Sevgi Üzerine

sevgi-neydi

Sevgi Üzerine

Sevgi; parmak izi kadar özgün, ama yarattığı sonuçlar açısından evrensel bir etkidir.

Hayatta bir çok şeyin yanlış öğretildiği gibi o da yanlış öğretilmişti bize. Koşulsuz sevmek karşılıksız sevmek denmişti. Gerçekten öyle miydi? Sevgi neydi? Aklımıza hemen Selvi Boylum Al Yazmalım filmini repliği gelir: ‘Sevgi iyilikti, dostluktu, sevgi emekti.’ Sevgi gerçekten emek miydi? Asya Cemşit’e giderken çok mu mutluydu? Neden Cemşit’e giderken koşarak gitmiyordu ya da gülmüyordu? Hangimiz önce emek verip sonra sevdi?  İnsan önce sevdi. İnsanın sevdikleri için yaptıklarına emek denilebilir miydi? Emek neydi peki? Sevginin garantisi, sevgimiz karşılığında yaptığımız bir sözleşme mi? Oğuz Atay’a kulak verelim, ne 

güzel tarif etmiş aşkı.

Nedensiz ve sebepsiz sevdim seni. Çünkü bir sebebi olsa aşk olmazdı bunun ismi.

Sevgi çoğu kişinin hissettiği, herkesin bildiğini sandığını tarif edilemeyen bir histir. Sevgiyi tam anlamıyla tanımlamak mümkün değildir. Her yapılan tanımda eksik bir his, eksik bir şey kalacaktır. Ama yine de sevgiyi anlatmak istersek Erich Fromm’a kulak verebiliriz:

‘ En zor şartta bile, en kızgın anda bile, en beklenmedik yerde bile açan şemsiyedir sevgi.’

sevgi-üzerine

BU YAZIYI OKUYANLARIN EN ÇOK TERCİH ETTİĞİ DİĞER YAZI

Sevgi, insanların birbirine bağlanmasını, birbirlerini önemsemesini ve birbirlerine ilgi göstermesini sağlayan bir güçtür. Sevgi anlayışlı olmayı ve empati göstermeyi sağlayan, insanın yaşamına anlam katan, insanın hayatını anlamlandıran en güzel hislerden biridir.

‘ Haset, kıskançlık, hırs, her çeşit açlık, bunların tümü tutkudur. Sevme ise zorlama olmadan, sadece özgür olunduğunda yaşanılabilen, insanın gücünü somutlaşan bir eylemdir.’

Sevgi, önyargıları bir tarafa bırakmayı, karşıdaki kişiye ilgi duymayı, ona karşı sorumluluk hissetmeyi ve saygı duymayı kapsamaktadır. Sevgi insanlara önemsenme duygusunu, mutluluğu ve güven duygusunu hissettirir.

‘ Sevgi, insanın varoluş sorununun yanıtıdır.’

Sevgi yerinde sayan bir duygu değil gelişen ve geliştirilebilen bir duygudur. Erich Fromm’un da belirttiği gibi: ‘Olgunlaşmamış sevgi der ki; Seni seviyorum çünkü sana ihtiyacım var. Olgunlaşmış sevgi der ki; Sana ihtiyacım var çünkü şeni seviyorum. ’ Kendisiyle barışık ve kendini seven bir kişi başkalarını da sever. Rollo May’in de dediği gibi: ‘ Gerçekte sevmek, vermek demektir; verebilmek öz duygumuzun olgunluğuna bağlıdır. ’ Peki sizce sevmek nedir?

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinterest https://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter : https://twitter.com/etkinpsikoloji

AYRICA GÖZ AT

SON HEDİYE

DENEYİMLERİN SORUNLARA KARŞI BAKIŞ AÇISI VE ÇÖZÜME DOĞRU İLK ADIM

-KENDİNİ KEŞFETMEK-

BENDE BİR SORUN VAR(!)

4 thoughts on “Sevgi Üzerine

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir