Tükenmişlik Sendromu

Tükenmişlik Sendromu

tükenmişlik-sendromu

Tükenmişlik sendromu nedir?

Tükenmişlik sendromu bireyin sosyal hayatından aldığı zevki en aza indirgeyen ve benlik kavramının kaybolduğuna inanılmasına sebep olan zihinsel ve fiziksel tükenme durumudur. Tükenmişlik sendromu, 1974 yılında ilk kez Herbert Freudenberger tarafından ortaya atılmıştır. Herbert Fruendenberger başarısızlık, yıpranmışlık, güç ve enerji seviyesinin düşüş göstermesiyle birlikte tatmin edilemez isteklerin ortaya çıkmasından dolayı bireyin içsel olarak tükenme durumuna girmesi olarak tanımlamıştır. Günlük yaşamımızda tükenmişlik sendromunun birçok örneğini görebiliriz. Mesela, bir aile bireyinin “kimse benim derdimi sormuyor, bütün ailenin yükü bende” demesi, tükenmişlik sendromunun örneklerindendir. Tükenmişlik sendromu uzun bir süreç olabilir ve birçok farklı sebepten dolayı ortaya çıkabilir. Bu sebepler çevresel ve bireysel olabilir.

Tükenmişlik Sendromunun nedenleri nelerdir?

 • Yoğun iş yaşamına sahip olmak 
 • Mükemmeliyetçilik
 • Aşırı idealistlik 
 • Özsaygının azalması
 • Gerçek dışı hedefler
 • Saygı duyulmamak
 • Hayır diyememek
 • Aşırı düzenli olmak
 • Aşırı sorumluluk duygusuna sahip olmak
 • Sabırsız olmak

Tükenmişlik Sendromunun belirtileri nelerdir?

tükenmişlik-sendromu-belirtileri

Tükenmişlik sendromunun belirtilerini fiziksel, zihinsel ve duygusal olarak inceleyebiliriz. İlk olarak, tükenmişlik sendromu yaşayan kişilerde fiziksel belirtiler; aşırı yorgunluk hissi, kalp çarpıntısı, baş ağrısı, uykusuzluk, iştahta artış veya azalış, sindirim problemleri olabilir. Zihinsel ve duygusal belirtilerde ise, ümitsizlik, özgüven eksikliği, sinir hali, içsel sıkıntı, kaygılı ve huzursuz ruh hali, umutsuzluk, sosyal ilişkilerden kaçma gibi durumlara rastlanabilir. 

Tükenmişlik Sendromu kimlerde görülür?

Tükenmişlik sendromu en çok insana doğrudan hizmet veren meslek gruplarında görülür. Öğretmenler, sağlık mensupları, bankacılar, psikologlar ve ev hanımlarında sıklıkla rastlanabilir. Bununla birlikte, yoğun iş temposuna sahip, çok yoğun çalışma programı olan insanlarda da tükenmişlik sendromunu görebiliriz. 

Tükenmişlik Sendromunun tedavisi nedir?

Tükenmişlik sendromunun belirli bir tedavisi yoktur. Fakat tedavisi oldukça kolaydır. Kişi eğer ağır bir sendrom geçiriyorsa, psikoterapi eğitimi almış kişi ve psikologlara başvurabilir. Tedavi süresi ilaçlarla desteklenebilir. Buradaki en önemli şey bireyin mücadeleci olmasıdır. Sendrom daha ilk seviyelerde ise, kişi kendi kendine önlem alabilir. Yani, sendromun ilerleme seviyesine bağlı olarak tedavi süreci değişiklik gösterebilir. Bununla birlikte, kişi uyku düzenine, beslenme düzenine ve yeterince dinlenmeye dikkat ederek sendromun üstesinden gelebilir. Bununla birlikte, spor yapmak insanlara mutluluk hissi verdiği için sendrom süresince bu da iyi bir tercih olabilir. Bu yüzden, düzenli bir egzersiz programı çok faydalı olabilir. 

tükenmişlik-sendromu-tedavisi

Tükenmişlik Sendromu Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Tükenmişlik sendromu tedavi edilmezse, daha büyük psikozlara yol açabilir. Kişide intihara meyil görülebilir. Depresyon başta olmak üzere farklı birçok rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Bu psikolojik rahatsızlıklar, bir süre sonra fizyolojik rahatsızlıklara dönebilir. Sürekli stres altında yaşayan bir insanın ilerde kansere yakalanması bunun örneklerindendir. Diğer bir durum ise, kişi de anksiyete görülebilir. Anksiyete, aşırı endişe ve kaygı duyma durumudur. Anksiyete gibi daha üst seviye rahatsızlıklardan şikâyet edilmemesi için kişinin kendine, tedavisine verdiği önem ve bu tedavi için ayırdığı zaman çok önemlidir. Geç kalınması durumu her hastalıkta olduğu gibi tükenmişlik sendromunda da fiziksel ve psikolojik birçok rahatsızlığa sebep olabilir. 

BU YAZIYI OKUYANLARIN EN ÇOK TERCİH ETTİĞİ DİĞER YAZI

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinterest https://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter : https://twitter.com/etkinpsikoloji

AYRICA GÖZ AT

ŞİZOFRENİ

BİPOLAR BOZUKLUK

Depresyon ve Depresyon Türleri

BORDERLİNE KİŞİLİK BOZUKLUĞU

DÖVMENİN PSİKOLOJİSİ

5 thoughts on “Tükenmişlik Sendromu

 • Ocak 16, 2021 tarihinde, saat 7:09 pm
  Permalink

  Kısa, öz, ve açıklayıcı olmuş yazılarınızın devamını dilerim .

  Yanıtla
  • Ocak 18, 2021 tarihinde, saat 6:10 pm
   Permalink

   Şuan herkesin bilmeden boğuştuğu hastalık aslında açıklayıcı olmuş teşekkür ederiz devamını bekliyoruz

   Yanıtla
 • Ocak 16, 2021 tarihinde, saat 7:15 pm
  Permalink

  Hepimizinde zaman zaman yaşadığımız bir durum bu konuda bizi aydınlattığın için teşekkür ederiz yazılarının devamını bekliyoruz

  Yanıtla
 • Ocak 16, 2021 tarihinde, saat 8:05 pm
  Permalink

  Bir çok kişide şu an mevcut olan çağın hastalığı… Açıklayıcı ve net bir yazı olmuş, emeğine sağlık devamını bekliyoruz

  Yanıtla
 • Geri bildirim: Cinsel Yönelim ve Homofobi Nedir ?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir