Nasıl Özgüvenli Olunur?

Özgüven

özgüven
özgüven

Özgüvenin sözlük anlamı bireyin kendisinden memnun olması, kendisi ve çevresiyle barışık yaşamasıdır. Özgüven eksikliğide fazlalılığıda ayrı ayrı konular olarak işlenebiliyor. Bununla birlikte günümüzde özgüven eksikliği yaşayan kişi sayısı oldukça fazladır. Özgüven eksikliğinin içsel ve dışsal sebepleri vardır.

Örneğin ailesel faktörler(küçüklükte aşağılanma, hor görülme), akran sorunları(dışlanma, dalga geçilme vs) özgüven eksikliğinin sebepleri arasında yer almaktadır.Özgüven eksikliği birçok olumsuz etkenide yanında getirmektedir. Bunlardan bazıları asosyallik, kendini yetersiz görme, depresyon, kendini ve yeteneklerimi küçümseme, boyun eğme, sevilmediğini düşünme/hissetme ve daha birçoğu. Özgüven eksikliği sorununu çözmek için günlük hayatta daha çok risk alma, başarabilme inancı, pes etmeme, kendini motive edebilme, iyi iletişim kurabilme, kendini sevmek gibi şeyler yapılabilir.İnsan için özgüven eksikliği hem psikolojik hemde sosyal açıdan ne kadar çok zararlıysa özgüven fazlalığı içinde aynı şey geçerlidir.

Özgüven fazlalığında kişi kendisine ait olmayan davranışları gerçekleştirmeye ve kendisini farklı bir kişiymiş gibi, olduğundan daha üstün bir kişiymiş gibi göstermeye çalışır. Bunlarsa insanın kendi benliğinden uzaklaşıp bambaşka bir insan kılığına bürünmesine sebep olur. Son olarak özgüven için söylenmiş güzel sözlerden bir tanesi ile yazımızı sonlandırıyoruz ‘’Benim tüm öğretim şudur: Kendini kabul et, kendini sev ve kendi kutla!’’ Osho

NASIL ÖZGÜVENLİ OLUNUR?

1)Karasız olmayın:”Ne yapsam, nasıl davransam. Böyle yapsam ne düşünürler, öyle yapsam el alem ne der?” gibi sorularla kendinizi yormayın.

2)Hata yapmaktan korkmayın:Yaptıklarınızı başkalarının beğenmeyeceğini düşünürsünüz ve harekete geçmekten korkarsınız.İçten içe mükemmel olmak için çabalarsınız.Hayatı kendiniz için yaşayın.

3)Başkalarının onayına ihtiyaç duymayın:
Yaptığınız her işten sonra bir onay alma, övülme beklentisi yaşamayın.Bu beklentileriniz karşılanmadığında mutsuzlaşıp, yaptığınız işe ilginizi kaybederseniz.

4)Eleştirilere açık olun:Eleştiri aldığınızda hemen savunma pozisyonuna geçmeyin.Eleştiri almak özgüven azaltıcı bir hareket değildir.

5)Olumlu düşünün:Her zaman hayata olumsuz bakmamak gerekli,bardağın dolu tarafınıda görmeniz gerekir.

6)Kendinizi tanımaya çalışın:Özgüven eksikliğinin en önemli nedenlerinden biri kendinizi sınırlamalara koymaktır.Özgür olun ve kendinizi öğrenin.

7)Gülümseyin:Başarmak için hiçbir şeye ihtiyacınız yok yalnızca gülümseyin. Zamanla daha yüksek enerji sahibi olacaksınız.

HAYATI KOLAYLAŞTIRACAK 3 MADDE

Günümüz dünyasında uğraştığımız, çabaladığımız birçok işimizin olması kaçınılmazdır. Sorumluluklarımız, rollerimiz, beklentilerimiz ve hedeflerimiz derken zaman gelip geçiyor. Bu, hayatımız boyunca sürecek bir çabalama olacağı için bu yolculukta kendimize nasıl davrandığımız, nasıl hissettiğimiz her şeyden önemli bir pozisyonda kalıyor.
Peki Ne Yapmalı?

  • Duygu ve düşüncelerini fark et. “Bu olay bana ne hissettirdi?” veya “Bu olay hakkında ne düşünüyorum?”  
    Sakince durup birkaç saniye nefes aldığımızda bu sorulara odaklanabiliriz. Söz konusu olan odaklanma içinde bulunduğumuz andan itibaren göstereceğimiz davranışları, söyleyeceğimiz sözleri ve atacağımız adımları fazlasıyla etkileyecektir. Yaşadığımız sürece her gün, her saat hatta her dakika bir olayla karşılaşabiliriz. Önemli olan, olup bitenlere ne şekilde tepki verdiğimizdir. Yaşanılan krizleri sakinliğimizi koruyarak ve akıllıca yönetebiliriz.
  • Olabilir demeyi öğren.
    İnsanın olduğu her yerde her şeyin mümkün olabileceğine inanıyorum. Bu yüzden yaşanılanları (sel, deprem, salgın vb. eğer olağandışı bir durum yoksa) normal görmek ve gözümüzde büyütmemek ilk adım olacaktır. Olabilir demek, bir şeylerin mümkün olduğunu düşünmek her şeyi kabullenmek değildir. İstediğim, her şeyi kabullenmeniz tabii ki değil. Ancak yaşadıklarımızı ne kadar normalleştirirsek stresi yaşama riskimiz azalır, hayata karşı motivasyonumuz artar, başarıya ulaşma ihtimalimiz artar, kendimize olan saygı ve kabulümüz artar, insanlara olan hoşgörümüz yükselir vb. birçok olumlu dönüş alabiliriz. Aksi halde her şeyi reddetmek, meydan okumak, kabul etmemek hem bizi hem de çevremizdeki insanları ruhsal ve bedensel açıdan olumsuz etkileyecektir.
  • Ders alın.
    Her davranışın bir sebebi vardır. Tanıştığımız, hayatımıza aldığımız bütün insanlardan öğrendiğimiz şeyler vardır. Zaman, iyi ya da kötü birçok tecrübe edinmemizi sağlar. Öğrendiklerimize tecrübe ismini veririz ve bu tecrübeler hayatımızın geri kalanında neyin nasıl olması gerektiğini fark etmemizi sağlar. Burada önemli olan tecrübe edindiklerimiz sayesinde kötüden uzaklaşabilmek ve iyiye yönelmek, iyiyi tercih etmektir.
https://etkinpsikoloji.com/kisisel-gelisim/ozguven/
https://etkinpsikoloji.com/psikoloji/hayati-kolaylastiracak-3-madde/