TONGUE-FU (SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI)

TONGUE-FU (SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI)

TONGUE-FU (SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI)

TONGUE-FU (SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI) Etkili konuşmanın gücüne inanıp kendinizi de bu güce dahil etmek ister misiniz? Bu kitap adından da anlaşılacağı gibi Kung-fu’ yu sözlere dökmüş ve yumruklar ile değil, dil ile kazanmayı, gelişmeyi ve geliştirmeyi hedeflemiş. Basit bir zihin egzersizi yaparak bu kitabı okuma sebeplerimize bakalım:

İlk egzersizimizin konuğu hafızamız olsun ve özellikle yakın zamandaki (yoksa daha geçmişteki) bize sıkıntı veren bir konuyu hatırlasın. Şuna da dikkat etmeli ki hatırladığı bu konuya kendi fikirleri karışmamalı çünkü hafızamız oyun oynamayı, eksik bilgileri yenisi ile hatta istediği ile tamamlamayı sever.

İkinci egzersizimizde hatırladığınız o zamana geri dönseniz neleri değiştirirdiniz sorusunu düşünün, eğer isterseniz yazabilirsiniz. Söylediğiniz sözleri mi, karşı taraftan gelen söz ve eylemleri mi, bu olayı silmeyi mi veya yaşanmaması için yapabileceğiniz söz ve eylemleri mi … Geçmişi analiz ederek neler yapabilecek olduğunuzu düşündüyseniz gelelim 3.adıma.

Geçmiş olayları değiştiremem fakat zihnimde hayali gerçekliğimi yaratabilirim. Bu hayali sürecin tarafınıza olan faydasını sorgulamak gayet mantıklı. Yapmış olduğunuz bu hayali süreç size kendinizi onaylama imkânı verir, sizin için zevk veren bir deneyim oluşturur. Artık o geçmiş belki de kafanızı o kadar kurcalamaz. Fakat zihninizde oluşturduğunuz bu imajinasyonun tek faydası size mutluluk sağlaması değildir, geçmişinizi geleceğinize dönüştürmekten sizi korumasıdır. İşte başlıkta gördüğünüz bu kitap da tam olarak bu noktada size kılavuz olabilir. Sürdürmekte olduğunuz hayatınızda kötü söylemler ile karşı karşıya gelmişseniz, haksız bir durumla yüz yüzeyseniz, bir durum karşısında söylemek istediğiniz şeyler varsa ve bunları kalp kırmadan yanlış anlaşılmadan nasıl söyleyebileceğinizi bilemiyorsanız, kavga etmek istemiyorsanız ama bu noktaya doğru giden bir durumu da nasıl 

engelleyebileceğinizi kestiremiyorsanız, yapmış olduğunuz karşılıklı konuşmalarda daha etkin olmak adına kendinizi geliştirmek istiyorsanız bu kitabı okumalı, kitaptaki gerçek hayat örneklerini incelemeli ve verilen pratik alıştırmaları kendi hayatınızda da uygulamalı veya zihninizde bu pratiklerin imajinasyonunu yapmalısınız. Böylece iletişimle ilgili kafanızdaki pek çok soruya yanıt bulabilir ve kendi kişisel gelişiminize hatta çevrenize katkı sağlamış olabilirsiniz.

AYRICA GÖZ AT

SANA GÜL BAHÇELERİ VADETMEDİM

APTAL BEYİN

İnsanın Fabrika Ayarları 1

ZENGİN BABA YOKSUL BABA

Martı Jonathan Livingston

3 thoughts on “TONGUE-FU (SÖZLÜ DÖVÜŞ SANATI)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir