon Kitap Örnekleri: Eğer manipülasyon konusu ilginizi çektiyse ve daha detaylı bilgiye sahip olmak isterseniz bu kitapları okumanızı tavsiye ederim.

  1. Manipulasyon Ama Nasıl: İnsanları Etkilemenin ve Kullanmanın Sekiz Ana Kuralı- Josef Kirschner

Rakibinizin zayıflıklarından yararlanabilmek, aile, devlet ve toplum gibi otoriteler karşısında ezilmeden kendi fikrinizi savunabilmek, insanları etkilemek ve onları istediğiniz doğrultuda yönlendirebilmek için bu kitabı okumalısınız.

  1. Algı Yönetimi ve Manipülasyon – Mücahit Özdemir

Neden hayır diyemediğimizi ve neden hayır dememiz gerektiğini öğrenmek için yazılmış, bilgilendirici bir kitap. Manipülasyonları başarılı kılan unutkanlık, duygusallık ve düşüncesizlik zaaflarından kurtularak algı yöneticilerine karşı direnmeyi nasıl başarabiliriz? Sorusuna cevap bulabileceğiniz bu kitabı da sizlere öneriyorum.

  1. İktidar Baştan Çıkarma Sanatı- Robert Greene

Bu kitap ise manipülasyon ile elde edilen başarı ve başarısızlıklar örneklendirerek bize sunuyor. Bu örneklerimin farklı alanda olması kitaba hem sürükleyicilik hem de farklılık katıyor.

  1. İnsan Mühendisliği – Nüvit Osmay

Yazarın ayrıca renk kattığı bu kitapta ise manipülasyonlara doğru bakış açısıyla bakmamız hakkında ve insanlarla olan ilişkilerimiz hakkında tavsiyeler veriyor. Bu kitap için ayrıca kişisel gelişim kitabı diyebiliriz.

  1. Oyun – Neil Strauss

Bu kitap daha çok ikili ilişkilerde yaşanan manipülasyonlara ve ikili ilişkilerde yaşanan davranış değişikliklerine değiniyor. İnsanların , ikili ilişkilerdeki düşüncelerini daha iyi tahmin etme imkanı da sağlıyor.

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinterest  https://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter:  https://twitter.com/etkinpsikoloji

AYRICA GÖZ AT

Anksiyete

Bipolar Bozukluk

Masal Terapisi

Tükenmişlik Sendromu

                   

                                                                                                              

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir