SANA GÜL BAHÇELERİ VADETMEDİM

sana gül bahçeleri vadetmedim

SANA GÜL BAHÇELERİ VADETMEDİM

SANA GÜL BAHÇELERİ VADETMEDİM : “Adalet uygulanmıyorsa, namussuzluk örtbas ediliyorsa ve inançlarını koruyan insanlar acı çekiyorsa sizin gerçekliğiniz ne işe yarıyor peki?”
Böyle seslenir romanın kahramanı romandaki kişiliklere, aslında hepimize.
Kitabın kahramanı, 16 yaşındaki genç kız Deborah şizofreni hastasıdır. Küçük yaşından itibaren farklı olması, üstün zekası ve yeteneği hastalığının habercisi olmuş ve kendisine şizofreni teşhisi konulmuş.Ancak ailesi, bunun bilincine varamamış ve bu sebeple bu konuyla alakalı olarak yazar, ebeveynleri eleştiriyor. Aşırı gelişmiş zekası ve kafasında dönüp duran sorular yüzünden içine kapanan Deborah, zaman içerisinde bu dünyaya ait olamama duygusuna yenik düşmüş.

Bu duygusu ağır basan kahramanımız, aradığı aitlik hissini bu dünyada bulamayınca adını ‘Yr’ koyduğu zaman ve mekan kavramı yani kendi ütopyasını kurmuş.Ama zamanla kafasında kurduğu dünya ile gerçek dünyanın çatışmalarına daha fazla dayanamayan, farklı iki dünya arasında gidip gelen Deborah, diğer dünyasında oluşturduğu dil, bu dünyada onu anlamayan onlarca insan arasında iyice bocalamış ve ilk intihar girişimini gerçekleştirmiş. Ailesi bu intihar denemesiyle kızlarının farklı değil, anormal olduğunu kabul edip hastaneye yatırmışlar. Hastanedeki seansları ve yaşadıkları okuyucuyu çok etkiliyor. Çünkü, Joanne Greenberg kendi yaşantısından yola çıkarak bu dizeleri oluşturmuş. Edebi bakımdan sıkıcı olabilir fakat hikaye bu kitapta gerçekten çok başarılı.
Deborah, kitabın kahramanı dedik. Fakat bence kitabın gerçek kahramanı Doktor Fried. Çünkü kendisi aynı zamanda kitaba ismini vermiş repliğin sahibi..

sana gül bahçesi vadetmedim pdf

“Sana hiçbir zaman gül bahçesi vadetmedim ben. Hiçbir zaman kusursuz bir adalet vadetmedim. Ve hiç bir zaman huzur ya da mutluluk vadetmedim. Sana ancak bunlarla savaşma özgürlüğüne kavuşmanda yardımcı olabilirim. Sana sunduğum tek gerçeklik savaşım. Ve sağlıklı olmak, gücünün yettiği kadarıyla, bu savaşımı kabul edip etmemekte özgür olmak demektir. Ben yalan şeyler vadetmem hiç. Kusursuz, güllük gülistanlık bir dünya masalı koca bir yalandır… Üstelik böyle bir dünya çok can sıkıcı bir yer olur!”

Kendisi,Deborah’ın doktoru yani psikoterapistidir. Deborah’ın bir gün iyileşebileceğine, o güce ulaşabileceğine çok inanmaktadır. Bu sebeple ona her zaman en iyi yardımı sağlamayı istemekte, Deborah’ın ruh dünyasına girmekten de asla çekinmemektedir.
Kitabın diğer kahramanları da kitap içerisinde yeterince mevcut. Her birinin çarpıcı replikleri de ön planda aslında. İçine kapanan ablasını anlayamayan bir kız kardeş, kızının yanında olmaya çalışan bir anne, kızının hastalığını kabullenemeyen bir baba ve Deborah’ın her zaman yanında olduğuna inandığı ve olmaktan da çekinmeyen akıl hastanesinden arkadaşı Carla.
Deborah’ın yaşadıkları, hastane seansları okuyucuyu kendi içine çekip alır gerçek hayattan.
Bu kitap, beni inanılmaz etkiledi. Hepimizin aslında içimizde biraz da olsa delilikler taşıdığımızı hatırlattı. İnsan, insanı her şeye rağmen duyar mı biliyorum ama bu kitap ile birçok insan içindeki küçük çocuğa seslenebilir, bunu biliyorum işte.

sana gül bahçesi vadetmedim

Sorun kendinize.
Kim normal, kim hasta, hastalar “normal” ler yüzünden mi hasta?
Neden normale benzemek zorundayız, neden farklı olamayız?
Bu “normal”lerden kaçtıkça, kaçarak yalnızlaştıkça daha mı hasta oluyoruz?
Okuyacak olanlara kolay gelsin şimdiden.
Kitabın sonunda anlıyoruz ki; tam bir iyileşme söz konusu değil hiç.
Son olarak söylemem gerekir ki; savaşmadan elde edilemeyen bir hayat söz konusu burada. Sürekli bir savaş, sürekli bir mücadele var. Kendini anlatmaya çalışmak, benimsetmeye çalışmak.. Aslında hepimiz bu Dante’nin cehenneminde kendi kavgamız içerisinde biraz da olsa deliyiz, biraz da olsa farklıyız.
“Cennette değiliz, evet. Zehir var. Şimdi tüm organlarımı söküp, etten bir dağ örsem önüne, derim ki; cehennem burası işte!” SANA GÜL BAHÇELERİ VADETMEDİM

AYRICA GÖZ AT

2 thoughts on “SANA GÜL BAHÇELERİ VADETMEDİM

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir