TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ

TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ

Toplumsal cinsiyet, biyolojinin kodladığı maddi bedenlere manevi anlamlar yükleyerek onları kültürel olarak tanımlamaktır.
Biyolojik olarak sahip olduğumuz cinsiyetlere toplum olarak anlamlar yükleriz. Bir de yetmezmiş gibi bu anlamlar üzerine roller ve görevler yükleriz ama bu anlam ve görevler hiç de eşit-adil değildir. Sürekli eşitsizlik yaratma düşüncesi ile kadınlar ve erkekler arasındaki farklara yönelerek iki cinayeti ayrıştırırız. Biyolojik cinsiyet ile doğar “kız gibi”, “erkek gibi” davranmayı öğreniriz.
“Kız gibi” ifadelerinin kullanım biçimlerine hiç dikkat ettiniz mi ?
Ağlayan bir erkeğe kız gibi denir. Pembe giyinen,yemek yapan, küpe takan erkeğe “kız gibi” ifadesi kullanılır. Bu ifadeye dikkatlice baktığımız zaman erkekleri aşağılamak amacıyla kullanılır. Kız gibi olmak aşağı bir konummuş gibi görülür. Peki biz bu ayrıştıranlara neden tepki gösteremiyoruz? Çünkü bu durumun anormal olduğunu fark edemiyoruz.

Çocuk yaşta bize toplumsal normlar ile aktarılıyor ve zamanla doğru olduğuna inanıyoruz daha doğru bir ifade ile inandırılıyoruz böylece bu durumu benimsemiş oluyoruz. Yapılan bu eşitsizlik yalnızca kadınlara yönelik değildir. Erkekleri de toplumun erkekliğe dair normlar doğrultusunda duygularını gizlemeye, sert olmaya mahkum ederiz. Kendileri gibi değil onaylanan ideal erkek figürü gibi davranmalarını bekleriz. Goldberg “Erkekler toplumsal cinsiyet normlarına erişebilmek için kendi benliklerinden vazgeçerler” der. Cinsiyet rollerindeki eşitsizliğin en çok kimi etkilediğine bakacak olursak kadınlar diyebiliriz. Bu duruma güzel bir alıntı ile örnek vermek istiyorum: “Toplumsal cinsiyet kadınlara köklerini, erkeklere kanatlarını verir”.
Erkeklere özgür olmayı öğretirken kadınlara bağlı olmasını ve ait kalmasını öğretiyoruz. Günümüze doğru geldikçe bu durum değişmeye ve her alanda eşitlik sağlamaya başlanmıştır. Toplum olarak zihnimizdeki kalıp yargıları da değiştirmeye başlarsak daha eşit bir dünya oluşturabiliriz.

Daha eşit ve güzel günler umuduyla…

Ayrıca Göz At

3 thoughts on “TOPLUMSAL CİNSİYET EŞİTLİĞİ

 • Nisan 26, 2020 tarihinde, saat 2:05 pm
  Permalink

  Çok güzel bir yazı olmuş ellerine sağlık.
  Özlem Hoca okumalı bu yazını ❤️

  Yanıtla
 • Nisan 26, 2020 tarihinde, saat 2:30 pm
  Permalink

  Cok guzel icten samimi ve yararlı bi yazı olmus ellerinize sağlık

  Yanıtla
  • Nisan 26, 2020 tarihinde, saat 2:30 pm
   Permalink

   🙏❤️

   Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir