OYUN TERAPİSİ

OYUN TERAPİSİ

oyun-terapisi

Oyun terapisi çocuklar aslında çoğu deneyimlerini oyun eşliğinde kazanırlar. Örneğin; itfaiyecilik oynayan bir çocuğun yangın olayına nasıl tepkiler verdiğini gözlemlemeyi mümkün kılar. Duygu ve düşüncelerini ifade etme konusunda zorlanan ya da ifade etmekten kaçınan çocukları oyun yoluyla iletişime hazır hale getirebilir, açabilirsiniz. Çünkü çocuklar için oyuncakları kelimeler, oyun ise koca bir dil haline gelir.

Oyun, çocuğun iç dünyasının dışavurumunu kolaylaştıracak çok önemli bir unsurdur. Oyuncaklar eşliğinde oluşturulan kompozisyonda çocuk, canlandırdığı oyuncağa aslında kendi duygu ve düşüncelerini yükler. Yani çocuk, duygu ve düşüncelerini oyun ve oyuncaklara aktarır. Oyun terapisinin çocuklar açısından uygulanabilirliğini mümkün kılmasının en önemli sebeplerinden birisi 45 dakikalık seans süresinde çocuğun istediği gibi hareket edebilmesidir. Bu yönüyle oyun terapisi çocuğun hareketli doğasına da uyum sağlamaktadır.

OYUN TERAPİSİ NEDİR?

 • Oyun terapisi, çocukların bilişsel ve sosyal becerilerini, duygu ve düşüncelerini oyun ve oyuncaklar eşliğinde ortaya koymasında önemli bir rol oynar.
 • Oyun terapisinde çocuğun ihtiyaçlarını ifade edebilmeleri terapinin amaçlarından biridir.
 • Oyun terapisinde çocuğun kendisini ifade edebilmesi için kelimeler görevi gören oyuncaklar kullanılır ve çocuğun hayal gücü esas alınır.
 • Duygularımız davranışlarımıza yansır.  Bu çerçevede bakıldığında çocukların davranışlarını etkileyen kızgınlıklarını, korkularını, iç çatışmalarını, üzüntülerini, hayallerini, hayal kırıklıklarını, beklentilerini vb. anlayabilmek için oyun terapisi kullanılır.
oyun terapisi nedir ?

OYUN TERAPİSİNİN KULLANIM ALANLARI NEDİR?

 1. Travma Sonrası Stres Bozukluğu (TSSB)
 2. Anksiyete/Kaygı
 3. Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu (DEHB)
 4. Sosyal İçe Kapanıklık
 5. Depresyon/Özgüven Eksikliği
 6. Boşanma sonrası adaptasyon sorunları

Gibi konularda oyun terapisinden yararlanılır.

OYUN TERAPİSİ PODCAST

OYUN TERAPİSİNİN FAYDALARI NEDİR?

 • Oyun terapisi çocuğun kendini ifade etmesinde önemli bir rol oynar.
 •  Çocuğun duygu ve düşüncelerini daha iyi anlamlandırarak anlatmasına yardımcı olur.
 • Çocuk, süreç sonunda iç görü kazanır. Bu kazanım sayesinde özgüveni artar.
 • Öz kontrolünün gelişmesi, davranışlarının sorumluluğunu alma gibi beceriler kazanır.
 •  Oyun terapisi sonrasında kazanacağı problem çözme becerisi ile çocuğun problemli davranışlarında da düzelme görülür.
 •  Aynı zamanda çocuk, ihtiyaçlarını karşılayabilmesi için duygularını uygun bir şekilde ifade edebilir.
 • Oyun ile çocuğun iç dünyasını dışavurumu gerçekleşir.

Ayrıca “oyun ve Oyuncağın Çocuk Gelişimindeki Etkileri” yazımızı okuyabilirsin

Ayrıca “Oyun ve Oyuncağın Çocuk Gelişimindeki Etkileri” yazımıza göz atabilirsiniz.

OYUN TERAPİSİNDE KULLANILAN OYUNCAKLAR NEDİR?

Oyun terapisinde kullanılan oyuncakların, terapi sürecinde gerek çocuğa gerek de terapiste kolaylık sağlaması için terapi sürecine uygun oyuncaklar olması gerekir. Oyun terapisi oyuncaklarını en genel hatlarıyla üç ana başlık altında toplayabiliriz. Bunlar; gerçek hayatla uyumlu oyuncaklar, saldırganlık eğilimini açığa çıkaracak oyuncaklar ve yaratıcı oyuncaklar şeklindedir.

 1. Gerçek hayatla uyumlu oyuncaklar ki bunlar bebeler, taşıtlar, hayvanlar gibi çocuğun yaşantısında karşılaştığı ya da karşılaşabileceği oyuncaklardır.
 2. Agresyonu (saldırganlık) çıkarmaya yardımcı oyuncakla ise askerler, silahlar, kelepçe, dart oyunu, bobo, tabanca gibi mantığında şiddeti barındıran oyuncak türleridir. Bu oyuncaklar ile çocuktaki saldırganlık veya düşmanca saldırganlık saptanmaktadır.
 3. Yaratıcılığı destekleyen oyuncaklar ki bu oyuncaklar yaratıcılığı destekledikleri gibi aynı zamanda duygusal boşalımı da sağlayan oyuncaklardır. Bu oyuncaklara örnek olarak; su, kum, plastik bloklar(Legolar), oyun hamurları, boyama kalemleri, kağıt gibi ve bunlara benzer materyaller gösterilebilir.

OYUN TERAPİSİ EĞİTİMİ NEDİR?

oyun terapisi eğitimi nedir ?

Oyun terapisinin eğitim süreci teorik ve uygulamalı eğitim ile başlayıp süpervizyon desteği ile devam etmektedir. Oyun terapisi eğitimini alacak kişinin alanda yeterli olması gerekir. Oyun terapisi eğitiminde de ve terapi sürecinde de bireyin terapötik iletişim becerilerine hakim ve etkili kullanabiliyor olması önem arz etmektedir. Oyun terapisi eğitiminin amacı terapötik araç olarak oyun terapisi yöntemini uygulayabilmektir. Eğitimin genel içeriği (Kurumdan kuruma bazı noktaları değişse de) oyun terapisinin tarihçesi, çeşitli oyun terapisi yaklaşımları, oyun terapisinde temel beceri ve kavramlar, oyun terapisinde kullanılan oyuncaklar ve oyuncakların metaforik anlamları, oyun terapisinde terapötik iletişim becerilerinin kullanımı, sınır koyma ve rol-playing biçiminde ilerlemektedir. Eğitim uzman kişi tarafından verilmelidir. Bu eğitimlerin sonunda kişi uygulayıcı sertifika almaktadır. Eğitimin süresi kurumdan kuruma değişiklik göstermektedir.

OYUN TERAPİSİ İLE İLGİLİ KAYNAKLAR

 • OYUN TERAPİSİ- VİRGİNİA M. AXLİNE
 • OYUN TERAPİSİNİN TEMELLERİ – ÇEVİRMEN: UZMAN PSK. BANU TORTAMIŞ ÖZKAYA
 • OYUN TERAPİSİ- ÇEVİRMEN: BÜKE TUNCEL
 • OYUN OYNAMA SANATI- ALETHA J.SOLTER

AYRICA GÖZ AT

2 thoughts on “OYUN TERAPİSİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir