PSİKODRAMA

psikodrama

Psikodrama

Psikodrama bu yazımızda psikodrama hakkında bilgi edineceksiniz. Öncelikle, psikodramanın ne olduğunu öğreneceksiniz. Sonrasında, psikodrama eğitiminin ne olduğunu ve psikodrama ile ilgili örnekleri göreceksiniz. Son olarak, eğer konuyla ilgili daha çok bilgi sahibi olmak isterseniz, sayfanın sonunda önereceğim kitaplardan faydalanabilirsiniz.

PSİKODRAMA PODCAST

Psikodrama Nedir?

Psikodrama 1920’lerde Jacop Levi Moreno’nun geliştirdiği bir terapi yöntemidir. Yunancadaki “psyche” (ruh) ve “drama” (eylem) sözcüklerinin bir araya gelmesinden oluşur. 1930’larda ise öğrenim şekline bürünmüştür. Ülkemizde psikodramayı yaygın hale getiren Prof. Dr. Abdulkadir Özbektir. Aslında, psikodrama, en basit açıklamasıyla, tiyatroyu psikolojik problemleri çözmek için tedavide kullanmaktır. Tiyatrodan farkı ise psikodrama seyir zevki gerektirmez. Kişi, gündelik yaşamında birçok olumsuz duyguyla karşılaşabilir. Bazı durumlarda sorunun ortadan kalması için duygularını somuta indirgemesi gerekebilir. Yaşanan durumları somuta indirgemede, psikodrama ile tedavi çok önemli bir yere sahiptir. Psikodrama, insanların sorunları için farklı roller alıp, sahnelenmesini sağlar. Aslında, geçmiş ve geleceğin anda yaşanması durumu diyebiliriz. Sahnelenme durumu, insanlara ruhsal açıdan yarar sağlarken, diğer bir yandan olaylara daha gerçekçi bakmasına, kendine ve başkalarına karşı daha net olabilmesi için bir adımdır. Bununla birlikte, psikodramanın sonucunda insanların daha tutarlı tavırlar sergilediğini görebiliriz. İnsanlar, psikodramada, başkalarının gözünden olaylara bakabilir, yaşadıklarını geniş ve detaylı bir şekilde değerlendirebilir. Bu durum insanların, sorunlarına karşı daha bilinçli bir tavır içine girmesine yardımcı olur. Tüm bunların sonucunda, insanların ruhsal anlamda ne kadar çok iyileştiğini görmemiz mümkündür.

Fakat, psikodramaya katılmak için, kişinin bir soruna sahip olması gerekmez. Herkes psikodramaya katılabilir. Psikodramada birçok kavram vardır. İlk olarak, pratogonist psikodramada baş rol oyuncusu olurken, antagonist başrolümüzün içinde bulunduğunu çatışmayı temsil eder. Yardımcı egolar, pratogonist tarafından seçilir, oyun süreci boyunca yardımcı egolarla yer değişikliği yapabilir. Yönetmen, psikodramanın oluşumunu sağlayan kişidir. Grup, psikodrama içinde olan herkestir, izleyicilerde buna dahildir. Sahne, psikodramanın sahnelendiği yerdir. Bununla birlikte, psikodrama üç aşamadan oluşur; ısınma, oyun ve grup görüşmesidir. Isınma aşamasında, psikodramaya hazırlık aşamasıdır. Bu aşamada protogonist ve çalışma stili belirlenir. İkinci aşama olan oyun aşaması, ısınma aşamasında alınan kararların uygulanma aşamasıdır. Üçüncü aşama yani grup görüşmesi aşaması, rollerin geri bildiriminin verildiği, fikir alışverişinin olduğunu bir aşamadır, bu aşamada bilgi paylaşımı çok önemli bir yere sahiptir. Bununla birlikte, psikodramada üç teknik vardır. Bunlar; eşleme, rol değiştirme ve aynadır. Eşleme tekniğinde, lider protogonistin duygu ve düşüncelerinin onun tarafından dile getirir. Rol değiştirme tekniğinde, protogonist işlenen rollere tek tek girer ve o rolü canlandırır. Ayna tekniğinde ise, protogonist dramayı dışarıdan gözlemler. Tabi ki, bunların hepsinde psikodramatistin büyük bir rolü vardır. Psikodramanın ne olduğu hakkında biraz fikrimiz oluştuğuna göre, şimdi de psikodramatist nasıl olunuyor ve hangi eğitimlerden geçiyor ona göz atalım. 

psikodrama-eğitimi

Psikodrama Eğitimi Nedir?

Psikodrama eğitimi, alacak kişi için uzun ve zorlu bir süreçtir. Psikodrama eğitimi, üç aşamadan oluşur. Bunlar; hazırlık aşaması, temel aşama, ileri aşamadır. Bu aşamaların tamamlanma süresi 4-8 sene aralığında değişmektedir. Psikodrama eğitimini başarıyla tamamlamış kişiler, “Psikodramatist” ünvanına sahip olurlar. Psikoloji mezunları, sosyal çalışma alanlarında bulunan kişiler, psikolojik danışmanlık ve rehberlik mezunları, hemşireler, hekimler psikodrama eğitimi alabilirler. Kişilik özelliklerinin önemli bir yeri vardır. Kişiden, özgün olması, yaratıcılık, hayal gücü, problemi soyut halden kolaylıkla somut hale getirebilme özellikleri beklenir. Bunların yanında, yeni fikirlere kolaylıkla uyum sağlayabilme, bu fikirleri zenginleştirme ve bunları oynanacak hale getirebilmesi gerekir. Psikodrama sırasında ise, lider konumunda, dinleme ve yardım etme gibi özelliklerinin ön plana çıkması gerekir. Son olarak, psikodrama eğitiminde süpervizyon süreci çok önemli bir yere sahiptir 

Ayrıca Göz At

psikodrama-örneği

Psikodrama Örneği

 1. Psikodrama örneği: Protagonist yıllarca şiddet gördüğü aile üyelerini sahnelendirir. Protagonist farklı duygularla karşı karşıya kalır. Yardımcı ego rolündeki kişi, kendinde ebeveynlerini affetme cesareti bulur. 
 1. Psikodrama örneği: Evli bir çift düşünelim. Bu çiftin evde oldukları süre zarfında sürekli tartışma içinde olduğunu ve huzursuz olma durumunu ele alalım. Erkek, protagonist durumunda olup eşinin davranışlarını ve tavırlarını sahnelendirir. Bununla birlikte, yardımcı ego rolündeki kişi, eşiyle uzlaşma yoluna gidebilir. 

Psikodrama Kitap Önerisi

21. Yüzyılda Psikodrama / Klinikte Ve Eğitimde Psikodrama Uygulamaları – Jacob Gershoni

Psikodrama – Deniz Altınay

Psikodrama Süpervizyon – Hannes Krall, Jutta Fürst Pierre Fontaine

Psikodramada Çağdaş Yaklaşımlar – Deniz Altınay

Psikodrama Kuram ve Uygulamadaki Gelişmeler –  Jorge Burmeister, Clark Baim

Psikodrama Terimleri Sözlüğü – Nalan Kalkan Oğuzhanoğlu

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinterest https://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter : https://twitter.com/etkinpsikoloji

10 thoughts on “PSİKODRAMA

 • Ocak 6, 2021 tarihinde, saat 4:56 pm
  Permalink

  cok acik ve anlasilir anlatmissiniz. devamini bekliyoruz.

  Yanıtla
  • Ocak 6, 2021 tarihinde, saat 7:01 pm
   Permalink

   Akıcı anlatımınız ve örneklendirmeniz çok iyi .. devamını bekliyoruz

   Yanıtla
 • Ocak 7, 2021 tarihinde, saat 7:53 am
  Permalink

  Çok anlaşılır, açıklayıcı ve akıcı bir anlatım olmuş .Tebrikler, en kısa zamanda tekrarlarını bekliyoruz

  Yanıtla
 • Ocak 10, 2021 tarihinde, saat 3:36 pm
  Permalink

  Harika ! Çok sürükleyici bir yazıydı teşekkürler

  Yanıtla
 • Ocak 10, 2021 tarihinde, saat 3:51 pm
  Permalink

  Bu yazı ile psikodrama ile ilgili ayrıntılı bileğilere sahip oldum. Farkındalık kazandırdığınız için çok teşekkürler .. yazılarınızın devamını bekliyoruz.

  Yanıtla
 • Ocak 10, 2021 tarihinde, saat 3:53 pm
  Permalink

  Gerçekten açıklayıcı bir yazıydı çünkü psiko drama hakkında çok bilgimiz yoktu yazıların devamını bekleriz teşekkürler.

  Yanıtla
 • Ocak 10, 2021 tarihinde, saat 3:58 pm
  Permalink

  Harika ve çok açıklayıcı bir yazı olmuş gerçekten 🙏Emeğinize sağlık👏👏

  Yanıtla
  • Ocak 10, 2021 tarihinde, saat 4:05 pm
   Permalink

   Psikodrama hakkında akıcı ve açıklayıcı bir yazı olmuş. Yeni yazılarınızı heyecanla bekliyor olacağım. Teşekkürler.

   Yanıtla
 • Geri bildirim: Kişilik Bozukluğu, Nedir ve Belirtileri Nelerdir

 • Geri bildirim: Bipolar Bozukluk Nedir? Belirtisi, Tedavisi ve İlaçları

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir