Zengin Baba Yoksul Baba

zengin-baba-yksul-baba

 Zengin Baba Yoksul Baba. Kiyosaki’nin kitabı, okuyucusuna bir tür bilgelik verme girişimidir. Kişinin parayla olan kendi ilişkisi ve geleceğe olan kendi ilişkisi (dürüst olmak gerekirse, gelecekte nasıl başarılı olacaklarını, disiplinle düşünüp düşünmeyecekleri) konusunda dürüst davranarak, bir kişi sadece yatırım hakkında kitap satın alarak zenginleşebilir. Para marjlarını hisse senetlerine yatırmak için bu yöntemleri kullanır.

 Etik bilgelik dışında hiçbir şey tarafından belirlenmeyen bir servet resmi çiziyor, çünkü geleceği stratejik olarak düşünmek ve kişinin potansiyelini en üst düzeye çıkarmak hem etiğin amacıdır. Akıllı olmak, aslında işe yarayan bir stratejiye göre davranmaktır.Yatırım tekniklerini öğrenerek, bir kişi kolayca yatırım yapabilir, ancak ödev olmadan başarısız olur.Yani gerçek şu ki, bir insanın varlıklı hale gelmesini engelleyen tek şey, bu konuda kitaplardan öğrenecek disipline sahip olmaktır.
Tabii ki bahsettiği yatırımın yanı sıra birçok alanda da işe yarıyor, ama sonuçta kazanmanın tek yolu bu. Birinin hedeflerini gerçekçi, iyi araştırılmış, iyi tanımlanmış stratejilere sabitlemeden, bir kişi kurumsal sıçan yarışında yetersiz maaşlar için rekabet etmek zorunda kalırken, diğer insanlar zenginleşir.


 Bu nedenle, bu kitaptaki ana fikir şudur: “Kaybetmemek” oynamak, kazanmak için oynamakla aynı şey değildir.Doğru kitapları incelemek ve onu ciddiye almak için sabrınız varsa, kazanmak için oynayarak başarınızı sağlayabileceğinize inanıyor.


 

zengin-baba-yoksul-baba-özet


Bu kitabı okuduktan sonra, para için ticaret zamanı kavramının hayattan geçmenin en akıllı yolu olmadığını fark ettim. Paranız sizin için uygun olmalı – tam tersi değil. Zengin Baba, Yoksul Baba, Robert Kiyosaki’nin yazarı tam olarak buna inanıyor. İşte bazı temel kavramları:

• Zengin olmak = özgürlük
• Zengin insanlar parayı onlar için çalıştırırken, çoğu insan para için çalışır
• Finansal eğitim başarının anahtarıdır.

 Bu son konsepte gelince, Kiyosaki’nin söyleyecek çok şeyi var.Örneğin, sadece ilk bölümdeki bu alıntıyı seviyorum:

“Çoğu insan para konusunu asla çalışmaz. İşe gidiyorlar, maaşlarını alıyorlar, çek defterlerini dengeliyorlar ve hepsi bu. Bunun da ötesinde, neden para problemleri olduğunu merak ediyorlar. Sorun çok az kişinin finansal eğitim eksikliğinin farkında.”

BU KİTABI OKUYANLARIN EN ÇOK TERCİH ETTİĞİ DİĞER KİTAP

Diğer anahtar kavramlar:
• Varlıklar nakit akışı üreten şeylerdir. Varlıkları biriktirerek zenginleşirsiniz.
• Zenginlik, tüm masraflarınızı karşılayacak yeterli gelir üreten yeterli varlıklara sahip olmaktan gelir. Bu şekilde, daha fazla varlığa yatırım yapmak için yeterli miktar kalmıştır.

Bu kitabın ortak bir eleştirisi, ilham verirken, kitabın sonuna geldiğinizde, ilk adımın ne olduğu hakkında hiçbir fikriniz olmadığıdır. Aslında bu benim için iyi. Her şeyin ilhamla başladığına inanıyorum. Başarılı olanları olmayanlardan ayıran şey, başarılı insanların bu ilhamı almasıdır – ve sonra buna göre hareket ederler. Korkunun ve bitmeyen analizin onları felce uğratmasına izin vermezler (Kiyosaki buna “analiz felci” der).

 Bu kitap içimde finansal kitaplar için neredeyse doyumsuz bir iştah uyandırdı. Okuduktan kısa bir süre sonra, kendimi kişisel finans kitaplarından sonra kitaptan koparırken, yapabileceğim her şeyi öğrenip emerek buldum. Sonuç olarak, başka türlü elde edeceğimden çok daha fazla şey öğrendim.

  Mutlaka okunması gereken kitaplardan. Sizi çerçevenin dışına taşıyıp resmin bütününü görmenizi sağlıyor. Niçin eğitim alıyoruz? Para nedir? Neden okullarda parayı nasıl kullanacağımız öğretilmiyor? Zengin baba çocuğuna fakir babadan farklı ne öğretir? Sorularının cevaplarını bulacaksınız. Zengin Baba Yoksul Baba

Telegram Grubumuz: https://t.me/etkinpsikoloji

İnstagram: https://www.instagram.com/etkin.psiko…

Pinterest https://tr.pinterest.com/etkinpsikolo…

Twitter : https://twitter.com/etkinpsikoloji

AYRICA GÖZ AT

APTAL BEYİN

SANA GÜL BAHÇELERİ VADETMEDİM

Olağan Psikopatlar

Veronika Ölmek İstiyor

3 thoughts on “Zengin Baba Yoksul Baba

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir