Yalnızlık Korkusu Monofobi

yalnızlık-korkusu-monofobi

Monofobi Nedir

İnsanların başka insanların, desteğini hissetmek istemesi ya da onlara ihtiyaç duyması günümüzde yaşadığımız basit bir durumdur. Biz, insanlar çok fazla yalnız kaldığımız da bile içten içe bazı duygu durumlarıyla karşı karşıya kalırız. Fakat önemli olan bu durumun fobiye dönmemiş olmasıdır. Biz bu fobiyi, psikolojide, monofobi olarak adlandırıyoruz. Monofobi, kişinin yalnız kalma korkusuyla birlikte geliştirdiği sağlıkla alakalı bir durumdur. Monofobi diğer adıyla yalnız kalma korkusu, izolofobi ya da otofobi olarak da anılmaktadır. Üstesinden gelinmesi genellikle zordur. Monofobi adıyla anılan bu rahatsızlık insanlarda tek başına kaldıklarında aşırı derecede baskı altında kalma ve güvensizliğe sebep olur. Bunun sonucunda kişiler uyuma, yalnız yemek yeme gibi meselelerde sıkıntı çekerler. Aynı zamanda monofobi çeken kişiler onları yalnız bırakan arkadaş ya da ailelerine karşı nefret beslerler. Bununla birlikte, bu kişilerde fiziksel olarak bir durum gözlenmese bile kişiler göz ardı edildiklerini ya da sevilmediklerini düşünürler. Bazen monofobi çeken kişiler, fiziksel olarak güvende olsa bile korkusu devam eder. Sosyal bir varlık olan insanlar bu fobi ile yaşadıkları için hayatının birçok alanını olumsuz etkiler. Kendini endişeli, mutsuz, depresif ve güvensiz hissedebilir. Bu nedenden dolayı, güvenli alan olarak kabul ettiğimiz kendi evlerinde bile odada yalnız kalamazlar. Bu yüzden monofobi kişilerin hayatında büyük hasarlar bırakabilir, hatta yakın çevrenizle ilgili büyük problemlere bile sebep olabilir.

Monofobi Neden Olan Faktörler

Monofobiye neden olan birçok faktör mevcuttur. Bazı durumlarda çocukluk döneminde geçirilen korkutucu bir deneyim ile bağlantısı kurulmaktadır. Bu eylemler cezalandırma (odaya kapatılma vs.) ya da yaşanılan travmalar olabilir. Bununla birlikte, uzun süren stres ve kaygı monofobinin çıkmasına sebep olur. Genetik faktörler, travmalar ve insan ilişkilerinde başarısızlık da monofobinin sebeplerindendir.

monofobi-belirtileri

Monofobi Belirtileri

Monofobinin birçok belirtisi olabilir. Bunları fiziksel ve psikolojik olarak ayırmak mümkündür. Fiziksel nedenlere göz atmamız gerekirse, sıcak basması, terleme, mide bulantısı, düzensiz kalp atışları, baş dönmesi ve ağrısı monofobinin belirtilerinden olabilir. Bununla birlikte, psikolojik belirtilere baktığımızda, kişi de ölme korkusu, kontrolünü kaybetme korkusu gözlemleyebiliriz.

BU YAZIYI OKUYANLARIN EN ÇOK TERCİH ETTİĞİ DİĞER YAZI

Monofobi Tedavisi

Monofobinin tedavisinde, nefes egzersizleri, meditasyon ve yoga yalnız olarak yapabileceğiniz en etkili yöntemlerdendir. Eğer, bunları yaparak, fobinizin hafiflediğini hissetmezseniz ve baş edemediğinizi düşünüyorsanız, sosyal medya aracılığıyla sosyalleşmeyi deneyebilirsiniz. Son olarak, eğer fobinizin hala azalmadığını düşünüyorsanız, mutlaka bir uzmandan destek almalısınız. Diğer fobiler gibi, monofobi de tedaviye olumlu yanıt vermektedir. Tedavilerde, bilişsel davranışçı terapi en çok kullanılan tedavi yöntemidir.

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinterest https://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter : https://twitter.com/etkinpsikoloji

AYRICA GÖZ AT

ŞİZOFRENİ

Tükenmişlik Sendromu

KİŞİLİK BOZUKLUĞU

NARSİSTİK AŞKIN YAKALAMASI ZOR 5 MANİPÜLASYONU

Depresyon ve Depresyon Türleri

2 thoughts on “Yalnızlık Korkusu Monofobi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir