Modern İlişki Terimleri

iliski-terimleri

Modern ilişki terimleri mi yoksa sorunları mı demeliyim bilemiyorum. Eminim ki babaannelerin dedelerin arasında ghosting yaşanmamıştır. Günümüz ilişkilerinde sosyal ve kişisel nedenlerden dolayı süreç biraz daha farklı işliyor. Zaman ilerledikçe evrenin nasıl işlediğini öğrenip, sırları teker teker çözerken bir yandan da olayları, toplumları, insan davranışlarını da çözüyoruz. En primitif dürtümüzün tetiklediği aşk hissiyatı için duygusal ilişkilerde yaşanılanları öğrenip, çözümleyip ilişkimizi toksik hale getirmemek adına kendimizi biraz daha aydınlatıyoruz. Şimdi ise karşımızda yine aydınlatıcı, okudukça ‘’ evet, işte buymuş!’’ diyeceğimiz bir konumuz var. Biri tarafından maruz bırakılmış olabilirsiniz ya da siz farkında olmadan birisine yapmış olabilirsiniz. 

NARSİSTİK AŞKIN YAKALAMASI ZOR 5 MANİPÜLASYONU

-GHOSTING-

Modern ilişki problemlerinde ilk sırada yer alan Ghosting güzel giden bir ilişkide ya da flörtte partnerlerden birinin bir anda hiçbir açıklama yapmadan tüm iletişimi kesmesi durumuna deniyor. Mesajlarınızı, aramalarınızı görmezden geliyor, sizinle görüşmüyor. Daha çok erkekler tarafından uygulanan bu kaçma durumunu bazı ruh sağlığı çalışanları, terk edilme hissiyatını daha da derinleştiren duygusal bir şiddet olarak tanımlıyor. 

-ZOMBIEING-

Öncesinde ghosting tavrında olan birinin tekrar canlanarak size dönmesine zombieing deniyor. Kendi hayatınıza devam edersiniz, aranızda olan bağın kopmuş olmasına alışırsınız, yeni bir ilişkiye hazır hale gelirsiniz ve bir bakmışsınız ki hiçbir şekilde size dönmeyen kişi zombi misali bir anda dönmüştür. 

-SUBMARINING-

Geri dönen zombilerin sanki hiç ghosting hali yaşanmamış gibi davranmaları ve bir denizaltı gibi yeniden yüzeye çıkmalarına submarining deniyor. Önceden sergiledikleri kötü davranışları inkar ederler, açıklama yapmazlar ve hiçbir şekilde özür dilemezler. 

modern-iliskiler

-BENCHING-

Tabiri caizse yedekte tutma hali diyebiliriz.  Fazlasıyla can sıkıcı bir durum, değil mi? Hemen hemen herkesin birden fazla flörte sahip olduğu günümüz ilişkilerinde en sık karşılaşılan durumlardan biri de benching. Flört halinde olduğunuz kişi size umut veriyor fakat ilişkiyi ilerletecek bir aksiyona girmiyor, sizi bekletiyorsa benchingi yaşıyorsunuz demektir. İlişki yaşamak için istekli değil, ancak sizden kopmak da istemiyor. Arkadaş da değilsiniz, sevgili gibi de. Yani net bir şey olmadığı için ‘’günün birinde ilişki yaşayabiliriz’’ düşüncesi ile sizinle iletişim kurmaya devam ederler. 

-HAUNTING-

Bu durumda karşı taraf sizinle iletişim kurmaz. Mesaj atmaz veya aramaz. Kendini hatırlatmak ve aklınızda yer edinmek için sosyal medyayı kullanmayı tercih ederler. Yüksek ihtimalle ilk hamleyi sizden beklerler. Sosyal medyada sizi takip etmeseler bile instagram hikayelerinizi izleyebilirler. Bu bir çeşit ‘’ ben buradayım, ne yaptığını görüyorum ve merak ediyorum’’ mesajı verme halidir. Haunting’e benzer bir durum ise orbiting. Orbiting’de ise siz mesaj atsanız bile cevap vermeyerek yalnızca sosyal medya hesaplarınızı takip ederek yörüngenizde oldukları mesajını verirler.

-CUSHIONING-

Duygusal bir ilişkiniz var fakat o eski aşkın, heyecanın, tutkunun kalmadığını hissediyorsunuz. Bu ilişki bitmeden önce başka insanlarla flört etmeye başlayarak ayrılık sonrasındaki acıların sarılması için yara bandı bulma haline cushioning deniyor. İlişkiniz bittikten sonra ilgisiz kalmayacak ve daha çabuk atlatacaksınız. 

-DATEVIEW-

Interview (röportaj) kelimesinden geliyor. İlk buluşmanızda röportajda gibi sorularla karşılaşmanıza deniyor. ‘’Evlilik hakkında ne düşünüyorsun? Çocuk sahibi olmaya sıcak bakıyor musun?’’ Gibi soruların tüm buluşma süresince sorulması diyebiliriz.

-THIRST TRAP-

Sosyal medyada hoşlandığınız kişinin, flörtünüzün ya da eski sevgilinizin ilgisini çekmek için paylaştığınız seksi fotoğraflara thirst trap adı veriliyor. 

-SITUATIONSHIP-

Duygusal bir ilişkinin, bağın olmadığı yakınlaşma türüdür. Bu, düzenli cinsel birliktelik yaşadığınız biri, içinde bulunduğunuz şartlardan dolayı yakınlık hissettiğiniz biri olabilir.

-FIELDING SEASON-

Yaz ve bahar aylarındaki flört mevsimine fielding season adı veriliyor. Bir nevi yaz aşkı da denebilir.

-CUFFING SEASON-

Mevsim değişip havaların iyiden iyiye soğumaya başladığı aylarda ilişkiye başlamak ve sıcacık kucaklama için heyecan duyduğunuz kış sürecine deniyor.

Son olarak size biraz gaslighting’den bahsetmek istiyorum. Kendi akıl sağlığınızdan ve bir olay ile ilgili şüphe duymaya yönelik yapılan manipülasyon olarak tanımlanır.Gaslighting yapan bireyler, siz ona kanıtını gösterseniz bile bir şey yapmadıklarını iddia ederler. Bu yüzden gerçekler hakkında sürekli şüpheye düşer, acabalar biriktirmeye başlarsınız ve kendinizi yetersiz, mutsuz hissedersiniz. Gaslighting yapan kişi sizin beyninizi kendi alanı gibi kullanır. Temel olarak gaslighting uygulanma amacı; yaşanmış bir anının ikinci kez düşünmeye neden olarak ya da duyguları küçümseyerek anormal bir tepki verip vermediğini sorgulatarak, hikayeyi tersine çevirerek, dikkat dağıtarak ve suçlu hissettirerek kişinin hatalı olduğunu göstermektir. Bu bakımdan gaslighting, bir nevi sahte anı yerleştirme olarak da görülebilir. Gaslighting uygulayan istismarcı, genellikle yavaş olarak başlayıp zamanla şiddetini artırarak devam eder. Gaslighting uygulamasının 4 temel tekniği vardır.

 • Vazgeçme: Bu yöntemde, istismarcılar sizi dinlemeyi reddederler ya da anlamadıklarını söylerler.
 • Karşı Koyma: Bu yöntemde istismarcı, zorbalık uyguladığı kişinin bir olayı ya da durum ile ilgili anısı sorgulatır.
 • Yönlendirme: Bu yöntemde istismarcı, konuyu değiştirerek hedefindeki kişiyi manipüle eder.
 • İnkar: Bu taktikte genellikle görülen, bir olayın ya da durumun olduğunu ya da söylendiğini unuttuğunu söylemek ya da inkar ederek yalan söylemektir.

Gaslighting’e maruz kaldığını fark etmek, mağdur için zor olabilir fakat bazı belirtileri bulunmaktadır. Kendi davranışlarınıza bakarak da gaslightinge maruz kalıp kalmadığınızı anlayabilirsiniz. Bu tür bir ilişki içerisinde olan kişi; sürekli özür dilemek, istismarcının davranışları için bahaneler uydurmak, kendini sorgulamak ve kafa karışıklığı hissetme, yıkılmış hissetmek ve sonrasında tekrardan inşa edilmek, deli olduğunun uygulanan kişi tarafından söylenmesi ve sürekli olarak yapmadığı şeyler için kendini savunma durumu içinde hissetmek gibi bazı davranışlar sergilerler. Gaslighting uygulamasının birçok yolu vardır. Niyet ne olursa olsun tartışmasız tehlikeli sonuçlar doğurur. Gaslighting romantik bir partner, işveren, arkadaş ya da herhangi bir kişi tarafından iş yerinde, aile birimlerinde, okullarda ve bir bütün şeklinde toplumlarda uygulanabilir. Bunun nedeni, mağdurun üzerinde güç kazanmak ve yapılan istismarın sorumluluğundan kaçınmak için uygulanıyor olmasıdır dolayısıyla herhangi bir insani ilişkide bu tür bir davranışa rastlamak mümkündür. Toplumlarda kadının yeri ve kimliği maalesef ki erkeklerden farklı bir düzeydedir. Bu yüzden bazı devletler kadınları, ağırbaşlı ve itaatkar olmaktan daha farklı bir şey olmaya cesaret ettiklerinde onları aşırı duygusal, mantıksız olarak tasvir ederek gaslighting uygulayabilirler ve bu sayede kadınları toplumda baskılarlar. Sonuç olarak gaslighting, insani ilişkilerde çok sık karşımıza çıkan özellikle de eşit olmayan ortamlarda üstün tarafın zayıf olan, görünen veya algılanan tarafa uyguladığı psikolojik şiddetin ismidir. Böyle bir istismar türünün var olduğunun farkına varmak, onu daha erken ve daha etkili bir şekilde tespit etmeyi ve bu tür davranışlar sergileyen kişilerden uzak durulmasını sağlayabilir.

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinterest  https://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter:   https://twitter.com/etkinpsikoloji

Erken Dönem Çocuklukta Uyaran Eksikliği

ETKİNLİĞE KATILIM ŞARTLARI 1.) Aşağıda bulunan formu doldurmanız gerekmektedir. 2.) Telegram grubumuza katılmanız gerekmektedir.  https://t.me/etkinpsikoloji 3.) İnstagram hesabımızı takip etmeniz gerekmektedir. https://www.instagram.com/etkin.psikoloji/ Gerekli işlemleri yaptığınızda etkinlik günü etkinliğe giriş linki telegram grubumuza atılacaktır. KONTENJAN VE KİMLER KATILABİLİR Kontenjan sınırı yoktur ve şartları yerine…

DEVAMINI OKU Erken Dönem Çocuklukta Uyaran Eksikliği

Beyninize Zarar Veren Beklenmedik 10 Şey

Vücudumuzdaki diğer organlar gibi beynimiz de birtakım faktörlerden etkileniyor olabilir. Gündelik alışkanlıklarımızdan bazıları da bu faktörlerden olabiliyor. Bu alışkanlıklarımızın beyine ciddi zarar verdiğini söylesek yeridir. Bunlardan bazıları; İletişim Eksikliği Yapılan bir araştırmaya göre günde 10 dakikalık bir iletişimin bile zihinsel yeteneği…

DEVAMINI OKU Beyninize Zarar Veren Beklenmedik 10 Şey

Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) 6 Ocak 2022

ETKİNLİĞE KATILIM ŞARTLARI 1.) Aşağıda bulunan formu doldurmanız gerekmektedir. 2.) Telegram grubumuza katılmanız gerekmektedir.  https://t.me/etkinpsikoloji 3.) İnstagram hesabımızı takip etmeniz gerekmektedir. https://www.instagram.com/etkin.psikoloji/ Gerekli işlemleri yaptığınızda etkinlik günü etkinliğe giriş linki telegram grubumuza atılacaktır. KONTENJAN VE KİMLER KATILABİLİR Kontenjan sınırı yoktur ve şartları yerine…

DEVAMINI OKU Mindfulness (Bilinçli Farkındalık) 6 Ocak 2022

özel öğrenme güçlüğünün dışa vurum bozuklukları ile ilişkisi

ETKİNLİĞE KATILIM ŞARTLARI 1.) Aşağıda bulunan formu doldurmanız gerekmektedir. 2.) Telegram grubumuza katılmanız gerekmektedir.  https://t.me/etkinpsikoloji 3.) İnstagram hesabımızı takip etmeniz gerekmektedir. https://www.instagram.com/etkin.psikoloji/ Gerekli işlemleri yaptığınızda etkinlik günü etkinliğe giriş linki telegram grubumuza atılacaktır. KONTENJAN VE KİMLER KATILABİLİR Kontenjan sınırı yoktur ve şartları yerine…

DEVAMINI OKU özel öğrenme güçlüğünün dışa vurum bozuklukları ile ilişkisi

One thought on “Modern İlişki Terimleri

 • Mart 28, 2021 tarihinde, saat 3:25 pm
  Permalink

  ellerinize sağlık müthiş

  Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir