NARSİSTİK AŞKIN YAKALAMASI ZOR 5 MANİPÜLASYONU

narsist-ask

NARSİSTİK AŞKIN YAKALAMASI ZOR 5 MANİPÜLASYONU

“Yıllarca bana karşı olan tavrına dair bahaneler üretmiş olmam nasıl mümkün olabilir? Tam tamına 10 yıl. Aptalın teki miyim? Beni paspas gibi kullanıp ezip geçerken aklım neredeydi? Ondan çok kendime kızgınım. Bu bir şey ifade ediyor mu?”

Bu birkaç hafta önce Eliza (39)’dan aldığım bir mesaj ve ne yazık ki ilk değil, bunun gibi birçok mesaj aldım. Narsistik özelliklerdeki kişiyle başarısız sonuçlanmış bir ilişki hakkında kabul edilmesi en zor olan şeylerden biri, bunu nasıl normalleştirdiğiniz ve rasyonelleştirdiğiniz veya aylarca hatta yıllarca (gerçek uzunluğu ne olursa olsun, gereğinden uzun sürdüğü konusunda sizinle hem fikirim) devam ederse, aslında incitici ve manipülatif olan davranışlarına nasıl bahaneler ürettiğinizdir. 

SEVGİ ÜZERİNE BLOG YAZIMIZI MERAK EDENLER İÇİN

manipulasyon-ask

Manipülasyon, kötü muamele ve güç dengesizliği

Bütün bu ilişkilerin birleştiği ortak bir nokta vardır: güç dengesizliği. Basit bir ifadeyle, partnerlerden biri duygusal olarak daha fazla yatırım yapar. Bu yatırım sadece ilişkiye değil, partnere de yöneliktir. Bu da söz konusu partneri, manipülasyona karşı daha savunmasız hale getirir. Tabii ki de farkında değil fakat bağlılığı ve kaybetme korkusu, karşı tarafın davranışlarını kabul etmesine ve bu davranışları zehirli ve manipülatif olarak görmemesine neden olur. 

Narsistik özellikler taşıyan partnerin, karşı tarafın özel olmadığına dair kişisel bir senaryosu vardır; sadece ilişkiye daha az yatırım yapmakla kalmaz, her zaman onunla ve onun ihtiyaçları ile ilgili olan spesifik şeyler talep eder.  Dikkat çekmeye değer şeylerden bir diğeri de genel olarak bu bireylerin ilişkilerinde yüzeysel bir düzeyde davranıyor olduklarıdır. Ancak işin aslı, samimi ve karşılıklı bir bağlantı istemezler. Dikkatleri o an ne fayda sağladıklarındadır ve sizinle ya da sizin ihtiyaçlarınız ile çok az ilgisi vardır. Aslında, Katya’nın ifade ettiği gibi, hedeflerinden biri size kendi ihtiyaçlarınızı veya isteklerinizi unutturmak olabilir. 

“İlk baştaki sevgi bombardımanını fark etmedim; aklım başımdan gitmişti. Önce küçük yollarla, daha sonra büyük yollarla beni nasıl kontrol altına aldığını bilmiyordum. Kız kardeşim fark etti ve beni uyardı ama dinlemedim. Ben bunu göremedim ama sanki elinde dev bir silgi vardı ve ben yok olmaya başladım. İstediğim şey asla bu değildi ama ‘biz’ istedik. Ama ‘bizin’ içinde ben yoktum.  Her şey onunla ilgiliydi.”

Narsist aşkın 5 manipülasyonu

Bu davranışların hepsi manipüle edicidir ve kötü muamele içerir. Eğer umutsuz bir şekilde ilişkinin devam etmesini istiyorsanız, bunları gözden kaçırmak oldukça kolaydır. 

Gizli kontrolü kullanmak

Dr. Malkin’in kitabından alınmıştır. Temel olarak narsistin sizi yavaşça ince yollardan kontrol etmeye başladığı bir süreci tanımlamaktadır. Güçsüz görünmekten hoşlanmıyorlar fakat sorumlu olmaları gerekiyor. Burada bunun için bir taktikleri var. Sipariş ettiğiniz bir bardak şarabı kokteyl ile değiştirmek (çünkü “siz en iyisine layıksınız”) ya da beğendiğiniz bir elbiseyi kendi seçtiği elbise ile değiştirmekte ısrarcı olmak (“güzelliğini neyin ön plana çıkardığını iyi biliyorum”) gibi küçük adımlarla başlar. Bunlar size şu anda incelik ve şefkat içeren davranışlar gibi görünebilir, ancak aslında durum böyle değildir. Restorana ya da filme gitmeyi kararlaştırmış olsanız da planlarda ani bir değişiklikle şaşırtıcı bir şekilde sizi yükseltirler. Arkadaşınızın arka bahçesinde onlarla takılmayı planlamışken, pahalı bir kaçamak rezervasyonu yaparak “çıtayı yükseltirler”. Yaptığınız planların gerçekleşmesini, hak ettiğinizi söylediği daha iyi bir plan yaparak önlerler.

Eğer dikkat etmezseniz, sizi ve isteklerinizi tamamen ortadan kaldırması uzun sürmez.

narsist-ve-ask

Başkalarını küçümsemek

Tamamen onun kontrolü altında olduğunuzu garanti eden yollardan biri, diğer insanların düşünceleriniz üzerinde çok az hatta hiç etkisi olmadığına emin olmaktır. İzole olmanız ve ona daha bağımlı hale gelmeniz, sizi istediği yere koyabilmesini sağlar. Bu manipüle tekniği küçük ve sessiz bir şekilde başlayabilir (en iyi arkadaşınızın sizi hoş olmayan bir şekilde kullandığına dair bir yorumda bulunmak veya bir arkadaşınızın söylediği bir sözün kırıcı oluğunu ima etmek gibi) ve güvensizliklerinizi arttırabilir. Sonunda, başkaları hakkında söyledikleri daha sesli ve direkt olacak (yakın olduğunuz birinin size kötü davrandığını ve bu yüzden üzüldüğünü söylemesi gibi). Ve siz onun neden insanları eleştirmeye ihtiyaç duyduğuna dikkatinizi vermek yerine, sizi nasıl hızlıca savunmaya başladığına dikkatinizi vereceksiniz. Sonuçta bir seçimle karşı karşıya kalacaksınız: onunla ve diğerleri arasında.

Zoru oynamak

Bu iç görü yine Dr. Malkin’den alınmıştır ve bence bu metafor yansıtma kelimesinden daha iyi çalışır çünkü narsistlerin bunu neden yaptığının altını çizer. Narsist, duygularına sahip olmak ve kabul etmek istemez. Bu yüzden dikkati kendi davranışları üzerinden çekmenin en iyi yolu, bunu size atfetmektir. Orada açıkça öfkeli bir şekilde dikilir (kolları göğsünde birbirine çaprazlanmış, çene kasları gergin, gözleri küçülmüş ve yüzü kırmızıya dönmüş bir şekilde) fakat size asıl sorunun sizin öfkeniz olduğunu söyler. Onun atıp tutması ve azarlaması sizi kızdırır ve duygusal bir karmaşa ile sizi baş başa bırakır. Kavga etmek istemiyorsunuz, ama o haklı mı? Problem gerçekten de siz misiniz?

Bu bizi bir sonraki taktiğe yönlendiriyor…

Suçu karşı tarafa atmak

İlişkinizde bir problem haline gelmeye başladığını hissettiğiniz bir konu olduğunu varsayalım. Partnerinizin eleştiriye karşı oldukça hassas olduğunu bilmenize rağmen, bunu konuşmaya ihtiyacınız olduğuna karar veriyorsunuz. Ona ne söylemek istediğinizi bulmaya çalışıyorsunuz. Çünkü bu ilişkinin devam etmesini gerçekten çok istiyorsunuz. Sakin bir şekilde konuşmaya başlıyorsunuz fakat her nasılsa konuşma kızışıyor ve partneriniz size “Bu kadar hassas ve muhtaç olmasaydın, belki de ihtiyaçların konusunda daha dikkatli olurdum” ya da “Öfkeli olmamın sebebinin 7/24 dırdır etmen olduğu hiç aklına geldi mi? Bir türlü tatmin olmayan kim?” ya da “Her zaman aynı şey, öfkeli olduğumda ve zor bir gün geçirdiğimde hep söylenmeye başlıyorsun.” Bu, suçu karşı tarafa atmaktır ve sizi suçlu hissettirmek anlamına gelir. Aniden kendinizi, belki de onun haklı olduğunu ve çok fazla şey talep ettiğinizi ya da bu kadar kendinize odaklanmak yerine dikkatinizi ona vermeniz gerektiğini düşünürken buluyorsunuz. Sonrasında tahmin edin ne oluyor? Bu işe yarıyor çünkü saniyeler sonra ondan özür dilemeye başlıyorsunuz. 

Bu onun sorumluluk almamasını sağlar ve özgür iradenizi elinizden almanın onun adına ek bir yararı vardır. 

Gaslighting ve vaaz verme

Tüm taktikler, Katya’nın bahsettiği dev silgiyi yaratmak için bir araya geliyor. Ancak şüphesiz narsistin elindeki en güçlü araç, gaslighting’i kullanarak aranızda olanlar hakkında vaaz verme yeteneğidir. Bu araca sahip olan güçlü kişi, sadece sizin özgüveninizi ve ilişkiyi yürütme arzunuzu avlamakla kalmayacak. Sizi kendi benlik duygunuzdan koparan her bir taktiği nasıl normalleştirdiğinizden ve kabul ettiğinizden faydalanacak. 

Eğer ilişkinizin yukarıda verilen örüntülere uyduğunu görmeye başladıysanız, lütfen destek alın. Bu örüntüler hemen göze çarpmıyor olsa da istismar türlerindendir. 

*Gaslighting: karşıdaki insana çeşitli oyunlar oynayarak zamanla kendisinden şüphe etmesini sağlamasına yönelik olan bir psikolojik işkence/manipülasyon yöntemi.

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinterest https://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter : https://twitter.com/etkinpsikoloji

AYRICA GÖZ AT

Bütünleşmeden Birleşmek

DUYGUSAL ZEKANIZI GELİŞTİRMENİN 3 YOLU

CİNSEL YÖNELİM VE HOMOFOBİ

CİNSEL TERAPİ

KİŞİLİK BOZUKLUĞU

Tükenmişlik Sendromu

PSİKODRAMA

2 thoughts on “NARSİSTİK AŞKIN YAKALAMASI ZOR 5 MANİPÜLASYONU

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir