Masal Terapisi

masal-terapisi

Masal Terapisi masallar her ne kadar gerçek üstü ve fantastik dünyaların anlatıldığı zamansız öyküler olarak bilinseler de, nesilden nesile aktarılarak toplumun bilinçaltını beslemek, değerlerini taşımak ve bu değerleri yansıtmak gibi önemli işlevleri vardır. Bireyin zihinsel, ruhsal ve sosyal gelişiminin desteklenmesi gibi çeşitli faydalar sağlamaktadır. İşte bu noktadan hareketle psikoloji bilimi, masalların ruh sağlığına iyi gelen etkileri üzerine yoğunlaşmıştır ve bugün masallar bir terapi yöntemi olarak kullanılmaktadır. Bu yazımızda sizlerle masal terapisi nedir? Masal terapisinin amaçları nelerdir? Masal terapisi eğitimi nedir ve masal terapisti nasıl olunur? gibi soruların cevaplarını detaylıca paylaşacağız.

masal-terapisi-nedir

Masal Terapisi Nedir?

Son yıllarda popülerliği gittikçe artmakta olan masal terapisi, masal ve hikayelerin duyguların ifade edilmesinde bir araç olarak kullanıldığı bir terapi yöntemidir. Eğitim, kişisel gelişim, çocuk yetiştirme ve davranış değiştirme gibi alanlarda oldukça yararlı olan bu yöntem, okul öncesi çağındaki çocuklarla birlikte gençler ve yetişkinlerle çalışırken de kullanılmaktadır. Masalın terapötik bir araç olarak kullanılması, danışanın psikolojik direncini aşmaya ve yüksek sesle ifade etmeye hazır olmadığı problemlerle çalışmaya yardımcı olmaktadır. Danışanın stresli veya çatışmalı durumları ve çocukların olası fobi ve korkuları gibi problemlerin çözüm yolları üzerinde, masal figürleri ve illüstrasyonlar yoluyla durulmaktadır.

MASAL TERAPİSİ PODCAST

Neden Masal Terapisi?

Çocuklar duygu ve düşüncelerini ifade edecek yeterliğe henüz sahip olmadıklarından dolayı, masallar çocukların duygularını ve var olan içsel sıkıntılarını ifade edebilmelerini kolaylaştırır. Daha basit bir ifadeyle, masal terapisi çocuğun iç dünyasına açılan bir yoldur. Bu sayede çocuğun dünyasındaki var olan problemler tespit edilir ve çözmeye çalışılır. Korkuları ve fobileri olan çocuklar, hiperaktif çocuklar, agresif çocuklar, aile içi ilişkilerinde problemler yaşayan çocuklar (boşanma, yeni bir aile üyesi gibi), davranış bozuklukları olan çocuklar, travma yaşayan çocuklar, sosyal kaygı bozukluğu yaşayan çocuklar ve yakın çevreden birini ya da evcil hayvanını kaybeden 3-13 yaş aralığındaki çocuklar ile çalışılır.

Profesyonel bir masal terapisti, gözlem ve değerlendirmeler ile süreç içinde çocuğun probleminin niteliğine uygun terapi tekniklerini ve masalları kullanır. Masal terapisi, çocuğun gelişim dönemlerini sağlıklı bir şekilde geçirmesi için biçilmiş bir kaftandır.

Masal terapisi teknikleri sayesinde yetişkinler ve çocuklar duygularını tecrübe eder ve bunları ifade etmeyi öğrenirler. Bu sayede kişinin içgörüsü artar, yaşadığı içsel çatışmalar azalır ve duygusal kökenli bir çok problem ile başa çıkması kolaylaşır. Diğer yandan empati duygusunun gelişmesine katkı sağlayan masal terapisi sayesinde kişi; başkalarının duygu ve düşüncelerine saygı ile yaklaşır, sosyal yeteneklerini geliştirir ve aile içi ilişkilerinde daha doğru bir iletişim kurar.

masal-terapisi-egitimi

MASAL TERAPİSİ EĞİTİMİ İÇİN TIKLAYINIZ

Masal Terapisi Eğitimi Nedir?

Her uzmanlık alanında olduğu gibi masal terapisti olmak isteyen kişiler de masal terapisi eğitimi almak zorundadır. Bu eğitimler, uzun bir sürece yayılarak uzaktan/yüz yüze olarak verilen profesyonel sertifika programlarıdır. Masal terapisi eğitimleri bu konuda uzman psikolog, psikoterapist ve çocuk gelişimciler tarafından verilmektedir. Bu eğitimi almak isteyenler genellikle şu soru ile karşı karşıya kalırlar: kimler masal terapisi eğitimi alabilir? Masal terapisi eğitimi almak isteyen bir kişi mutlaka bu alana ilgi duyan ve çocuklarla kolay iletişim kurabilen kişiler olmalıdır. Ancak masal terapisi eğitimi çok geniş bir kitleye hitap ediyor olsa da, bu eğitimi almak ile masal terapisti olmak aynı şey değildir. Masal terapisi eğitimi almak, kesinlikle bir masal terapisti olmak için yeterli bir ölçüt değildir. Masal terapisti olabilmek için öncelikle psikoloji, psikolojik danışmanlık ve rehberlik, çocuk gelişimi ve psikoterapi ile ilgili alanlardan birinde lisans eğitimi almış olmak gerekmektedir. Terapiyi uygulama yetkisine sahip olabilmek için aşağıdaki meslek gruplarından birinde lisans ya da yüksek lisans eğitimi görmek ve profesyonel bir masal terapisi eğitimi almak gerekmektedir.

  • Klinik psikoloji,
  • Psikoloji,
  • Psikolojik danışmanlık ve rehberlik,
  • Psikiyatri,
  • Çocuk gelişimi,
  • Sosyal hizmet,
  • Özel eğitim,
  • Aile danışmanlığı.

 Masal terapisi eğitimleri; masal terapisinin tanımı, gelişimi ve amacına yönelik bilgiler verildikten sonra süreç içine yayılarak masal terapisi teknikleri ve uygulama alanları detaylıca anlatılır.

Ayrıca “Oyun Terapisi” blog yazımıza göz atabilirsiniz

https://etkinpsikoloji.com/oyun-terapisi/

Masal Terapisi Kitap Önerisi

Masal Terapisi- Judith Malika Liberman

Masal anlatıcısı, eğitmeni ve sanat terapisti olan Judith Malika Liberman kitabında farklı kültürlerden derlenmiş elli dört masala yer vermiştir. Kitabının giriş cümlesinde kitabını şu şekilde özetlemiştir:

“Sevgili yolcu,

Bu kitap senin için bir pusula olsun diye hayal edildi. Onu çantanda taşı. Kendini bir yol ayrımında bulduğunda; gözlerin acaba nereye varıyor bu yollar diye bir o yola bir bu yola kararsızlıkla bakarken kitabını çantandan çıkar. Kitap yolunu bulmanda sana yardım edecektir.

Bu kitapta okuyacağın masallar dünyanın dört bir yanından gelen, pek çok farklı gelenekten toplanmış bilgelik hazineleridir.”

Eğer masal terapisine ilgi duyuyor ve merak ediyorsanız, ilk önce bu kitabı okumayı ve kitaptaki masallar aracılığıyla kendi iç dünyanıza keşfe çıkmayı deneyebilirsiniz.

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinteresthttps://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter : https://twitter.com/etkinpsikoloji

AYRICA GÖZ AT

Yalnızlık Korkusu Monofobi

NARSİSTİK AŞKIN YAKALAMASI ZOR 5 MANİPÜLASYONU

ŞİZOFRENİ

ANKSİYETE

5 thoughts on “Masal Terapisi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir