Nevrotik Kişilik Bozukluğu

nevrotik-kisilik-bozuklugu

Nevrotik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Nevrotik kişilik bozukluğu, günümüzde güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamama ve plansızlık gibi belirtiler ile ortaya çıkan insanlar günlük yaşamlarını olumsuz etkileyen duygu durum bozukluğudur. Ayrıca, ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Nevrotiğin tam olarak karşılığı kişinin ruh halini yansıtması olarak bilinir. Bu duygu durum bozukluğu her insanda görülmekle birlikte, yaşamımızın her noktasında çıkabilir hatta nevrotik davranış sergilediğiniz konusunda suçlamayla karşı karşıya kalabilirsiniz. Bu durumu daha iyi kavramanıza yardımcı olacak bir örnek vermem gerekirse, örümcekten korkmanız bile nevrotik bozukluk suçlamasına maruz kalmanıza sebep olabilir. Fakat, bazı durumlarda nevrotik bozukluklar o kadar ciddi bir duruma dönüşür ki, kendinizi zihinsel problemlerle başa çıkmaya çalışırken görebilirsiniz. Nevrotik bozukluk ile karşı karşıya olan bireyler, genellikle, aşırı şefkate ihtiyaç duyar. Bunun yanı sıra, saldırganlık, güvensiz ve aşağılık hissetme gibi durumlar ortaya çıkar. Bu durum insanın hem yakın çevresini hem de kendisiyle ilişkisini olumsuz etkilemektedir. Bununla birlikte, nevrotik kişilerin olaylara ve kişilere verdiği tepkiler ortalama insanlarınkinden farklıdır. Bunun sonucunda ise, ama merak etmeyin, işler ciddileşmeden önce bir uzmandan yardım alırsanız, sizin için çok faydalı olacaktır. 

Nevrotik Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Nevrotik kişiliğinin bozukluğunun temelinde kontrol edilemeyen kaygılarla karşılaşırız. Buna ek olarak, nevrotik kişilik bozukluğunun fiziksel ve psikolojik belirtileri olabilir. 

 • Fiziksel belirtiler:

Terleme

Baş Dönmesi 

Çarpıntı

Nefes almada zorluklar

Titreme

 • Psikolojik belirtiler:

Sosyal fobi 

Korku

Kuruntu

Huzursuzluk

Ani sinirlenme ve öfkelenme 

Güvensiz hissetme

Nevroz Türleri

Nevroz, nevrotik koşulların yoğun yaşandığı durumlardır. Nevrozlar kendi içlerinde çeşitlilik gösterebilir. Bu kısımda ,kısaca, sizlere nevrozun türleri hakkında bilgi vermek istiyorum. 

 1. Histerik Nevroz: Kişinin kendini felç olmuş gibi hissetmesidir.
 2. Fobik Nevroz: Ortamda tehlike olmadığı halde kişinin kendisini tehlike altında hissettiği durumlar sonucunda ortaya çıkar.
 3. Depresif Nevroz: Kişi iletişim kurmaktan ve günlük aktivitelerini yerine getirmekten çekinir, bununla birlikte hayat anlamsız ve boş gelir. 
 4. Obsesif-Kompulsif Nevroz: Abartılmış düşüncelerin ara vermeksizin devam etmesi durumudur. 
 5. Bunaltı Nevrozu: Kişi ani nöbetlerle karşı karşıya kalabilir. Korku, göğüs sıkışması terleme, boğaz tıkanıklığı kişide sıklıkla görülebilir. 

Nevrotik Kişilik Bozukluğu Tedavisi

Nevrotik kişilik bozukluğundan bu kadar bahsettikten sonra, tedavisinden bahsetmemek olmazdı. Size iyi bir haber! Evde tedavisi mümkün bir hastalık! Fakat yine çok zor durumda kalırsanız, bir uzmandan destek almanız çok önemlidir. Nevroz durumu, stresle ilişkisi olan psikolojik rahatsızlıklardan biridir. Bu durumda bizim amacımız tabi ki stresimizi en aza indirgemek olacaktır. Bu yüzden size birkaç teknik önermem gerekiyor. İlk olarak, normal dinlenme bizim en önemli aşamalarımızdan bir tanesidir. Bazen yaşamımız o kadar yoğun hale geliyor ki, dinlenmeyi unutuyoruz. Unutmayalım ki, her insanın günde yedi ile dokuz saat uykuya ihtiyacı vardır. Ama günlük işlerimizle dinlenmemiz birbirini tutmayınca maalesef sorunlarla boğuşmak zorunda kalıyoruz. Bunun sonucunda, vücudumuz kalıcı bir fiziksel hasar biriktirmek zorunda kalıyor. Bu hem yaşam kalitemizi azaltır hem de bizi mutsuz edebilir. Yani, tüm bunların sonucunda eğer biz nevrozdan kurtulmayı hedefliyorsak, düzenli bir uykuya sahip olmalıyız ve en önemlisi bunu aksatmamalıyız. İkinci olarak, sağlıklı bir diyet nevrozdan kurtulmak için diğer bir aşama olabilir. Çünkü, fizyolojik nedenler ve ruh halimiz arasında büyük bir bağlantının olduğunu unutmamak gerekir. Bu kısımda, B vitamini, C vitamini ve Folik Asit almak çok çok önemlidir. Bunlar seratonini tetiklediği için nevrozu atlatma sürecinde bize çok fayda sağlayacaktır. Bununla birlikte, hep aynı saatte yemek yemeyi denemenizi tavsiye edebilirim. Çünkü bedeniniz iyi bir metabolizmaya sahip olacak ve yediğiniz besinleri en iyi şekilde sindirecektir. Bu süreçte sigara ve alkol kullanımını azaltmak yine bize fayda sağlayan bir adım olacaktır. Üçüncü olarak, tabi ki fiziksel egzersizler! Her zaman bize fayda sağlayabilir. Stresi azaltma açısında da çok faydalı olduğu için nevrozu atlatma sürecinde de karşımıza çıkıyor. Direk nevrozu iyileştirmese bile, genel duruma fayda sağlar. Dördüncü olarak, nefes egzersizleri açıkçası benim yapmayı en çok sevdiklerimden. Maalesef, nefes almak yetmiyor. Bu aşamada “doğru nefes” alma durumu karşımıza çıkıyor. Hem kan dolaşımına fayda sağlarken hem de zihinsel olarak bizi rahatlatabilir. Size tavsiye edebileceğim son öneri, terapi banyoları. Sıcak bir banyo, fiziksel ve psiko-sosyal gerilimi azaltabilir. Papatya çayı içerek bunu destekleyebilirsiniz. Bununla birlikte duygusal uyuşmazlıklardan ve çatışmalardan kaçınmak çok önemli.

Umarım yukarıda verdiğim tavsiyeler işine yaramıştır.

Son olarak bu yazıda bahsetmek istediğim şey, “nevroz kadın” kavramı. 

Peki nevroz kadın nedir?

Nevrotik kadın aşırı duygusal tepkiler sergileyen, duygu bozukluğu yaşayan kadınlar için kullanılan bir tabirdir. Bunun sebebi, kadınların duygularıyla ilgili yorumlar bazen bir ezberden ibarettir. Mesela, bir kadının aniden duygularının değişmesi, çok duygusal olması gibi bazı ezber durumlarıyla karşı karşıya kalabiliriz. Aslında psikolojik hastalıkları baz alarak baktığımızda kadın ve erkek eşittir. Bu eşitlik durumunda “bir kadın, bir erkek kadar nevrotik”, “bir erkek ise bir kadın kadar nevrotiktir.” Nevrotik kişilerde sergilenen davranışlar kadınların kişilik özelliği değildir. Bu yüzden, aslında “nevroz kadın” kavramını kabul etmek yanlış sayılabilir.

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinteresthttps://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter : https://twitter.com/etkinpsikoloji

YASEMİN VURAL’IN DİĞER YAZILARI

 • Nevrotik Kişilik Bozukluğu
  Nevrotik Kişilik Bozukluğu Nedir? Nevrotik kişilik bozukluğu, günümüzde güvensizlik, kaygı, huzursuzluk, nefret, odaklanamama ve plansızlık gibi belirtiler ile ortaya çıkan insanlar günlük yaşamlarını olumsuz etkileyen duygu durum bozukluğudur. Ayrıca, ciddi bir psikolojik rahatsızlıktır. Nevrotiğin tam olarak karşılığı kişinin ruh halini yansıtması olarak bilinir. Bu duygu durum bozukluğu her insanda görülmekle birlikte, yaşamımızın her noktasında çıkabilir
 • Obsesif Kompulsif Bozukluk
  Obsesif Kompulsif Bozukluk Nedir Obsesif Kompulsif Bozukluk takıntılı fikir ya da düşüncelerin tekrarlanan davranış ve zihinsel eylemler haline gelmesiyle oluşan bir tür psikolojik rahatsızlıktır. Zihni oldukça meşgul eder ve insanın düşüncelerini kontrol altına almak için hareketlerini defalarca tekrarlaması gerekir. Eylemler, aşırı kaygı seviyesine yol açmakla birlikte kişi de korkuya sebep olur. Fakat bu seviyeyi azaltmak
 • Ebeveynlik Stilleri
  Artık, çocuk yetiştirme hayatımızda çok önemli bir yere sahip. Bugün birçok aile çocuğumu nasıl yetiştirirsem, daha iyi olur, ne yapsam çocuğum fayda görür düşüncesiyle hareket etmektedir. Ailelerin bu kaygılarını çok iyi anlıyorum. Fakat, yazımın asıl kısmına başlamadan önce şunu söylemeyelim ki; belirli çocuk yetiştirme kılavuzu mevcut değil. İlk önce çocukları tanımalı, daha sonra nasıl yetiştirilmesi
 • Yalnızlık Korkusu Monofobi
  Monofobi Nedir İnsanların başka insanların, desteğini hissetmek istemesi ya da onlara ihtiyaç duyması günümüzde yaşadığımız basit bir durumdur. Biz, insanlar çok fazla yalnız kaldığımız da bile içten içe bazı duygu durumlarıyla karşı karşıya kalırız. Fakat önemli olan bu durumun fobiye dönmemiş olmasıdır. Biz bu fobiyi, psikolojide, monofobi olarak adlandırıyoruz. Monofobi, kişinin yalnız kalma korkusuyla birlikte
 • ÇALMA HASTALIĞI
  ÇALMA HASTALIĞI Çalma hastalığı bireyin ihtiyacı olmadan ve parasal değeri çok düşük olan şeyleri çalma dürtüsüdür. Kleptomani, 1816 yılında İsviçreli Doktor Andre Mathey tarafından “akıl hastalığı” olarak ortaya atılmıştır. Kleptomani hastaları “kleptoman” olarak adlandırılmaktadır. Çalma hastalığı, ilk olarak kadınlarda belirgin olarak gözlemlenmiştir. Fakat, zamanla erkekler üzerinde de görülmeye başlanmıştır. Kleptomanlar genellikle, kalabalık yerlerde bulunan eşyaları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir