Otizm

otizm

Otizm
Çoğu Aile Çocuğunun Otizmli Olduğunun Bilinciinde Değil

Otizmli çocuklar dışarıdan gayet sağlıklı görünürler.
0-3 yaş aralığındaki çocuklarda görülür.
Çocuğa seslendiğinizde tepki vermezler.
Genellikle bu çocuklar göz kontağı kuramazlar. Annelerinden bir şey istediklerinde öncelikle annenin elini alıp bakarlar annesinin eli mi diye sonrasında istedikleri şeye annesinin elini götürürler.
Otizmli çocukların kesinlik olmamakla beraber araştırmalara göre oksitosin hormonu çalışmıyor.
Belirtileri;
-Çocuğunuzun konuşması geriyse
-Sizi duymuyormuş gibi davranıyorsa
-Adı ile seslenince bakmıyorsa -Göz göze gelemiyorsa -Bazı kelimeleri veya motor davranışları(el ,kol, hareketleri, mimikler gibi) sürekli tekrarlıyorsa
Çocuğunuzda otizm belirtisi vardır
Otizm korkunç bir durum değildir.
Erken teşhis için çocuğunuzda bu belirtilerin birini bile görüyorsanız acil doktora başvurun.

Yazar: Sueda Kasap

otizm

Otizm


Otizm iletişim ve sosyal etkileşim sorunları, kısıtlı ilgi alanları ve tekrarlayan davranışlarla ortaya çıkan bir rahatsızlık olup ömür boyu devam eden bir gelişim bozukluğudur. Yaşamın ilk üç yılında ortaya çıkar. Bilim adamları nedenini henüz tam olarak tespit edemese de genetik bir rahatsızlık olduğu görüşü kuvvetlidir.

Otizmin Başlıca Belirtileri
Çocuğun başkaları ile göz teması kuramaması, adı ile seslenildiğinde bakmaması, söylenenleri duymuyor gibi davranması, bazı sözleri tekrar tekrar alakasız ortamlarda söylemesi, oyuncaklarla oynayamaması, parmağı ile bir şeyi gösterememesi, yaşıtlarının oynadığı oyunlara ilgisiz kalması, akranlarına göre konuşmada geri kalması, sallanma, çırpınma veya aşırı hareketli olması, gözlerinin bir noktaya takılıp kalması, eşyaları döndürme, sıraya dizme, rutin değişikliğine aşırı tepki vermesi, kucaklamak isteyene tepki verip ona yönelmemesi otizmin başlıca belirtilerindendir.
Araştırmalar 14 aylıkken bile otizm teşhisi konulabildiğini göstermektedir.

Otizm Tedavi Yöntemleri
Otizmin tedavisindeki başarıyı etkileyen en büyük unsur erken teşhistir. Otizm etkilerinin yoğunluğu çocuktan çocuğa değiştiğinden tedavide ona göre düzenlenir. Eğitimde aile faktörü mutlaka olmalı, otizmli çocuğa iletişimsel, sosyal ve davranışsal anlamda uyum sağlayıcı tedavi yöntemleri uygulanmalıdır. Son dönemlerin en etkili eğitim şekli Davranışsal eğitim ve yönetimdir. Amaç otizmli çocuğun iletişim becerilerini geliştirmek kendine yardım etmesini sağlamak ve sosyal becerilerini geliştirmektir.
Özel terapi yönteminde konuşma ve fiziksel yeteneklerin geliştirilmesi amaçlanır. Özellikle konuşma terapisi çocuğun iletişim becerisini geliştirmede çok önemlidir. Motor beceri eksikliğini ve konuşma geriliğini geliştirmeye yönelik bir tedavi olup son derece iyi sonuçlar vermektedir. İlaçlar hiperaktivite, anksiyete, depresyon ve obsesif-kompülsifin etkilerini minimize eden tedavi edici tıbbi destektir.
Sosyal destek faktörü hem ebeveynler hem de çocuklar için otizmle mücadelede önemli bir destektir.

Yazar: Büşra Özmen

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir