Savunma Mekanizmaların Tanımı

Savunma Mekanizmaların Tanımı

Savunma Mekanizmaların Tanımı

Savunma Mekanizmaların Tanımı

• bastırma (Bastırma)

Savunma düzenekleri arasında ilk tanımlanan ve bütün öbür düzeneklere de temel olan bastırma, dürtü, anı ve deneyimlerin bilindışına itilmesi ve orada tutulmasıdır. İlk olarak Sigmund Freud tarafından ortaya atılmış ve çağdaş ruh hekimliğinin gelişmesinde temel kavramlarda biri olmuştur.  
  Engellenen ya da çatışma dolayısıyla doyumsuz kalan bir güdü  ya da ihtiyacını meydana getirdiği sıkıntılı durumdan kurtulmak için, bireyin, bu ihtiyacı görmemezlikten gelmeye,düşünmemeye,inkar etmeye ve bunu bilinç dışına itmeye çalıştığı olur.

Örneğin; Sınıfta, birinci olmak isteyen Ahmet, bu isteğini gerçekleştiremez, kendinden biraz daha zeki ve çalışkan öğrenciye birinciliği kaptırırsa; onda bu arkadaşına karşı bir kıskançlık duygusu uyanır. Ancak, aynı zamanda arkadaşları tarafından beğenilen ve gerçekten iyi bir insan olmak isteyen Ahmet, kıskançlığını yenmeye, bu duygusunu kimseye belli etmemeye çalışır.


  Hatta kendi kendisine bile  bunu itiraf etmek istemez. Kıskançlığın sevkedeceği, hareketleri, yapmamak için elinden gelen çabayı sarfeder. Böylece toplumca onaylanmayan, hoş görülmeyen duygu ve istekleri birey kendine yakıştıramaz; bunların etkisinde olduğu halde, onları tanımamaya hatta bazen bile bile inkar etmeye çalışır.

     •Mantığa Bürünme (Rasyonalizasyon)

  Bilinçdışı bahaneler bularak kişinin kendini kurtarmasıdır yani egoya acı, bunaltı, sıkıntı veren bir duygu, düşünce ya da davranışın gerçek halinin tam olarak görülemeyip, kişiye uygun gelen, dış gerçeklik tarafından da kabul görülebilir bahanelerle dile getirilmesidir.


  Örnek olarak, okulda iyi not alamayan öğrenci, “hayatta kazananlar okulda çalışkan olanlar değildir” felsefesini benimser görünür. Bir başka örnek de, türlü kaygılarını içki içmekle gidermeye alışmış bir insanın “içkiyi, sıhhatine iyi geldiği ve damarlarının açılmasına yardım ettiği için içtiğini” söylemesi olabilir. Savunma Mekanizmaların Tanımı
 
•Yadsıma (İnkar, denial)

İnsanoğlu acı veren gerçeği kolay kolay görmek istemez; kaçınır ve bu kaçınmanın da bilincinde değildir. Bazı özürlerimizi, utanç ya da suçluluk duygusu doğurabilen eski deneyimlerimizi yalnız bilinçdışına itmekle kalmayız; bunları biz hiç yaşamamışız gibi, başımızdan hiç geçmemiş gibi algılayabiliriz; kendimize hiç konduramayabiliriz. Örneğin, bir üniversite öğrencisinin düşük notlar almayı ya da okuldan uzaklaştırılma olasılığını kabul etmek istememesi buna örnek gösterilebilir.

“Ben yapmadım” , “Böyle olmadı” ve “Kimse bana söylemedi” gibi ifadeler, inkar mekanizmasını kullanan bireyler arasında oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır. İnkar, sahte bir mutluluk elde etmek amacıyla hayal kurma yoluyla da yapılabilir. (Freud 1936\1966; Miller ve Swanson, 1960). Örneğin, aşırı borçlanma sorunu için psikolojik yardıma başvuran bir danışan, danışmanı ile çok pahalı bir otomobili satın almayı tartışabilir. Savunma Mekanizmaların Tanımı

Makalenin devamını oku

SAVUNMA MEKANİZMALARI

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir