TEMPLE GRANDIN

temple-grandin

TEMPLE GRANDIN

Temple Grandin, Mick Jackson’ın yönettiği ABD yapımı ve 2010 yılında yayınlanmış otobiyografi türünde bir filmdir. IMBD’den 8.7 gibi çok yüksek bir puan almıştır. Temple Grandin, Emmy ve Altın Küre gibi birçok ödüle layık görülmüştür. Otizmli bir kadın olan ve devrim niteliğinde fikirler geliştiren Temple Grandin’i Claire Danes oynamıştır. 

Film aslında herkesin engel olarak gördüğü “otizm” durumunu, nasıl büyük bir şansa ve başarıya dönüştürdüğünün bir göstergesi olmuştur. Filmi izlerken, kendinizi tamamen içinde bulabiliyorsunuz. Her anında sizi etkilemeyi başarıyor. Filmde, ilk önce, Temple Grandin’in annesinin bu durumu kabullenmekte ne kadar zorlandığı ve kabullenme döneminden sonra verdiği çabayı görüyoruz. Film o kadar güzel ki sizi kesitleri anlatarak bilgilendirmek istemiyorum. Çünkü her dakikası hatta her saniyesi çok etkileyici. Ama, şunu söyleyebilirim ki, “otizm”li bireyler çoğunlukla yaşantımızda ikinci sınıf insan muamelemesi görmekte ve bu durum onların kişisel gelişimlerini olumsuz etkilemektedir. Temple Grandin otizmli bir bireyin neleri başaracağını bize çok güzel anlatmaktadır. Biz de bu filmde, Temple Grandin’in 4 yaşından itibaren hangi zorluklardan geçtiğini ve bunların sonucunda hangi başarılara ulaştığını rahatlıkla görebiliyoruz. Temple Grandin her defasına bize “Farklıydım ama eksik değil” diyor. Siz de onun farklılığını heyecanla izleyeceksiniz. Ve izledikçe onu daha çok seveceksiniz. Temple Grandin filmin sonlarına doğru gerçekten devrim niteliğinde bir fikirle bizi karşılıyor. Ve film boyunca bize şunu hissettiriyor; Temple Grandin’in hayatta anlamadığı birçok şey var. Fakat, gerçekten hayatının bir anlamı olmasını istiyor. Ve böyle de oluyor. 

Benim fikrim, Temple Grandin başından sonuna kadar keyifle izleyebileceğiniz bir film. Ve kesinlikle, izlemeniz gerekenler listesinin başında yer almalı. 

Eğer bir gün izleme şansınız olursa, şimdiden iyi seyirler dilerim!

EN ÇOK OKUNAN FİLM ANALİZLERİ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir